Активізація бойових дій у Харківській області: навіщо окупанти пішли в наступ і чи є загроза для Харкова — думки експертів

Українські танкісти. Фото: facebook.com/GeneralStaff.ua

На Харківському напрямку оперативна ситуація залишається складною і динамічною. За останню добу російські окупанти провели 22 штурми, 14 із них тривають. Бої тривають за прикордонне місто Вовчанськ. Армія РФ використовує до 5 батальйонів. 

За минулу добу ліквідовано понад 100 окупантів на Харківському напрямку. Росіяни мають тактичний успіх. ЗСУ проводять оборонні дії, триває розгортання резервів для стабілізації ситуації. 

Ситуація в Харківській області

У ніч на п’ятницю, 10 травня, Росія почала наступ на Харківському напрямку. Президент України Володимир Зеленський заявив, що ЗСУ були готові до атак і зустріли росіян військами, бригадами та артилерією.

“Важливо, що вони можуть збільшувати та підтягувати ще сили на цьому напрямку. І це — факт. Але наші військові, військове командування знали про це і розраховували свої сили для того, щоб зустріти вогнем противника. Зараз іде жорстокий бій на цьому напрямку”, — коментував глава Української держави напередодні.

Унаслідок російських обстрілів Харкова постраждали 11-річна дитина та 72-річна жінка. Після ракетних ударів пошкоджено 12 приватних будинків. Рятувальники ліквідували загоряння та евакуювали мешканців. Російські окупанти посилили обстріли на північному напрямку. Зокрема завдають ударів по місту Вовчанськ. Усю ніч тривали удари корегованими авіаційними бомбами (КАБами), обстріли з реактивних систем залпового вогню та артилерії.

“Спроба прориву з боку російських ворожих сил була ліквідована. Противник посилює вогневий вплив і застосовує весь спектр артилерії та точкові авіаудари. Також Сили оборони та державна Прикордонна служба у складі Сил оборони ведуть бої в районі Вовчанська на півночі Харківської області. Атаки були відбиті, тривають бої різної інтенсивності”, — повідомив речник оперативно-стратегічного угруповання військ “Хортиця”, підполковник Назар Волошин.

На Вовчанському напрямку противник завдавав авіаударів із застосуванням коригованих авіаційних бомб. Про це повідомляє Міноборони України. У відомстві розповіли про марну спробу прориву російських диверсантів у Харківській області.

“Приблизно о 5 ранку 10 травня відбулася спроба прориву противником нашої лінії оборони під прикриттям бронетехніки. Станом на цей момент ці атаки відбито, тривають бої різної інтенсивності. Для посилення оборони на цю ділянку фронту направлено резервні підрозділи. Сили оборони України продовжують стримувати атаки противника”, — повідомило Міноборони у Facebook.

Експерти вважають, що російська армія намагається промацати слабкі місця ЗСУ. Для цього проводить розвідку боєм, відправляючи в український тил російські диверсійно-розвідувальні групи (ДРГ). Але їм не вдалося прорвати українську лінію оборони.

“Збройні сили України впевнено утримують позиції: не втрачено жодного метра. Угруповання противника не становить загрози Харкову, сил росіянам вистачає тільки для провокацій на північному напрямку. Усі органи влади працюють, перебувають на місцях і виконують свої обов’язки. Закликаємо цивільне населення прикордонних населених пунктів бути в укриттях, адже для ворога немає різниці: завдавати удари по військовій інфраструктурі чи по цивільних беззбройних людях”, — наголосив начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов у Telegram.

У Центрі протидії дезінформації при РНБО вважають, що у росіян немає сил для масштабного наступу на Харків. Хоча збільшення чисельності військ РФ на цьому напрямку явно спостерігається.

За Вовчанськ тривають бої, однак це — прикордоння, у напрямку Харкова ворог поки що не наступає

Керівник ЦПІ РНБО Андрій Коваленко каже, що мета російських окупантів — скувати українські війська і змусити підтягнути резерви на Харківщину, щоб завдати свого головного удару по Часовому Яру, Костянтинівці та на Покровському напрямку в Донецькій області. За його словами, ЗСУ готові до такого розвитку подій. 

