Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #53 від 16.01.2024)

Це випуск #53 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • новини програми “єВідновлення”;
  • як оформити пенсію дистанційно — покрокова інструкція;
  • новини програми “єОселя”;
  • змінилася вартість оформлення ID-картки та інших документів;
  • безоплатна юридична допомога онлайн;
  • жителям Херсонщини допоможуть отримати тверде паливо.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 692-й день війни (16.01.2024).

Визволення України

На сході — інтенсивні російські штурми. Спроби просування окупантів спостерігаються на всій лінії фронту.

СХІД

На Бахмутському напрямку Донецької області російські окупанти зменшили інтенсивність атак. Це пов’язано з їхнім перегрупуванням. Роблять спроби атакувати поблизу Кліщіївки та Андріївки.

Російські війська просунулися в напрямку Богданівки та Іванівського з моменту активізації наступальних операцій на Бахмутському напрямку наприкінці жовтня 2023 року, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни ISW. Проте ключові висоти — за українськими військами. (Докладніше: “Ситуація гаряча”: українські прикордонники стримують росіян під Бахмутом — репортаж (ВІДЕО).

Навколо Бахмута. Графіка: deepstatemap.live

Найгарячішою ділянкою фронту залишається Авдіївський напрямок Донецької області. Українські захисники продовжують стримувати ворога, який не полишає спроб оточити місто Авдіївка. ЗСУ тримають оборону, завдаючи росіянам значних втрат у живій силі.

Також тут окупанти атакують в районі Новобахмутівки, Сєверного, Первомайського та Невельського. Для атак росіяни використовують дедалі більше дронів.

За даними аналітиків ISW, окупаційні війська просунулися в районі Степового та Авдіївського коксохімічного заводу.

Навколо Авдіївки. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку позиційні бої тривають біля Синьківки та Петропавлівки Харківської області. Як заявив начальник служби зв’язків із громадськістю Командування Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо, кардинального збільшення угруповання військ армії РФ на цьому напрямку не спостерігається. За його словами, окупанти в Харківській області прагнуть захопити Синьківку, щоб перейти в наступ на Куп’янськ. Активність противника на цій ділянці фронту спостерігається ще від початку жовтня 2023 року.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку ворог робив спроби атакувати біля села Терни Донецької області.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Запорізькому напрямку тривають позиційні бої поблизу Вербового, Роботиного, Новофедорівки та Новопрокопівки. Змін на лінії фронту в цьому районі не було підтверджено.

В районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту в Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

В Херсонській області Сили оборони України утримують плацдарм на лівобережжі Дніпра в районі села Кринки. Російські окупанти намагаються повернути втрачені позиції, але ЗСУ продовжують завдавати їм вогневої поразки.

У британській розвідці заявили, що армія РФ не в змозі протистояти FPV-дронам на Херсонщині через брак засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ). За їхніми даними, біля Кринок вже знищено щонайменше 90% російської військової техніки. Через колосальні втрати техніки Росія залучила танковий полк для її евакуації.

Навколо Кринок. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 15.01.2024 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 370 980 осіб ліквідовано (+ 5 810 за тиждень); 
  • танки — 6 089 (+58);
  • бойові броньовані машини — 11 322 (+128);
  • артилерійські системи — 8 771 (+105);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 958 (+5);
  • засоби ППО — 650 (+12);
  • літаки — 329 (+0);
  • гелікоптери — 324 (+0);
  • БпЛА — 6 865 (+43);
  • крилаті ракети — 1 815 (+28);
  • кораблі, катери — 23 (+0);
  • підводні човни — 1 (+0); 
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 11 698 (+156);
  • спеціальна техніка — 1 356 (+28).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 8 січня — ранок знову почався з масованої ракетної атаки РФ. Харків та область, Запоріжжя, Кривий Ріг, Хмельницька область. 45 людей постраждали, відомо про чотирьох загиблих. Мої співчуття рідним і близьким. Атаковано об’єкти критичної, цивільної інфраструктури, промислові та військові об’єкти. (Докладніше: 59 засобів повітряного нападу застосувала РФ проти України — подробиці атаки та відбиття).
  • 9 січня — провів засідання Ставки верховного головнокомандувача ЗСУ. Було особливе засідання — за безпосередньої, очної участі всіх основних командувачів і керівників операцій. Детально проаналізували забезпечення снарядами та дронами, розподіл між бригадами та підрозділами. Щоденні потреби, фактичні витрати. Уся логістика має стати швидшою. Обговорили відкриття нових ліній виробництва зброї та боєприпасів в Україні: на наших підприємствах та разом із партнерами.
  • 12 січня — маємо безпекову угоду з Великою Британією, над якою довго працювали. Це перша двостороння угода, яка реалізовує базову домовленість “Великої сімки” щодо безпеки України, нашого захисту, безпекового зростання. Ми зафіксували обсяг фінансової підтримки на цей рік — 2,5 млрд фунтів. І загалом на час дії угоди (10 років) щороку буде вагомий обсяг допомоги. Це зброя, підтримка нашого оборонного сектору. Плюс робота наших розвідок, санкції проти Росії, робота щодо російських активів. Плюс захист від російських ударів у кіберпросторі — усе, що стосується сучасних технологій. (Докладніше: Угода України та Британії: які зобов’язання взяли на себе сторони (ВІДЕО).
  • 12 січняу Києві провів зустріч зі спеціальною представницею США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер. Детально обговорили, яких кроків потребуємо для нашої стійкості. (Докладніше: Президент зустрівся зі спецпредставницею США з питань економічного відновлення України — подробиці (ВІДЕО).
  • 13 січня — провів зустріч із новим міністром закордонних справ Франції Стефаном Сежурне. Обговорили наші оборонні потреби, зокрема і спільне виробництво дронів, артилерії, подальше посилення ППО. Поінформував про роботу щодо формули миру.
  • 14 січня — у Швейцарії відбувається нова зустріч радників лідерів держав щодо формули миру. Це вже четверта така зустріч. Представлені понад 80 держав та міжнародних організацій. І не тільки наші звичні партнери в Європі та Північній Америці, але й держави Латинської Америки, Африки, Азії, Океанії. 

