Європа відмовляється від російського скрапленого газу: як це вплине на економіку РФ і чи зможуть знайти альтернативний ринок

СПГ-резервуари на о. Ямал (РФ). Фото: Novatek

У наступному пакеті європейських санкцій щодо Москви, як очікується, вперше буде запропоновано обмеження стосовно російського скрапленого природного газу (СПГ). Ідеться також про введення санкцій проти трьох російських СПГ-проєктів, реалізація яких ще не почалася. 

Крім того, український бізнес закликає Євросоюз максимально обмежити імпорт російської металопродукції. До європейських політиків і чиновників звернулася Національна асоціація добувної промисловості України.

14-й пакет санкцій ЄС вдарить по газовій галузі РФ

У процесі підготовки 14-го санкційного пакета ЄС обговорює посилення санкцій проти російської газової галузі. Як пише Bloomberg із посиланням на джерела, це стосуватиметься ключових російських ланцюжків СПГ і реекспорту газу через європейські порти. У ЄС уже діють заходи, які дозволяють окремим країнам-членам Євросоюзу блокувати постачання газу на добровільній основі. Утім, значного результату це не принесло, оскільки потоки, що вже діють, пов’язані з довгостроковими контрактами.

“Це завдасть додаткового удару по російському ланцюжку постачання СПГ і майбутнім доходам таких проєктів, як “Арктик СПГ 2”, СПГ-термінал “УСТ Луга” і завод у Мурманську. Деякі з російських СПГ-проєктів, на які поширяться ці заходи, вже стикаються з певними обмеженнями на обладнання, що використовується, наприклад, для скраплення газу, а також на інші технології та послуги”, — з публікації агентства Bloomberg.

Цю ініціативу вже підтримав міністр навколишнього середовища та енергетичної безпеки Італії Джильберто Пікетто-Фратін. За його словами, у Риму немає причин бойкотувати рішення про введення нових санкцій ЄС.

“Італія зараз у змозі навіть повністю обійтися без російського газу. Ми диверсифікувалися, у нас є різні джерела, у нас є регазифікаційні термінали, тож у нас достатньо постачання, щоб не хвилюватися, — пояснив міністр у коментарі виданню Politico.

Майбутні обмеження не включатимуть заборону на купівлю палива для використання всередині ЄС. Це пов’язано з тим, що деякі країни Євросоюзу все ще залежні від постачання російського газу. Згідно з Європейським агентством зі співробітництва регуляторів енергетики, Росія постачає близько 18 млрд куб. м СПГ у європейські порти. Ембарго на російський газ до 13-го пакету санкцій пропонували включити Литва, Латвія, Естонія і Польща. Експерти стверджують, що через стабілізацію енергетичного ринку включення до цієї дискусії ще Німеччини та Швеції може докорінно змінити ситуацію.

“Залежність від російського газу одразу ж стала політичним питанням, а ми займалися питаннями енергетичної безпеки від самого початку. Ціни на електроенергію, ціни на генерацію, торгівля на ринку електроенергії значно знижуються. Ми досягли докризового рівня. Це також стосується промислових цін на електроенергію. Графіки показують, що справи йдуть у гору, і цю тенденцію до зростання не слід ставити під сумнів, — заявив міністр економіки та захисту клімату Німеччини Роберт Хабек.

Як стверджують експерти, через зниження цін на СПГ зараз склалися непогані умови, які дадуть змогу Європі легко змінити джерело імпорту скрапленого газу.

За даними Gas Infrastructure Europe, середній показник наповненості газосховищ по ЄС — 62%. Найбільшим імпортером російського СПГ є Іспанія, РФ забезпечує чверть газових потреб цієї країни. Навіть із такими показниками заповненість іспанських сховищ становить 82%. Аналітики стверджують, що місце Росії на ринку ЗПГ можуть зайняти країни, з якими ЄС уже активно співпрацює.

“Заміщення таке вже відбувається, ринки для цього відкриті, ми маємо Сполучені Штати Америки, які постачали СПГ до Європи дуже активно. Це, звичайно, і країни Перської затоки, це і Катар. З газом ситуація трохи краща, ніж із нафтою, тому що в тих, хто постачає газ, немає такого злочинного об’єднання, як ОПЕК+, — прокоментувала засновниця і директорка Razom We Stand Світлана Романенко.