“Багато хто скаже: так, а що ж місто Вовчанськ? Я нагадаю — там 4 км до кордону з ворогом. Відповідно місто Вовчанськ – це типове прикордонне місто. Тому можна сказати, що йдуть бої за Вовчанськ. Але це прикордоння. Необхідно розмежовувати дії ворога в прикордонні та в напрямку Харкова. Зараз це дії на кордоні”, — пояснив Андрій Коваленко. 

Також Андрій Коваленко заявив, що українську лінію оборони побудовано, але вона не на самому кордоні, бо там будівництво було б неможливим — робітників і техніку знищили б одразу.

Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський прокоментував ситуацію на Харківщині. Сили оборони ведуть жорстокі оборонні бої, спроби російських окупантів прорвати українську оборону зупинені.

“Ми знаємо плани ворога і гнучко реагуємо на всі його дії. Для посилення оборони вживаються всі необхідні заходи та оперативно ухвалюються рішення, в тому числі кадрові. Наразі в Харківській області тривають бої в прикордонних районах уздовж державного кордону з РФ. Ситуація — складна, але Сили оборони України роблять усе, щоб утримати оборонні рубежі та позиції, завдають ворогу поразки”, — заявив Олександр Сирський.

У Вовчанську станом на ранок 13 травня залишаються близько 500 мирних жителів — повідомив керівник Вовчанської МВА Тамаз Гамбарашвілі. За його словами, Вовчанськ контролюють ЗСУ, а в околицях міста тривають бої.

З небезпечних районів Харківської області триває евакуація мирних жителів. Вивезено ще понад 4 тис. осіб.

“Наразі 1 377 місцевих мешканців евакуювали з Чугуївського району, 2 097 — із Харківського, 29 — із Богодухівського та 570 осіб евакуйовані волонтерами”, — повідомив очільник ОВА.

Більшість евакуйованих громадян — жителі Вовчанська, решта — із Золочівського, Богодухівського та Харківського районів. 

“Поліція у Вовчанську — ми працюємо, евакуюємо людей, вчора було евакуйовано близько 250 осіб, нашими екіпажами поліції вивезено 160 осіб, доправлено до точки, до якої військова адміністрація забезпечила автобусами та направила всіх людей — до Харкова, кому куди було потрібно”, — сказав головний патрульний Вовчанського відділу поліції Олексій Харківський

З 10 травня в Харкові працює координаційний гуманітарний центр, там приймають людей з обстрілюваних Росією районів області. Вони займаються повним супроводом переселенців: від реєстрації до видачі гуманітарної допомоги, одягу, продуктів, необхідних медикаментів. Напередодні до них надійшло 600 дзвінків із проханням про допомогу.

“Я займаюся волонтерством другий рік, і таких людей, які зараз тут, я ще не бачила. Вони були просто босі, були у своїх халатах, вони як прокинулися, коли лягали спати, так їх і вивезли волонтери, бо були масовані влучання в їхні будинки, масовані руйнування. Просто вони до цього терпіли, постійно говорили, що є обстріли, але це було десь там, далеко, і начебто не відчутно”, — розповіла директор Харківського координаційного гуманітарного центру Вікторія Давидова

На сьогодні в центрі вже прийняли заявки про евакуацію від 157 сімей, напередодні таких було майже 300. 

“Людина приїжджає — реєструється, отримує закодоване ID, далі отримує в кожному з наметів, у кожній із представлених організацій допомогу, якої потребує, про яку вона говорить. І потім ми організовуємо подальше поселення — до кінцевої або тимчасової точки перебування”, — зазначив виконавчий директор координаційного гуманітарного центру Богдан Матвєєв

Волонтери з міжнародної організації WORLD CENTRAL KITCHEN приготували 650 гарячих обідів для переселенців. У меню — суп і друге. Люди підходять, беруть порції, і практично кожен зі сльозами поспішає розповісти свою історію, зазначають волонтери. 