Новини програми “єВідновлення”

Українські родини, які втратили свій дім через російську агресію, вже забронювали 508 житлових сертифікатів на нові домівки за програмою “єВідновлення”, повідомляє Урядовий портал.

Загалом українці вже подали понад 8 тис. заяв про зруйноване майно в “Дії”, щоб отримати компенсацію за програмою та придбати нову квартиру чи будинок. Уже згенеровано понад 2 тис. сертифікатів на суму понад 3,6 млрд грн.

Щоби скористатися сервісом, необхідно:

  • повідомити про зруйноване майно в “Дії” та подати заяву на “єВідновлення”;
  • зачекати, поки комісія органу місцевого самоврядування визначить суму компенсації;
  • одержати житловий сертифікат у застосунку;
  • вибрати нове житло, домовитися з продавцем;
  • відкрити в “Дії” розділ “єВідновлення” та вкладку “Сертифікати” на житло, після чого натиснути — “Забронювати кошти”.

Протягом 5 робочих днів у застосунку надійде підтвердження, що кошти заброньовані. Тоді потрібно припинити право власності на знищене житло та оформити угоду купівлі-продажу. Упродовж 5 днів кошти надійдуть продавцю нерухомості — і ви законний власник нової домівки.

Наразі для постраждалих родин доступні послуги 677 нотаріусів, які можуть укладати угоди з використанням житлових сертифікатів. Інформацію про них можна переглянути за посиланням на сайті програми “єВідновлення”.

Нагадаємо, стартував черговий етап державної програми “єВідновлення”. Українці, чиє житло було пошкоджене внаслідок бойових дій, зможуть отримати допомогу для проведення капітального ремонту своїх домівок. Максимальна сума компенсації — 350 тис. грн для відновлення квартири та 500 тис. грн — для приватного будинку. Деталі — у випуску #49 дайджесту.

Крім того, програмою “єВідновлення” відтепер можуть скористатися не лише одноосібні власники домівок, але й співвласники. Щоб отримати компенсацію, їм необхідно подати в “Дії” спільну заяву або декілька окремих. Про це — у випуску #48 дайджесту. Уряд врегулював питання використання коштів в межах “єВідновлення”, що дасть змогу людям почати користуватися сертифікатами за знищене житло. Про це — у випуску #45 дайджесту. Докладніше про програму “єВідновлення” див. у випуску #25 дайджесту, відповіді на найчастіші питання — у випуску #26, розширено перелік установ для подання заяв — випуск #28.

Оформлення пенсії дистанційно

Українці можуть оформити пенсію дистанційно за допомогою вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України, інформує Мінсоцполітики.

Щоб оформити пенсію дистанційно, необхідно:

  • зайти на вебпортал електронних послуг ПФУ та вибрати вкладку “Заява про призначення пенсії”, ознайомитись з інформацією, яка з’явиться на екрані, і перейти за посиланням “Вхід”;
  • увійти до особистого кабінету можна за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП); якщо ви його не маєте, отримати КЕП можна безкоштовно й онлайн, виконавши декілька нескладних кроків (описаних у відеоінструкції).

Після входу треба виконати наступні дії:

  • Крок 1 — у розділі “Щодо пенсійного забезпечення” оберіть вкладку “Заява на призначення пенсії”. Дайте згоду на дистанційне інформування, обравши спосіб отримання повідомлень про опрацювання вашої заяви. Натисніть “Продовжити” та оберіть вид пенсії, наприклад, “Пенсія за віком”;
  • Крок 2 — дайте відповіді на питання анкети-опитування для заповнення звернення та надайте згоду на передачу й обробку своїх персональних даних (поставте позначку);
  • Крок 3 — прикріпіть скан-копії необхідних документів, підготовлених згідно з вимогами щодо сканованих копій документів за наведеним перед формуванням заяви переліком.