Санкції щодо російського СПГ у Кремлі вже назвали “продовженням видавлювання РФ з енергоринків”. Там стверджують, що це призведе до переходу на дорожчі ринки. Аналітики Deutsche Welle стверджують, що переспрямування потоків з Європи в Азію призведе до транспортних витрат. За їхніми словами, цей процес буде не тільки дорожчим, а й менш безпечним.

Думки експертів

Як відмова Європи від російського скрапленого газу може вплинути на економіку РФ? Чи зможуть у Кремлі знайти альтернативу європейському ринку? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Геннадій Рябцев, експерт енергетичного ринку;
  • Максим Блант, економічний оглядач і публіцист;
  • Ігор Бураковський, голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій;
  • Максим Гардус, комунікаційний менеджер Razom We Stand.

ГЕННАДІЙ РЯБЦЕВ: Санкції вплинуть на здатність РФ диверсифікувати свій імпорт

— Раніше абсолютна більшість інфраструктурних і довготривалих на світовому газовому ринку стосувалися побудови трубопроводів. Вважалося, що саме трубопровідний газ становитиме 3/4 усього постачання газу у світі. Однак 15-20 років тому ситуація почала потроху змінюватись і трубопровідний газ дедалі більше віддає провідні позиції скрапленому газу. Ринок природного газу стає глобальним. 

Раніше держави, які імпортували газ, залежали виключно від дорогих трубопровідних проєктів і були прив’язані до країн-експортерів трубами. Тепер ситуація кардинально змінилася. Держави-імпортери, побудувавши термінал із приймання скрапленого природного газу, досить активно відмовляються від монополії та залежності від єдиного постачальника. 

Сьогодні кількість європейських країн, які виступають за введення санкцій на російський СПГ, збільшилася. Спочатку включити ембарго на російський СПГ пропонували Польща і країни Балтії. Останнім часом до них приєдналися ще дві країни — Німеччина і Швеція. 

Тільки в процесі підготовки 14-го санкційного пакета ЄС почав обговорювати посилення санкцій проти російської газової галузі.

До цього часу формально жодних санкцій проти постачання російського газу ні в газовому, ні в рідкому стані не було. Водночас на європейському ринку відбуваються кардинальні зміни. Якщо раніше Росія постачала в Європу 180 млрд куб. м газу, то тепер — близько 50 млрд куб. м. З них приблизно дві третини — скраплений природний газ. 

Санкції, які будуть введені, найімовірніше, не спрямовані на повну заборону імпорту природного газу, оскільки він і так починає програвати своїм конкурентам і за ціною, і за умовами постачання. Крім того, Європа вже поступово відмовляється від російського газу, а до 2027 року планує відмовитися зовсім. Тому санкції, які будуть введені, спрямовані насамперед проти можливості РФ диверсифікувати свій імпорт. 

Введення таких санкцій завдасть додаткового удару по російському ланцюжку постачання СПГ і майбутнім доходам таких проєктів, як “Арктик СПГ 2”, СПГ-термінал “УСТ Луга” і завод у Мурманську.

Деякі з російських СПГ-проєктів, на які поширяться ці заходи, вже стикаються з певними обмеженнями на обладнання, що використовується, наприклад, для скраплення газу, а також на інші технології та послуги. А після введення додаткових санкцій ці проєкти можна буде спокійно закривати. 

Нині Китай охоче надає кредити на реалізацію багатьох газових проєктів. Китай у цьому плані виключно прагматичний. На мій погляд, у Кремлі не усвідомлюють ту залежність від КНР, у яку рік за роком потрапляє Росія. Не виключено, що потрібно буде розплачуватися за ці найдешевші кредити на будівництво проєктів та технологічних ліній, що не працюють. Я думаю, потрібно буде розплачуватися землею. 

МАКСИМ БЛАНТ: У Газпрому” величезні збитки 

— Замінити російський СПГ на світовому ринку нескладно. Поки що головним альтернативним постачальником на європейський ринок є Норвегія. Ще є Катар та інші арабські країни, які із задоволенням за хороші гроші продадуть газ європейським покупцям. 