“Зараз вони більше потребують емоційної підтримки, а їжа – це для них певний захист, і ми його надаємо”, — каже регіональний лідер у Харківській області WORLD CENTRAL KITCHEN Інна Базилевич

Харківська обласна військова адміністрація розгорнула понад 800 місць для розміщення людей, які були змушені покинути свої будинки. За необхідності кількість місць збільшать, заявив начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

“У нас досягнуті домовленості з “Укрзалізницею”, якщо буде масова евакуація за межі Харківської області, можемо використовувати й окремо подавати поїзди за конкретними напрямками. Також у нас приміські поїзди поки що курсують — це Чугуївський, Зміївський, Красноградський напрямки. Хочу подякувати нашим військовим, які прийняли важкий бій, і дійсно ситуацію фактично стабілізували, аналізуємо подальші дії противника, щоб бути готовими до будь-яких проявів”, — наголосив Синєгубов. 

Увечері 11 травня російські війська посилили обстріли північної частини регіону. За даними Харківської ОВА, по Вовчанській громаді було випущено понад 20 авіабомб – двоє мирних мешканців загинули, двоє поранені.

Думки експертів

Чи справді в Харківській області створилася загрозлива для ЗСУ ситуація? Чи можуть росіяни прорвати там українську оборону? Чи може армія РФ захопити Харків? Для чого окупанти активізувалися в Харківській області? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Дмитро Чубенко, спікер Харківської обласної прокуратури; 
  • Іван Варченко, експерт з питань національної безпеки;
  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
  • Іван Ступак, військовий аналітик, співробітник СБУ (2004-2015 рр.); 
  • Ігор Романенко, засновник БФ “Закриємо небо України”;
  • Владислав Селезньов, військовий оглядач.

ДМИТРО ЧУБЕНКО: У Вовчанську немає вуличних боїв 

— У місті Вовчанськ Харківської області немає вуличних боїв, бої точаться за межами міста і в довколишніх селах. Вовчанськ перебуває під контролем української влади. Триває наступ противника на сусідні села. 

Тактика РФ — це поступальний наступ на кожен населений пункт, на кожне село зі звітами про їхнє захоплення. Тобто вони не йдуть одразу через кілька сіл, вони закріплюються на кожному окремо. Тому зараз виключена можливість вуличних боїв у Вовчанську. Сьогодні я спілкувався зі співробітниками прокуратури, які там працюють. Дійсно, ситуація в місті дуже напружена, небезпечна, відбуваються обстріли.

Наразі немає точного розуміння цілей противника: чи то це спроба відвернути увагу від Донбасу з метою відтягнути наші сили з того напрямку, чи то це реальні спроби захоплення певної частини Харківської області. Також це може бути спроба здійснити розвідку боєм з метою закріпитися на якійсь ділянці та планувати подальші дії.

Наразі найбільше евакуюються мешканці Липецької територіальної громади та Вовчанської територіальної громади. Також триває евакуація з міста Куп’янськ і з сусідніх населених пунктів, тут тривають артилерійські обстріли.

Люди з обстрілюваних територій вивозяться силами Харківської обласної військової адміністрації, волонтерів, правоохоронних органів. Надалі їх розселяють у гуртожитки, в інші місця для переселенців на території Харківської та сусідніх областей. 

Люди виїжджають активно. У Липцях залишилося буквально кілька людей. Переважно це люди похилого віку, які турбуються про своїх домашніх тварин і свої будинки. 

У Вовчанську та інших населених пунктів є близько 20 сильних благодійних фондів, які зараз активно допомагають і в плані евакуації, і в плані постачання продовольства. Також на місцях працюють і органи поліції, і органи місцевого самоврядування.

Світло і воду постачають, але з невеликими перебоями в найпроблемніших населених пунктах, які розташовані ближче до лінії бойового зіткнення. Що ближче до боїв, то, відповідно, гірша інфраструктура. Але кричущих проблем немає. Вода, світло є. Є деяка проблема з інтернетом у Вовчанську — він став гіршим, ніж був раніше, але, проте, він там є. 