Після цих етапів на екрані з’явиться повна форма заяви про призначення пенсії. У разі потреби форму заяви можна відредагувати.

Для завершення всіх операцій заява підписується за допомогою КЕП та відправляється до ПФУ натисканням кнопки “Підписати та відправити до ПФУ”.

За результатами опрацювання заяви отримаєте інформацію про стан обробки та відповідне рішення.

Також на вебпорталі електронних послуг Фонду реалізовано можливість оформлення пенсії за допомогою “Дія.Підпису”. Для цього потрібно бути зареєстрованим користувачем мобільного застосунку “Дія”. Детальніше — за посиланням на офіційний портал ПФУ.

Про підвищення пенсій з нового року — див. випуск #52 дайджесту.

Новини програми “єОселя”

За перший тиждень 2024 року майже 100 українських родин взяли кредити на придбання житла за програмою “єОселя”. Від початку дії програми кредити отримали 6 411 родин на загальну суму майже 10 млрд грн, інформує Урядовий портал.

“При цьому понад 1 000 родин отримали кредити на умовах масової іпотеки, яка з серпня минулого року доступна всім українцям, що не мають власного житла або потребують покращення житлових умов. Такі кредити надаються під 7%. Загалом на умовах масової іпотеки банки вже видали українцям кредитів на майже 2 млрд грн”, — зазначила заступниця міністра економіки Надія Бігун.

Зокрема, минулого тижня українці отримали за програмою “єОселя” 88 кредитів на 134 млн грн, серед яких:

  • кредити під 3% отримали 55 військовослужбовців та силовиків, 8 педагогів, 9 медиків та 1 науковець;
  • кредити під 7% отримали 15 українців без власного житла.

Найчастіше кредити брали для придбання житла на вторинному ринку (66 кредитів) та у забудовника (21). Також один українець взяв кредит на купівлю квартири, яка будується.

Більше деталей про програму “єОселя”— у випуску #30випуску # 35 та випуску #41 дайджесту.

Оформлення ID-паспорта — нові ціни

Вартість оформлення ID-картки, посвідок на проживання та посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон змінилася з 1 січня поточного року, інформує Міністерство внутрішніх справ.

Це пов’язано із тим, що “Поліграфічний комбінат “Україна” змінив ціну на бланки окремих біометричних документів, пояснили у відомстві.

Оформити паспорт у вигляді ID-картки протягом 20 днів тепер коштує 504 грн, а протягом 10 днів — 874 грн. Якщо це перший в житті такий паспорт, то його оформлять безкоштовно.

Вартість посвідки на тимчасове проживання становить 1 056 грн (протягом 15 днів оформлення). За посвідку на постійне проживання доведеться заплатити 1 151 грн (протягом 15 робочих днів). Посвідчення особи без громадянства коштуватиме 6 867 грн.

Безоплатна юридична допомога дистанційно

Жителі деокупованих територій України можуть дистанційно отримати безкоштовну юридичну допомогу через систему безоплатної правничої допомоги (БПД), інформує Мінреінтеграції.

Фахівці надають консультації з питань:

  • відновлення втрачених документів;
  • фіксації ушкоджень та подання заяви на компенсацію за пошкоджене чи знищене майно;
  • встановлення фактів, що мають юридичне значення: народження, смерті тощо;
  • звернення до правоохоронних органів з питань жорстокого поводження, катування, сексуального насильства в умовах війни;
  • інших питань.

Щоб отримати усну консультацію, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером: 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні. Контактний центр працює у будні з 08:00 до 18:00.

Якщо вам зручно отримати правничу допомогу письмово, напишіть приватне повідомлення на сторінці сервісу “Безоплатна правнича допомога”.

Також доступні безкоштовні дзвінки з мобільного застосунку Telegram за номером: +38 (067) 721-31-03.

Докладніше про БПД можна дізнатися на сайті “Безоплатна правова допомога“.

Тверде паливо для громад Херсонщини

Понад 9 тис. домогосподарств у Херсонській області вже забезпечили паливною деревиною, інформує Мінреінтеграції.

Це становить 48% від загальної потреби. Станом на початок січня потреба у твердому паливі правобережної частини області становить 19 585 домогосподарств у 18 громадах області. З них 9 325 — вже отримали допомогу.

Йдеться про надання різних видів твердого палива: деревини паливної, вугілля, брикетів, дров, пелет. А також нарахування допомоги у вигляді кеш-підтримки. Міжнародні організації підтвердили спроможність забезпечити паливом решту визначених домогосподарств.

Нагадаємо, Державне агентство лісових ресурсів України запустило інтернет-магазин “ДроваЄ“, де можна придбати дрова онлайн. Як отримати субсидію ВПО на новому місці проживання — у випуску #36 дайджесту.

Крім того, уряд ухвалив рішення, яке суттєво підвищить допомогу на придбання вугілля та дров для тих, хто потребує такої підтримки. Нормативи для опалення житлового приміщення на опалювальний сезон 2023-2024 збільшаться в середньому в 4 рази. Деталі — випуску #47 дайджесту.

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір