У звільненому селищі під Харковом працюють поліцейські офіцери громади — репортаж FREEДОМ (ВІДЕО)

Офіцер громади в Старому Салтові. Скріншот: uatv.ua

Старий Салтів у Харківській області деокупували в травні минулого року. Населений пункт почали відновлювати і дедалі більше місцевих жителів повертаються додому після евакуації. Щоб стало безпечніше, у селищі з’явилися поліцейські офіцери громади. Після конкурсного відбору правоохоронці несуть службу там тепер цілодобово. Більше деталей — у репортажі журналістів FREEДОМ.

Курортне селище Старий Салтів майже два місяці було під російською окупацією. На початку травня 2022 року його звільнили українські Сили оборони. Росіяни знищили майже 70% інфраструктури. Тут не було електрики, опалення та зв’язку.

Після деокупації до Старого Салтова поступово повертається життя — відновлюють будинки, комунікації. Також у громаді з’явилася ініціатива — створити поліцейську станцію.

“Був трохи безлад, співробітників поліції дуже не вистачало, і військові допомагали. Треба було нагадати людям, що вони вже не в окупації, і що працює українська влада. Зараз ситуація набагато краща, і жителі повертаються постійно — зокрема й тому, що є безпека в плані кримінальному, та й умови для життя кращі”, — розповів начальник Старосалтівської селищної військової адміністрації Антон Палей.

Старший лейтенант поліції Дмитро Новицький у Старому Салтові народився, тут закінчив школу, займався футболом. А потім став дільничним офіцером поліції. На початку повномасштабного вторгнення Росії до України встиг евакуюватися, щоби не опинитися в окупації.

Коли селище звільнили, Дмитро був одним із перших, хто допомагав місцевим жителям — вивіз 17 осіб. І зараз повернувся до роботи вже як поліцейський офіцер громади.

“Я працював дільничним, а це зовсім інша робота. Зараз у тебе є автомобіль. Місцеві жителі до тебе звертаються, бо вони знають — ми тут 24/7. Я тут проживаю, у будь-який момент, коли телефонують, можу виїхати”, — зазначив Новицький.

Службовий автомобіль Дмитра обладнаний усім необхідним для реагування на кризові ситуації, які можуть статися в громаді.

Напарник Дмитра, старший сержант поліції Денис Карпек, працює в правоохоронній системі понад 10 років. Розповідає, що всі місцеві жителі знають його номер телефону, звертаються по допомогу з будь-яких питань.

“Постійно з людьми, постійно спілкуємося, постійно нас люди бачать, а де з’являється поліцейський офіцер громади — завжди з’являється нова філософія для людей, і до поліції виникає довіра. Бо вони бачать, що поліцейський завжди поруч”, — акцентував поліцейський офіцер Старосалтівської громади.

25-річний Сергій пережив окупацію в Старому Салтові. Каже, дивом залишився живим. Зараз, коли в громаді з’явилася поліція, стало набагато спокійніше.

“Я не виходив, сидів удома, якось стрьомно було. Одного забрали, і досі не знають, де він, як він. Тепер, це добре, що є поліція. Нехай вони працюють — менше літатимуть, менше всяких пригод буде”, — поділився Сергій.

Проєкт “Поліцейський офіцер громади” діє в Україні з 2019 року. За цей час у Харківській області було відкрито 29 поліцейських станцій. 10 із них почали працювати у 2023 році.

“Місцевому голові громади дуже зручно, що в нього на території є постійно поліцейський. Він знає все, що відбувається в громаді. Як правило, поліцейські ходять на “апаратки” до них, знають усі потреби громади, що, де відбувається. Ми намагаємося, аби поліцейські офіцери були в усіх територіальних громадах області”, — розповів начальник Головного управління Національної поліції в Харківській області Володимир Тимошко.

Наступного року поліцейські офіцери громади з’являться в прифронтових містах — Вовчанську та Куп’янську. Загалом, до березня 2024 року майже 100 правоохоронців у всіх громадах Харківської області мають приступити до виконання своїх обов’язків.

Читайте також: “Мене тут тримають земля рідна, село рідне”: менше ніж 100 осіб живуть у деокупованих селах Луганської області (ВІДЕО)

Прямий ефір