“Червоні лінії” Кремля відсуваються: можливість використання британської зброї для ударів по території РФ обговорили експерти

Ілюстративне фото: kor.ill.in.ua

Глава МЗС Великої Британії Девід Кемерон під час візиту до Києва розпочав переговори з Україною про 100-річне партнерство. Це абсолютно нова угода для поглиблення взаємин між країнами. Договір передбачає партнерство в найширшому спектрі — у торгівлі, безпеці, науці, технологіях, освіті, культурі. 

Крім того, в інтерв’ю агентству Reuters Девід Кемерон заявив, що Україна має право використовувати зброю, надану Британією, для завдавання ударів по цілях на території Росії. 

“Зелене світло” від Кемерона

За словами глави британського МЗС Девіда Кемерона, Київ має вирішувати, чи використовувати зброю для ударів по російській території. 

“Україна має це право. Подібно до того, як Росія завдає ударів всередині України, ви можете повністю зрозуміти, чому Україна потребує того, щоб переконатися, що вона захищається. Що стосується того, що роблять українці, то, на наш погляд, це їхнє рішення про те, як використовувати цю зброю. Вони захищають свою країну, в яку незаконно вдерся Путін, і вони повинні зробити ці кроки. Ми не обговорюємо будь-які застереження з цих питань. Але давайте будемо абсолютно чесні: Росія напала на Україну, і Україна має повне право завдати удару у відповідь по РФ”, — сказав Кемерон під час візиту до Києва. 

Під час нещодавнього візиту до Польщі прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак оголосив, що Сполучене Королівство виділяє Україні допомогу на 617 млн дол. і передасть українцям рекордний пакет військової допомоги, який включає 1 600 ракет, зокрема далекобійні Storm Shadow.

“Я оголосив про додаткову підтримку України на пів мільярда фунтів, щоб забезпечити більшу допомогу на полі бою і захист від нещадних російських бомбардувань. Разом ми закличемо всіх наших партнерів ще раз подумати, що ще вони можуть зробити. Тепер це включає дії з розблокування заморожених активів Росії”, — заявив Сунак.

У Кремлі на слова Кемерона відреагували нервово. Прессекретар Путіна Пєсков назвав це небезпечною заявою і звинуватив у “прямій ескалації напруженості”. А наостанок попередив про загрозу європейській безпеці. 

А ось прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас вважає, що за прикладом Великої Британії та США мають піти й інші країни. На її думку, Київ потребує як негайної військової допомоги союзників, так і довгострокової підтримки.

Думки експертів

Чому глава британського МЗС зробив заяву про те, що Україна може використовувати західну зброю для ударів по території РФ? Як це може вплинути на перебіг війни? Чи варто очікувати, що й інші союзники дадуть Україні «зелене світло» на використання їхньої зброї на території Росії? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Михайло Самусь, директор New Geopolitics Research Network;
  • Станіслав Желіховський, кандидат політичних наук, експерт-міжнародник;
  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
  • Олексій Гетьман, військовий аналітик;
  • Михайло Пашков, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова.

МИХАЙЛО САМУСЬ: Велика Британія не боїться РФ

— Держави, які кудись постачають зброю, мають право визначати, у який спосіб ця зброя може використовуватися. Тим паче у Європейському союзі існує кодекс поведінки при експорті озброєнь. 

Досі США були державою, яка задавала тон щодо того, яким чином можна застосовувати поставлене озброєння. Ми знаємо, що Сполучені Штати відкрито виступають проти того, щоб американське озброєння застосовувалося безпосередньо по території Росії. 

Ми вперше почули таку відкриту позицію, коли держава, яка постачає Україні озброєння, говорить про те, що його можна застосовувати по території Росії. 

Паралельно є заява міністра закордонних справ Латвії про те, що деякі країни виступають за те, щоб Україна сама розпоряджалася зброєю, яку їй передають. Тобто це вже такий новий тренд. 