ІВАН ВАРЧЕНКО: Такими силами Харків не взяти 

— На окремих ділянках фронту ситуація напружена, на інших — більш стабільна. Росіяни реалізують свої розрекламовані через пропаганду сценарії. Одним зі сценаріїв є спроба наступу в Харківській області для відволікання сил і засобів ЗСУ з інших ділянок фронту. 

Це може бути відвертальний маневр, який російські окупанти в разі успіху готові перетворити на допоміжний або навіть основний маневр. Українські сили значною мірою врахували досвід 2022 року, і я сподіваюся, що сформували лінію оборони.  

Я абсолютно впевнений, що особливості ландшафту і лісистої місцевості ЗСУ обов’язково врахують. Росіянам не вдасться, як у 2022 році, пройти практично до Харкова асфальтовими дорогами. 

Росіяни сконцентрували від 35 до 50 тис. особового складу. Цієї кількості абсолютно недостатньо для того, щоб узяти Харків. Цього недостатньо навіть для того, щоб успішно працювати на майже 100-кілометровій ділянці лінії фронту в Харківській області. 

Можливо, у цьому випадку росіяни хочуть реалізувати той сценарій, який у них був відносно успішним. Це стосується таких ділянок фронту, як Вовчанськ — Великий Бурлук, Дворічна — Куп’янськ. Ці українські районні центри, які між собою були з’єднані сіткою автомобільних і залізничних шляхів. І, відповідно, через Бєлгород на Вовчанськ їм легше налагодити логістику для забезпечення атакувального угруповання військ. 

Харків окупантам буде не по зубах за тих темпів і тих сил, які залучені. Насиченість артилерійського вогню показує, що вони для своїх громадян намагаються виправдовувати масштабний наступ, оскільки вони зараз шкодують снарядів зараз. 

Один із підрозділів ЗС РФ відмовився йти на штурм у Харківську область. Це були бійці, які вже мали досвід бойових дій, вони прекрасно розуміли, що це дорога в один кінець і згадали історію 2022 року. 

Будь-який підготовлений російський солдат або офіцер розуміє, що з тими силами, які в них є, не можна взяти Харків. 

ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Генштаб ЗСУ знав про наступ і готувався

— Йдеться про спробу розвідки боєм позицій ЗСУ. Здебільшого противник застосовує тактику атак із використанням піхотного підрозділу і прикриттям невеликою кількістю бронетехніки. Росіяни не вийшли на лінію оборони ЗСУ. 

Я маю на увазі ті інженерно-фортифікаційні споруди, які зводилися останні пів року на території Харківської області. Бої йдуть у прикордонних населених пунктах. Ні про який прорив оборони не йдеться. Росіяни подібним маневром намагаються відтягнути резерви ЗСУ з ключових ділянок фронту. Насамперед ідеться про Донецький напрямок — Часів Яр, Покровський напрямок, де окупанти намагаються ескалувати напруження. 

Це повинно, на думку росіян, спровокувати хаос і паніку не тільки на Харківщині, а й у тилових районах України, створити додаткове напруження на центральні та місцеві бюджети, значно перевантажити логістику української сторони — залізниця й автосполучення, якими перекидається військове спорядження, техніка до Харківської області та до інших гарячих точок на лінію фронту. 

Українська сторона знала про плани російського командування. Про це свідчить превентивний характер артилерійських ударів і ударів із використанням БпЛА по території Бєлгородської області якраз у момент перед наступом. Очевидно, завдавали превентивних ударів по місцях зосередження особового складу і бронетехніки. Таким чином нівелювалася частина можливостей російських військ для використання штурмових підрозділів. 

Усі спроби росіян організувати інформаційно-психологічні операції, зокрема й в українських ЗМІ, з приводу нібито «неготовності» української сторони до подібного сценарію розвитку подій, абсолютно не відповідають дійсності. 

Росіяни були змушені визнати високу інтенсивність українського вогню на цьому напрямку. Це свідчить про розуміння Генштабом ЗСУ подій, які відбувалися на цій ділянці. 

Загалом у прикордонних районах РФ із Харківською областю зосереджено, за даними української розвідспільноти, від 30 до 35 тис. особового складу. Цього угруповання недостатньо для проведення широкомасштабних наступальних дій на території Харківської області та спроб захоплення самого міста Харків. Це прекрасно розуміють і самі росіяни. 

Основне завдання російських окупантів — здійснювати подібні вилазки, причому не тільки на Харківщині, а, можливо, і на Сумщині, для створення зони напруження на прикордонних територіях з метою відволікання Сил оборони. 

На момент активізації російських окупантів Генштаб ЗСУ відреагував більш ніж оперативно, що свідчить про високий рівень комунікацій і, відповідно, контролю за ситуацією. Було моментальне повідомлення про те, що на Харківський напрямок передислоковано оперативні резерви ЗСУ з метою недопущення подальшого прориву російських окупантів. 

ІВАН СТУПАК: Вовчанськ — логістичний центр ЗСУ

— Російські окупанти ведуть штурми дрібними загонами піхоти по 10-15 осіб. Завдання окупантів — прорватися, де можливо, закріпитися, дочекатися підкріплення, накопичити сили та рухатися далі. Ось такими перебіжками вони хочуть просуватися. 

Окупанти рухаються за двома напрямками. Один із них — із відомого населеного пункту Російської Федерації Шебекине. Саме звідти рухається частина військ, що наступають. 

Угруповання, яке зібрали загарбники, загалом налічує близько 50 тис. особового складу, але не всі вони беруть участь у бойових діях. Є допоміжні підрозділи, “кадирівці”, які входять до цієї кількості, але не беруть участі в бойових діях взагалі. Називається число від 2 до 5 тис. — стільки окупантів можуть залучити в атаках. Цього цілком достатньо, щоб почати проводити штурми, але недостатньо для серйозного просування вперед. 

Російські війська не залишають спроб прориву. Армія РФ отримала контроль над близько кількома квадратними кілометрами території України. Це якраз прикордоння — маленькі села, які знищуються, від них просто нічого не залишається. До основних позицій українських військовослужбовців РФ ще не дійшла. 

Ці дії росіян — спроба відтягнути українські війська, відвернути увагу з інших напрямків. Буквально за кілька днів до наступу була масована інформаційна підготовка, величезна кількість вкидань із боку Російської Федерації, зокрема й у соціальних мережах, на тему: «офіцери, здавайтеся, у вас є не більше двох діб, ми вас посадимо в полон, буде тепла їжа». Усе, як у нацистській Німеччині було. Я більше сприймаю цей наступ як спробу відвернути увагу від інших напрямків. Серйозну спробу, не імітаційну. 

Місто Вовчанськ — це логістичний центр. Якщо Російська Федерація зможе його захопити, то серйозно буде порушена логістика для Куп’янсько-Лиманського напрямку, доповнив аналітик. Але ми не знаємо, одне це логістичне плече, два чи три. 

ІГОР РОМАНЕНКО: Для наступу на Харків потрібно 150 тис. особового складу

— Тривають бої за двома напрямками на півночі Харківської області. У районі чотирьох населених пунктів, особливо навколо села Стрілеча. Це один напрямок. Другий — місто Вовчанськ і населений пункт Гатище. Противник завдав поразки своїми засобами артилерії, і на бронетехніці висунувся за цими напрямками. Крім того, по Вовчанську було завдано удару з реактивних систем залпового вогню. Завдяки таким діям вони частково просунулися вперед, де і зараз тривають інтенсивні бої. 

Сили оборони України на цей напрямок підтягнули резерви та організовують систему оборони, а також здійснюють контратаки.

Стратегічно противник може створити угруповання, якого на поточний момент немає, я на цьому наголошую, для того, щоб вести активні дії проти безпосередньо Харкова як міста та оплоту оборони на цьому напрямку. Для цього окупантам треба десь від 150 тис. одиниць особового складу, озброєнь і техніки. Якщо вони десь там і збирають резерви, то на цьому напрямку поки що їх немає. 

Другий варіант полягає в тому, що противник планує створити якусь буферну зону в прикордонні та відсунути українські війська від кордону з РФ якомога далі. Для реалізації цього плану необхідно кілька десятків тисяч військових. Загалом на цьому напрямку зараз у РФ 55 тис. одиниць живої сили. Але для реалізації цього задума саме тут, у цих районах, сил у противника теж поки що немає. 

