Росіяни не повинні знати правду: експерти пояснили, чому Кремлю вигідні вибухи в Бєлгородській області

Зруйнований будинок у Бєлгороді. Фото: t.me/vvgladkov

У російському місті Бєлгород 12 травня загинули 15 мешканців дев’ятиповерхового будинку, у якому обвалився під’їзд. Ще 17 осіб дістали травми. Під час повітряної тривоги в житловому будинку пролунав вибух і обвалився повністю під’їзд. Це дало підстави російській владі стверджувати, що був обстріл, нібито це ракета з боку України вдарила по мирному кварталу.

Водночас версії аналітиків та експертів різняться. Вони підкреслюють, що є низка фактів, які вказують на те, що вибух стався з вини російських військових.

Що сталося в Бєлгороді?

Вибух, унаслідок якого обвалився цілий під’їзд багатоповерхівки, може бути провокацією Кремля, заявив керівник Центру протидії дезінформації РНБО України Андрій Коваленко.

На його думку, Москва, як завжди, звинувачує в тому, що трапилося, Київ, щоб виправдати російську військову агресію проти мирного населення України. Крім цього, Коваленко не виключає, що це міг бути і побутовий вибух.

“Будинок у Бєлгороді, схоже, підірвали. На відео з камер не видно об’єктів, що падають. Таким чином, усі звинувачення росіян в обстрілі Силами оборони поки що не відповідають дійсності. Цілком схоже на провокацію Росії або інформаційну провокацію з роздмухування ситуації для виправдання подальших ударів по житлових будинках українських міст”, — написав Коваленко в Telegram.

У міністерстві оборони РФ заявили, що багатоповерхівку в Бєлгороді нібито зруйнували “фрагменти збитої ракети”, випущеної з комплексу “Точка-У”.

Але також є версія про те, що це російські військові припустилися помилки, обстрілюючи Україну або маючи намір це зробити. Наприклад, у ніч на наступний день — 13 травня — на селище Розумне-54 Бєлгородського району впала 500-кілограмова авіаційна бомба ФАБ. Місцеві ЗМІ пишуть, що ще одна бомба вибухнула за кілька десятків метрів від першої, з різницею у 8 годин. Загалом за останні чотири дні Росія впустила на Бєлгородську область 5 бомб.

Журналісти видання The Insider підрахували, що у 2024 році на території Бєлгородської області 39 разів фіксували позаштатні падіння російських авіаційних боєприпасів: 38 різних модифікацій ФАБ і однієї ракети Х-59. Щонайменше двічі фугасні авіабомби падали в Бєлгороді. Щоправда, російська влада рідко визнає помилки військових і публічно повідомляє про це.

Міжнародна група OSINT-аналітиків Conflict Intelligence Team вважає малоймовірною версію Міноборони Росії про те, що під’їзд багатоповерхівки в Бєлгороді зруйнував фрагмент збитої української ракети “Точка-У”. Аналітики вважають, що це був російський боєприпас і прилетів він з боку Воронежа: саме з цього боку вибуховою хвилею вибило вікна і пошкодило гаражі.

“Вибухова хвиля йшла з північного сходу на південний захід, тобто наче в бік південного заходу прилетіла і вдарила. Ми допускаємо, що це могла бути зенітна ракета. Багато хто запитає, а де сліди осколків від зенітної ракети. Але їх можна зараз і не побачити, тому що руйнування великі, вони можуть бути під купою бетону. Тим паче зараз, коли розбори завалів закінчено, ці залишки просто ескалатором будуть згрібати, вантажити в КАМАЗ і відвозити”, — сказав засновник розслідувальної групи Conflict Intelligence Team Руслан Левієв.

Команда експертів вивчила кадри пошкодженої будівлі і дійшла висновку, що вибух стався з її північно-східного боку, а український кордон знаходиться з протилежного.

Думки експертів

Що ж насправді сталося в Бєлгороді. Якщо це провокація, то навіщо вона Росії. На ці теми в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Ілля Пономарьов, делегат З’їзду народних депутатів, політичним представником легіону “Свобода Росії”;
  • Анатолій Храпчинський, авіаексперт, заступник гендиректора компанії з виробництва РЕБ;
  • Ян Матвєєв, військовий експерт;
  • Владислав Селезньов, військовий оглядач, полковник запасу.

ІЛЛЯ ПОНОМАРЬОВ: Це трагічна випадковість, породжена збройною агресією

— Добре відомо, що російські збройні сили здійснюють більшість бомбардувань української території, намагаючись перебувати над якимись безлюдними, а бажано водними поверхнями.

Наприклад, запуск крилатих ракет здійснюється з акваторії Каспійського моря. Чому? Рівно тому, що якість боєприпасів не дуже висока. Велика кількість цих ракет просто падає не долітаючи. В умовах застосування ФАБів це неможливо. Відповідно, виходить, що треба заходити над якимись населеними об’єктами на російській території.

Сталася трагічна випадковість, породжена збройною агресією.

Неважко помітити, що новин про застосування “Точок-У” останнім часом було дуже мало. І на те є проста причина — просто їх немає більше. Тим більше немає для них відповідних цілей. А всі інші види озброєнь, які українська армія може застосувати, не можуть породити ті руйнування, які ми побачили в Бєлгороді.