У зв’язку з тим, що США фактично пів року були відсутні як лідер коаліції, яка допомагає Україні, Велика Британія та інші країни, зокрема країни Балтії, взяли на себе це лідерство. 

Зараз інші країни можуть так само відкрито заявляти про те, що їхня зброя може застосовуватися по російській території. Можливо, Франція теж дозволяє Україні бити по російській території своїми ракетами. І це буде новий етап війни, тому що одна справа бити по військових аеродромах та інших військових об’єктах дронамі, а інша справа — завдавати ударів вже крилатими ракетами. 

Москва, Санкт-Петербург, аеродроми та військова інфраструктура, які розташовані за 200-300 км від лінії фронту — фактично потрібно закривати весь цей пояс. Усе, що в радіусі 1000 км, українська армія може знищувати дронами. Тут ще приєднається західне озброєння. Ситуація для Росії дійсно дуже і дуже складна. Я впевнений, що фізично неможливо створити, скажімо так, купол, який би закрив усю європейську частину Росії. 

У застосуванні ракет Storm Shadow українські пілоти показують неймовірну майстерність. Через це в Криму російське угруповання постійно перебуває в напрузі. А якщо ця зона розшириться до 300 км, то, я думаю, українські воїни покажуть вищу майстерність зі знищення військових об’єктів на території Росії. 

Заява Девіда Кемерона свідчить про те, що Великобританія не боїться вступати в прямий конфлікт із Росією. Заява президента Макрона про те, що може ввести війська в Україну, означає, що Франція теж не боїться. Ці держави не бояться воювати з Росією і вступати в пряме бойове зіткнення з російськими військами.

СТАНІСЛАВ ЖЕЛІХОВСЬКИЙ: Україна продовжуватиме завдавати ударів по військових об’єктах РФ

— Я думаю, ми будемо чути дедалі більше таких сигналів підтримки та розмов про те, що Україна має право завдавати ударів по військових об’єктах у РФ, зокрема, використовуючи західну зброю. 

Нещодавно була інформація про те, що в США не підтримують наші удари по нафтопереробних заводах у Росії через стрибки цін на бензин. Але потрібно розуміти, що в Штатах скоро вибори. Я думаю, що там прекрасно розуміють, що якщо Україна не буде здійснювати удари по об’єктах на території Росії, то це не приведе нас до перемоги. 

У пакеті військової допомоги США Україні є далекобійна артилерія. Це є для нас головним сигналом того, що США підтримують нас у всіх наших операціях, у тому числі на території РФ. 

Україна змушена всіма можливими засобами робити так, щоб не дати ворогу перемогти на полі бою. У разі перемоги Росії програв би весь вільний світ. Я думаю, що Україна і далі продовжуватиме здійснювати такі удари по території РФ. Тим більше, що ці удари не спрямовані проти цивільного населення. 

ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Велика Британія очолила антипутінську коаліцію

— Відбулися тектонічні зміни в розумінні самого характеру війни. Країни Заходу, насамперед Велика Британія, прекрасно розуміють ту загрозу, яку несе Російська Федерація блоку НАТО. Тому частина наших західних союзників вживає контрзаходів з метою недопущення перенесення театру бойових дій безпосередньо на територію країн НАТО. 

Великобританія в той момент, коли в Сполучених Штатах відбувалися політичні пертурбації з приводу виділення військово-технічної допомоги Україні, фактично очолила антипутінську коаліцію. 

Ба більше, Британія дала чітко зрозуміти Російській Федерації — якщо вона збирається розмовляти з країнами Заходу з позиції сили, одночасно намагаючись ескалувати ситуацію в кількох точках земної кулі, отримає більш ніж адекватну відповідь. 

Велика Британія зараз фактично будує новий військово-політичний союз — вісь Лондон — Київ — Анкара, де Києву відведена ключова роль у моменті зниження військової присутності РФ у Чорноморському басейні. 

Міністерство оборони Британії вийшло із заявою про те, що воно більш ніж задоволене діями Сил оборони, які фактично заблокували військову присутність Росії в Чорному морі до історичного за 100 років мінімуму. 

Велика Британія передає Україні крилаті ракети з дальністю ураження до 300 кілометрів. Але основне — це наявність плавзасобів, понад 60 катерів і човнів. А це — прямий військовий і політичний сигнал Російській Федерації про те, що Британія розглядає деокупацію, насамперед Криму, саме військовим шляхом, а не дипломатичним. І Британія чітко дає зрозуміти Україні — ви можете розраховувати на нашу підтримку.  

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Україна має право завдавати ударів західною зброєю по території РФ

— Заяву глави Девіда Кемерона про те, що Україна має право завдавати ударів британською зброєю по військових об’єктах Росії, варто розглядати не як дозвіл, а, скоріше, як «відкликання прохання». 

Україна не потребує подібних дозволів чи заборон, оскільки діє в рамках міжнародних правил і традицій ведення війни. 

Ми маємо право атакувати. Будь-яка країна, на яку напали, має право атакувати військові об’єкти ворога, де б вони не знаходилися: на його території, навіть на суміжних, на інших територіях — не має значення. 

Наші партнери попросили нас не використовувати свою зброю по території РФ, тому що довго, понад два роки, думали, що це призведе до ескалації конфлікту. Тепер вони змінили свою думку. Важливо підкреслити — це було не якесь розпорядження або закон. Це могло розглядатися тільки як прохання. Навіть якби було ухвалено якийсь закон про те, що нам не можна використовувати їхню зброю на території РФ, він був би юридично неспроможним. 

Внутрішні закони будь-якої країни, тим більше тих, які ми вважаємо цивілізованими, не можуть бути вищими за міжнародні закони та міжнародне право. Тому вони — тут важливий момент — могли нас попросити, і ми, як надійні партнери, погодилися з цим, щоб продовжувати далі співпрацю з цими країнами. Зараз вони це прохання відкликали. 

Кемерон говорив виключно про ракети англійського виробництва. Він не міг розписатися за США, Німеччину або Францію. Але ці ракети Storm Shadow літають на 300 км — це не так далеко. По якихось об’єктах, які в Росії розташовані за 500 км, десь у районі Уралу, ми вдарити не зможемо. Тому цей дозвіл теж дуже непоганий. 

Говорити про те, що це якось змінить хід війни, не можна. Це поліпшить наші можливості — ми будемо знищувати позиції в тилу ворога для того, щоб знекровити його передові частини на лінії фронту. 

МИХАЙЛО ПАШКОВ: Заява Девіда Кемерона — це сигнал для РФ і для західних союзників

— Це дуже важливий сигнал, з одного боку, Росії, а з іншого — потужний меседж партнерам України. Це вкотре показує, що союзники відсувають так звані “червоні лінії” Кремля і проявляють дедалі більшу рішучість, солідарність і консолідацію підтримки.

Заява Кемерона була не якимось експромтом, непідготовленою і необґрунтованою або не підкріпленою попередніми угодами як усередині Британії, так і з союзниками. 

Рішення Британії, вочевидь, є стимулом і закликом до дії, зокрема, і для Вашингтона, і для Берліна. Тому все слід розглядати в динаміці та в контексті ситуації, яка зараз відбувається. 

Думаю, що й американці, й німці до такого рішення найближчим часом прийдуть. Це об’єктивна реальність. 

Ми бачимо досить потужний пакет військової допомоги з боку Берліна, заяву Макрона щодо можливості введення військ, рішучі кроки Лондона в цьому напрямку. Усе це в комплексі є досить потужним, серйозним стимулом і для консолідації на європейському континенті, і для розширення підтримки з боку США. 

Сьогодні найважливіше те, що Кемерон заявив також про регулярну щорічну військово-фінансову підтримку, що, безумовно, є вкрай важливим за умов забезпечення поетапної, прогнозованої та постійної допомоги. 

Читайте також: Столітнє партнерство та посилення військової допомоги: підсумки візиту Камерона до Києва й реакція Кремля (ВІДЕО)

Прямий ефір