Тому, найімовірніше, росіяни реалізують третій варіант — проведення розвідки боєм, з бронетехнікою, з окремими підрозділами. Росіяни хочуть розглянути, де є слабкі місця в українській обороні, намагатися на цих напрямках провести наступальні дії. Для цього вони мають необхідні сили та засоби. І тут ідуть зараз бої. 

Їхня мета — відтягувати сили та засоби ЗСУ з напрямків, де тривають інтенсивні бої, – на сході та на півдні. Мета такого роду дій противника з військового погляду очевидна, а перспективи будуть зрозумілі в найближчі кілька діб. 

ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: Окупанти намагаються реалізувати кілька завдань

— Ситуацію на території Харківської області необхідно розглядати в контексті гібридних загроз, які зараз намагаються реалізувати російські окупанти. Крім військової складової, вельми вагомою є інформаційна атака — дуже багато фейків і викривленої інформації. Я думаю, що в цій ситуації нам насамперед необхідно орієнтуватися на заяви офіційних речників ЗСУ. 

Перша лінія оборони фортифікаційних споруд на території Харківської області знаходиться приблизно за 10 кілометрів від держкордону. Фактично зараз російські підрозділи просуваються в “сірій зоні”, де й до цього українські сили та засоби не перебували через серйозну небезпеку. Противник постійно використовує наше прикордоння для діяльності своїх диверсійно-розвідувальних груп. 

Противник намагається масштабно використовувати керовані авіабомби та з їхньою допомогою досягати успіху. 

У таких умовах вкрай складно розраховувати на те, що земляні укріплення будуть здатні витримувати прямі попадання. Безумовно, ризики дуже великі, але, проте, ми повинні чітко розуміти, що успіх на цій ділянці фронту, так само як і на інших ділянках фронту, безпосередньо залежить від ресурсних можливостей українських Сил оборони. 

Якщо у наших артилеристів буде достатньо боєприпасів, то вони будуть системно і методично перемелювати весь ворожий наступальний потенціал, перетворюючи його буквально на попіл. 

Я думаю, що необхідно розглядати дії російських окупантів у контексті реалізації низки місій. Перша місія — це спроба перевірити міцність наших оборонних рубежів і позицій. Путін абсолютно не приховує, що його ключова місія — знищити Україну як державу, а українців як складову народів світу. Тому очевидно, що його цікавить уся територія України.  

Я думаю, найближчим часом ми побачимо значну активізацію ворожих сил і засобів на території Сумської області та в перспективі на території Чернігівської області. Там, звісно, інтенсивність боїв буде кратно меншою, тому що у росіян на тому напрямку набагато менше ресурсів. Я думаю, що весь фронт прийде в рух. 

Друга місія — це спроба відвернути частину наших стратегічних резервів, які хотіли спрямувати в район Часового Яру або на Авдіївський напрямок. Зараз український Генштаб змушений перекидати частину сил в авральному порядку на північ Харківської області. 

53 тис. особового складу — це максимум, який росіяни зараз зосередили на території Брянської, Курської та Бєлгородської областей. Найбільша концентрація сил і засобів – це територія Бєлгородської області, там 32 тис. Такої кількості не вистачить для того, щоб окупувати Харків. 

Для того, щоб у противника ця місія була реалізована вдало, йому необхідно мати щонайменше 300 тис. особового складу. У росіян цих ресурсів немає і не буде, тому очевидно, що ситуація в районі буде стабілізована, щойно укрупнюватимуться обсяги постачання озброєння і техніки для потреб ЗСУ. 

Безумовно є ризик, що Вовчанськ буде окуповано. Бойові дії точаться безпосередньо в передмістях цього населеного пункту. Але проблема Вовчанська в тому, що він буквально за 5 км від лінії держкордону, і противник має коротке плече підвезення і можливість роботи своєї артилерії та авіації буквально з території РФ. 

Читайте також: Недостатньо особового складу та військової техніки: угруповання російських окупаційних військ “Північ” оцінив Коваленко

Прямий ефір