АНАТОЛІЙ ХРАПЧИНСЬКИЙ: Для провокації ФАБ могли підірвати всередині будинку

— Почнемо з того, що є велика кількість відео, які показують про внутрішній підрив будівлі. Тобто це не міг бути якийсь “приліт”. Ми в Україні бачимо, як прилітають російські ракети, і розуміємо, що це означає, що могло бути. Тому я схиляюся до думки про те, що це диверсія з боку Російської Федерації. Тобто спроба підірвати житловий під’їзд. У них є такий досвід, свого часу Путін прийшов до влади таким шляхом.

Скоро буде мирний саміт, і росіяни зараз будуть максимально показувати не правову сторону війни нібито з боку України.

Якщо ми говоримо про схід ФАБа, то це несанкціонований схід. І достатньо було вже інцидентів на території РФ, коли в місті російські військові їх “кидали” і ті вибухали. Тому, в принципі, як варіант це можна розглядати. Ця проблематика існує в РФ, її можна розглядати.

Досить велика кількість випадків є, коли в Бєлгороді — протиповітряна оборона, а сама ракета несанкціоновано летить у житлові об’єкти. Треба згадати Євпаторію, коли літак Су-34 влетів у будинок. Тому Росія, в принципі, завдає більше шкоди собі самостійно, ніж, припустімо, будь-які дії з боку України.

На мою думку, це більше схоже саме на підрив. Могли занести і ФАБ у під’їзд і підірвати його. Зараз буде багато дуже провокаційної інформації з боку Росії, будуть знаходити уламки, аж до ракет HIMARS і все що завгодно, щоб якомога сильніше вдарити по іміджу України.

Можна подивитися, припустімо, відео з фрагментами вибухів, коли підривалися спецслужбами РФ будинки в Москві. Тоді приблизно такі ж картини були за руйнуваннями.

ЯН МАТВЕЄЄВ: Не варто забувати про позаштатні сходження бомб на російські міста

— РФ активно закидає авіабомбами прикордонні території України, зокрема Харківську область. При цьому російські літаки зазвичай скидають ці бомби здалеку від лінії фронту.

Коли ви використовуєте багато якихось боєприпасів, великий ризик того, що буде заводський брак. І навіть невеликий відсоток цього самого браку може призвести до сходу, ламання боєприпасу. Адже авіабомба ФАБ складається не тільки з самої бомби, а й із пристрою, який має спрацювати під час скидання. Мають розкритися крила. Вона має полетіти в певному напрямку і пролетіти близько 40 кілометрів. При цьому російські літаки зазвичай скидають ці бомби далеко від лінії фронту.

Враховуючи, що зараз вони бомблять, по суті, прикордонні території України, то їм доводиться це робити в глибині Бєлгородської області. Бомби падають у Бєлгородській області не тільки внаслідок сходження боєприпасу. Адже сходження — це коли бомба, по суті, відірвалася від літака. Тобто він летів і не збирався її скидати. У цей момент бомба просто зірвалася. Таке теж, звісно, буває через брак кріплень.

Коли техніки на аеродромі в авральному режимі десятки бомб щодня прокручують, звісно, можна припуститися помилки. Але я думаю, що зараз вони їх і скидають над Бєлгородською областю. Відповідно, якщо хоча б 0,5-1% від 100-200 бомб зламається, тобто не розкриються крила під час запуску, то бомба просто впаде.

Проблема авіабомб у тому, що вони дуже невеликі, летять досить швидко, і їх складно засікти і збити системами ППО. І час з моменту падіння авіабомби з літака — вкрай невеликий. Тому я не чув, що якась ППО успішно справлялася з цими боєприпасами. Тим більше якщо сходження авіабомби було позаштатним.

Я думаю, що російські ППО навіть не намагаються якось це відстежувати. Плюс до всього, надзвичайні події з падінням російських авіабомб на території РФ ретельно приховують як від світової спільноти, так і від своїх же громадян. Від самого початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну було зрозуміло, що на своїх людей російському керівництву наплювати.

Досить подумати про те, що російських солдатів відправили на забій у чужу країну воювати за абсолютно незрозумілі злочинні інтереси. Те ж саме — з авіабомбами. Вони падають. Будинки росіян руйнуються. А в РФ про це — ні слова. За інформацією тільки за 2024 рік відомо про 30 підтверджених випадків падіння авіабомб. Однак, офіційно російське керівництво про це не говорить.

ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: Росіянам не варто вірити словам російських чиновників

— У контексті того, що Російська Федерація проводить проти України гібридну війну, зокрема й інформаційну агресію, практично всі заяви топчиновників і топспікерів є брехнею. Думаю, що не варто на ці моменти навіть звертати увагу.

І вже точно не варто довіряти заявам бєлгородського губернатора В’ячеслава Гладкова (він звітує про події на місцях, — ред.) — людини, яка вкрала з російського бюджету приблизно 10 млрд рублів і нібито витратила їх на створення смуги захисту на півдні Бєлгородської області. У результаті виявилося, що ні грошей, ні цієї межі немає. Тобто гроші просто розкрадено.

Але очевидно наступне. Цей та інші будинки в Бєлгородській області та в самому Бєлгороді точно б встояли, якби в лютому 2022 року Путін не розв’язав нічим не спровоковану повномасштабну війну проти України.

Читайте також: “Нештатне сходження”, помилки пілотів чи погана техніка: чому на голови росіян падають авіабомби — думки експертів 

Прямий ефір