Угода України та Британії: які зобов’язання взяли на себе сторони (ВІДЕО)

Олександр Корнієнко, Руслан Стефанчук, Ріші Сунак, Володимир Зеленський, Олена Кондратюк у ВРУ. Фото: president.gov.ua

Документ, підписаний президентом України Володимиром Зеленським та прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком, містить зобов’язання Києва щодо реалізації демократичних реформ. Україна пообіцяла забезпечити верховенство права, продовжити боротьбу з корупцією і провести судову реформу. Які зобов’язання взяв на себе Лондон — у матеріалі журналістів FREEДОМ

Угода про співпрацю у галузі безпеки містить дев’ять частин. Вони стосуються безпеки — військової та невійськової, політичної та гуманітарної співпраці, реалізації демократичних реформ, а також фіскальної підтримки.

У 2024-му Київ отримає від Лондона понад 3 млрд дол. Британія зобов’язалася допомагати Україні фінансово впродовж наступних 10 років — такий формальний термін дії угоди.

“Термін дії угоди може бути продовжено за аналогією з іншими подібними договорами про безпеку, укладеними глобальними лідерами. Саме тому надані гарантії діятимуть на час до нашого вступу в НАТО. Якщо це станеться раніше терміну дії угоди, створена нами безпекова архітектура буде фактично інкорпорована в систему безпеки всього Альянсу”, — сказав лідер України Володимир Зеленський.

Угода про безпеку між Великою Британією та Україною формалізує підтримку, яку Лондон надавав і продовжує надавати Києву. Крім оборонно-промислової співпраці, це й обмін розвідданими, і протистояння загрозам інформаційній та кібербезпеці, медична та військова підготовка українських фахівців.

Важливо, що співпраця в цих напрямках продовжиться і після загальних виборів у Британії 2024-го, і після завершення повномасштабної війни Росії проти України.

“Україна отримає від Британії також інші компоненти, які посприяють формуванню стійкості як держави, тобто там і підтримка антикорупційних ініціатив, підтримка євроінтеграційних та євроатлантичних прагнень Києва, так і створення різноманітних чинників, що стабілізуватимуть нас. Це подальша участь у програмах розмінування та відновлення України”, — пояснив голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.

Росія прагне заморозити війну проти України, стверджують аналітики. Кремль хоче доозброїти свою армію і накопичити ресурси, аби відновити агресію, ймовірно, не тільки проти України. Київ і союзники це усвідомлюють.

“Якщо Росія знову нападе, ми надамо ту підтримку, яка потрібна Україні, швидку і надійну безпекову підтримку, сучасне озброєння для захисту на землі, на морі та в небі, економічну, а також запровадимо санкції, які матимуть ціну для РФ. У цьому відношенні є чітке і важливе зобов’язання”, — заявив Сунак.

Документ регламентує, що в разі нового збройного нападу Росії на Україну, учасники угоди протягом доби проведуть консультації, визначать необхідні для протидії або стримування агресії заходи.

“Як правило, коли війни починаються, ті, на кого нападають, не готові практично. І тому те, що заздалегідь з’являється політична рамка, яка окреслює подібного роду перспективи, плани, підвищує нашу стійкість. Ми не говоримо про те, що Британія вже живе у світі, в якому війна скоро закінчиться, і треба готуватися до наступної, ні. Британія дала нам політичні запевнення, що і до наступної війни нам дадуть можливість підготуватися, допомогти нам — навіть якщо ця війна ніколи не станеться”, — каже Божко. 

Сполучене Королівство стало першою європейською країною, яка надала Україні летальну зброю, і першою у світі, яка зобов’язалася передати танки та далекобійні ракети. 12 січня 2024-го Велика Британія першою підписала з Україною договір про гарантії безпеки.

Читайте також: Чому безпековий договір з Британією не можна порівнювати з Будапештським меморандумом, пояснив політолог

Нагадаємо, науковий співробітник Atlantic Council Пітер Дікінсон, коментуючи підсумки візиту до Києва британського прем’єра Ріші Сунака, сказав, що Велика Британія — один із найнадійніших союзників України, який підтримує країну з перших днів повномасштабного вторгнення РФ. Підписавши угоду про гарантії безпеки, Велика Британія запевнила Україну в своїй повній довгостроковій підтримці та військовій допомозі.

Прямий ефір