“Мене тут тримають земля рідна, село рідне”: менше ніж 100 осіб живуть у деокупованих селах Луганської області (ВІДЕО)

Деокуповане село Макіївка. Скріншот: uatv.ua

У деокупованих населених пунктах Луганської області сьогодні проживає менше ніж сто осіб. Протягом останнього місяця люди стали охочіше погоджуватися на евакуацію через часті обстріли. Російські окупанти здійснюють нові спроби зайняти ці населені пункти й стали інтенсивніше обстрілювати будинки та господарства мирних жителів. У своєму рідному регіоні побувала кореспондентка телеканалу FREEДОМ Анастасія Волкова, вона дізналася все про настрої мешканців Греківки, Макіївки та Новолюбівки.

Луганська область зустрічає красивим засніженим ландшафтом. Влітку минулого року російські війська захопили практично весь регіон. Досі тривають бої з його деокупації. Знімальна група побувала у звільнених восени минулого року селах Греківка, Макіївка та Новолюбівка.

Дістатися сьогодні до Луганської області вкрай непросто не тільки через постійні бойові дії, а й через погоду. Сильна ожеледь і сніг зробили траси непрохідними. А в регіоні все ще залишаються близько сотні мирних жителів, які потребують гуманітарної допомоги. Наприклад, у селі Греківка мешкає лише одна літня жінка, але й вона вкрай потребує медикаментів, хліба та продуктів.

Поспілкуватися з журналістами 85-річна мешканка Греківки не змогла через погане самопочуття. Зараз до неї приїхав із Харкова син. За його словами, він півтора року вмовляє матір виїхати, але вона навідріз відмовляється.

“Мама не хоче їхати, що я зроблю? Якби захотіла, давно б виїхали”, — каже син мешканки Греківки Володимир.

Далі шлях лежить до Макіївки. Проїхати з одного села в інше можна лише ґрунтовими дорогами, але й вони небезпечні. Буквально через 3-3,5 км — окуповані території.

У Макіївці проживає близько 30 мирних жителів. Луганські поліцейські, ризикуючи своїм життям, доставляють їм хліб і деякі продукти.

“Будинок у мене частково цілий: розбита кухня вся, дах. І льох розбитий, і в стінку сараю два прильоти було”, — розповідає мешканка Макіївки Валентина.

Востаннє вона виїжджала зі свого села 7 вересня минулого року. Зараз жінка сумує за тишею та родичами.

“Щоб нам зробили тишу. Щоб ми могли поїхати, своїх рідних, близьких зустріти. Скільки війна йде, стільки й не бачилися”, — нарікає Валентина.

Олена не залишає Макіївку через господарство. У неї корови, свині, близько сорока кіз. Корів улітку було понад пів сотні. Зараз через постійні російські обстріли їх залишилося близько 15.

“Останнім часом загинуло багато. Мене тут тримають земля рідна, село рідне. Тут народилася, тут виросла. Усе тут рідне, розбите і нерозбите. Усе це наше. Де не добре, а вдома краще”, — пояснила Олена.

Зараз тварини на вільному випасі. Попри те, що все навколо в снігу і льоду, вони знаходять собі прожиток. Олена каже, що доводиться пасти, бо приготувати достатній об’єм сіна та зерна влітку не вдалося.

“Вручну косили, бо трактор розбитий. На поля не зайдеш — заміновано. Небезпечно заходити. І обстріли йдуть. Поки така погода — будемо пасти тварин. А якщо зовсім снігом замете, сіном годуватимемо, зерном”, — розповіла Олена.

Більшість будинків у цих селах пошкоджені внаслідок обстрілів. Лінія розмежування подекуди проходить на відстані всього лише близько кілометра.

У сусідній Новолюбівці сьогодні залишаються всього шестеро людей, до повномасштабного вторгнення жили близько сотні. Люди відрізані від цивілізації: без світла, води та газу, без інтернету і мобільного зв’язку. Цієї осені волонтери допомогли придбати сонячні панелі. Вони дають змогу дивитися телевізор і слухати радіо, так місцеві жителі дізнаються новини. За їхніми словами, дивляться і слухають виключно українські телеканали.

“Як зимували, так і будемо другу зиму вже. Цю зиму легше нам зимувати, тому що дах ми брезентом накрили. Взагалі розбитий дах був. І крокви побиті були. Найняли, відремонтували. Брезент місцева влада дала. Тепер хоч на голову не тече, а то текло страшно”, — повідомила мешканка Новолюбівки Валентина.

“Силами об’єднаного загону Головного управління Національної поліції в Луганській області та у складі “Білих янголів” було доставлено гуманітарний вантаж у деокуповані населені пункти Луганської області. Продуктові набори, гігієнічні набори, хліб. Обстановка зараз важка. Противник постійно обстрілює артилерійським вогнем. Заявок на евакуацію не надходило”, — поінформував представник Головного управління Національної поліції в Луганській області Роман Мазайло.

Поліцейські й надалі продовжуватимуть доставляти раз на тиждень хліб і необхідні продукти в деокуповані населені пункти. Через сильні обстріли та відсутність доріг більшість волонтерів не наважуються їхати на Луганщину, тому поліцейські — єдині, хто регулярно привозить до Греківки, Макіївки, Невського і Новолюбівки все найнеобхідніше для життя мирних жителів.

Читайте також: Деокуповані села Луганської області продовжує обстрілювати російська армія: як живуть люди в прифронтовій зоні (ВІДЕО)

Прямий ефір