Удар по газовій галузі — це найсильніший удар по російській економіці. Нещодавно компанія “Газпром” опублікувала річний звіт за міжнародними стандартами. За 2023 рік компанія отримала рекордний за весь час свого існування збиток і вперше за останні 25 років, тобто з 1999 року. Збиток “Газпрому” склав 630 млрд руб. 

Саме газова складова принесла збиток понад 1 трлн руб. Хоча начебто ціни на газ у 2023 році жодних рекордних мінімумів не показували. Минулого року не було екстремально високих цін, як 22 року, не було “Північних потоків” і не було великого постачання до Європи. Ось цей збиток у розмірі 1 трлн руб. — це через втрату європейського ринку. 

СПГ становить не таку велику частку на ринку, на відміну від трубопровідного газу. ”Газпрому” не вистачає потужностей для того, щоб наростити постачання СПГ. 

У першому кварталі 2024 року збиток “Газпрому” вже склав уже 450 млрд руб. Подивимося, що буде за рік. 

Руйнується структура російської економіки, в якій внутрішні ціни на газ і енергоносії були істотно нижчими шляхом того, що збитки компенсувалися доходами від експорту в Європу. 

Росіянам доведеться змінювати ціни всередині країни на газ та енергоносії, а також трансформувати компанію “Газпром”. А ця компанія, нагадаю, є хребтом російської економіки. 

ІГОР БУРАКОВСЬКИЙ: США готові просувати свій скраплений газ на європейський ринок

— США є одним лідером з виробництва скрапленого природного газу. Досить давно президент Джо Байден пропонував Європейському союзу купувати саме американський газ. Далі, звісно, виникає питання транспортування ціни. 

У США зараз подвійне прагматичне завдання: з одного боку, об’єднати навколо заборони на російський СПГ союзників, з іншого — просувати свій скраплений природний газ на європейський ринок.  

Сполучені Штати готові постачати досить велику кількість природного газу. Також ідеться і про деякі інші товари — атомні технології та технології, пов’язані з виробництвом електроенергії. 

Зараз Туреччина збирається закуповувати СПГ у Сполучених Штатів. Це може розлютити Кремль, але що він зробить Анкарі? Нічого. Російській Федерації сьогодні потрібно бути дуже обережною, тому що Туреччина займає двояку політичну позицію — говорить про необхідність миру і навіть пропонує послуги посередника. І це одна з небагатьох країн, з якою у Російської Федерації є діалог.

МАКСИМ ГАРДУС: РФ не зможе замінити європейський ринок

— Будемо сподіватися, що Росія продаватиме до Європи ще менше газу, тому що зараз серйозно обговорюють питання включення скрапленого природного газу до пакета санкцій, ухвалення якого очікують наприкінці травня — на початку червня. Оскільки експорт СПГ до Європи — це єдина ниточка, яка залишилася для системних зв’язків. Також ще є залишки транзиту через Україну. 

Не тільки Швеція висловилася за припинення цього імпорту з Росії, а й Німеччина, а також Бельгія. А Бельгія — це основне місце для транзиту російського газу через морський порт Брюгге.

За цю заборону виступають не тільки наші друзі зі Східної Європи, які традиційно добре налаштовані щодо України та погано до Росії, а вже й традиційні країни старої Європи. 

У Росії немає варіантів повноцінно замінити європейський ринок газу. Були великі надії на Китай, але вони не виправдалися. Зараз Китай отримує російський газ трубопроводом “Сила Сибіру” і не зацікавлений в отриманні скрапленого природного газу з РФ.

У найкращі роки експорт із Росії в Європу становив 180 млрд кубометрів, а газопровід “Сила Сибіру” — це всього 50 млрд кубометрів, тобто менше третини. При цьому для Китаю роблять величезні знижки. І не йдеться про збільшення обсягів постачання. Також Китай не торпедує тему з СПГ. 

У Китаї виступають за диверсифікацію постачання газу. І Росія ніколи не була великим гравцем на китайському ринку СПГ, там також беруть участь США, Австралія, Катар та інші країни. Китай не хоче збільшувати частку Росії в цьому сегменті.

Читайте також: Спільне виробництво і збільшення поставок: що обговорювали на Форумі оборонних індустрій Україна — ЄС (ВІДЕО)

Прямий ефір