Зберегти національну пам’ять: волонтери та історики рятують музейні експонати Запорізької області (ВІДЕО)

Історик Сергій Білівненко. Скріншот: uatv.ua

За два роки повномасштабної війни Росії проти України запорізькі історики та волонтери здійснили десятки експедицій до міст і сіл області, що перебувають під прицілом армії противника, щоб врятувати експонати музеїв. Уже вдалося вивезти в безпечні місця сотні унікальних експонатів. Що саме вдалося евакуювати та де розмістили артефакти — у матеріалі журналістів FREEДОМ.

Світлана Коваленко — провідна хранителька фондів краєзнавчого музею міста Оріхів. У травні 2022 року російський снаряд пошкодив стіни музею та вибив шибки. До цього часу експонати вже перенесли в захищене приміщення, але вони залишалися в місті, розповіла Світлана Коваленко.

“Найцінніше, те, що відображало історію Оріхівщини, її видатних земляків, ми сховали в більш безпечному місці. Відразу евакуювати не вдалося”, — зазначила вона.

Влітку минулого року росіяни почали бомбити місто керованими авіабомбами вагою по пів тонни. Одна з них розірвалася недалеко від музею. Його будівля — пам’ятка архітектури ХІХ століття — сильно постраждала, вибуховою хвилею вибило двері та вікна, пошкодило стіни і дах. Після цього остаточно вирішили евакуювати експозицію. Вивозили в кілька етапів, допомогли волонтери із Запоріжжя та Києва.

“Вони організували ще хлопців, бо предмети були нелегкі — це і скрині, і кам’яна пластика. Завдяки їм і команді волонтерів та всіх небайдужих, нам вдалося евакуювати наші музейні предмети”, — розповіла Світлана Коваленко.

Один з експонатів — український прапор, який першим підняли над Оріховом у 1980-ті роки, задовго до оголошення незалежності. Його пошила уродженка Оріхова, яка тоді жила на території Росії.

Також вдалося врятувати старовинні картини українських художників, одяг, предмети рукоділля та домашнього побуту.

“Старовинні сорочки вишиті, прикрашені вишивкою рушники. У нас дуже, дуже давні рушники, весільні, які дівчата самі для себе вишивали. Дуже цікаві, на мій погляд, такі музейні предмети, як скрині. Скрині автентичні, з первісним розписом”, — зазначила хранителька фондів.

У сховищі в Запоріжжі перебувають експонати музеїв Пологівського району. Їх зібрали під час рятувальних експедицій історик Сергій Білівненко та його колеги.

“Ми почали збирати в прифронтовій території. Експонати стали сюди вивозити. Першою була Гуляйпільська громада”, — уточнив Білівненко.

У Гуляйполі російськими обстрілами пошкоджено майже всі історичні будівлі, навіть будинок-музей Нестора Махна.

У селі Омельник снаряди російських окупантів зруйнували школу, постраждав шкільний музей, один із його залів був присвячений історії села, другий — етнографії. Після обстрілу волонтери евакуювали експонати, розповів Сергій Білівненко.

“Усі матеріали, представлені тут, якраз стосуються етнографічної частини. Тут є сільськогосподарські знаряддя праці, різні вироби, є металеві, є предмети часів Першої, Другої світових воєн”, — зазначив він.

Незвичайний експонат — міжкімнатні двері з різьбленням ручної роботи, такі ставили в українських сільських хатах.

“Подивіться, людина вкладала душу в різьбу, не просто зробила якийсь орнамент. І таких експонатів ручної роботи, в які майстри вкладали своє естетичне уявлення про прекрасне, досить мало”, — сказав Білівненко.

Зараз історики працюють над створенням цифрових копій врятованих експонатів. Щоб надалі їх могли побачити в інтернеті всі охочі. Документи та фотографії — як електронні копії, а предмети — у вигляді тривимірних зображень.

Експонати перебуватимуть у сховищі, доки триватимуть бойові дії.

“Ми наголошуємо щоразу, що ми їх взяли на зберігання. Тобто наша ідея — повернути їх після перемоги України. Після того, як будуть повернуті всі території і там стане безпечно. Необхідно повернути повністю всі експонати в ті громади, де їх беремо, щоб зберегти національну пам’ять”, — акцентував історик.

Читайте також: Окупанти РФ двічі зруйнували ліцей у селі Довжик: репортаж із Харківської області (ВІДЕО)

Прямий ефір