Окупанти РФ двічі зруйнували ліцей у селі Довжик: репортаж із Харківської області (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

27 лютого армія РФ атакувала село Довжик Золочівської громади Харківської області безпілотниками. Бойовий заряд скинули на будинок місцевого ліцею. Пів року тому в цей же навчальний заклад російські окупаційні війська вдарили ракетами С-300. Тоді ліцей частково відновили. Але внаслідок останньої атаки його зруйновано практично повністю, передає FREEДОМ.

“23 липня 2022 року, о 4 годині ранку двома ракетами пошкоджено нашу установу. Одна з них упала перед фасадом, а інша перед вами. Пошкоджено… скільки відсотків, я не можу сказати, але пошкоджено дошкільний підрозділ на першому поверсі, далі пішла школа, перехід до їдальні, спортивної зали”, — розповідає директорка Довжицького ліцею Людмила Попова.

Влітку 2023 року ракети С-300 пройшли через дах, пошкодили перекриття усередині, вибили усі вікна та двері. Школу законсервували, засипали вирви від влучень землею, територію упорядкували. Через пів року, в ніч на 27 лютого, два ударні БпЛА противника знову атакували ліцей. Людмила Іванівна втратила свій кабінет, він повністю вигорів, згорів також весь перший поверх. У пилюці та уламках директор відшукала шкільний дзвіночок. Зізнається — поки що не може змусити себе взяти символ мирного шкільного життя до рук.

“Я думаю, бачило все село це полум’я. То був жах, це спалах і зарево на все село. До цього я прокинулася від цих вибухів. Донька чула, як щось летіло, але вони мовчали: моя сім’я завжди мене береже. Але я прокинулася від того, що влучили знову до мого ліцею. Це жахливий сон. Ви розумієте, я стою тут і я не вірю. Наче це мені сниться”, — каже директорка.

Співробітники ліцею та дитячого садка, який також знаходився в цій будівлі, відразу ж почали прибирати наслідки після удару. Віталій працює тут завгоспом багато років, каже: нинішнє попадання набагато серйозніше за попереднє, потрібна спецтехніка, щоб прибрати залишки стіни, яка може впасти.

“Я хочу, щоб туди не лізли люди, бо там небезпечно, там усе перебуває у підвішеному стані. Я хочу двері забити зсередини, і тут ширму зробити — перекрити… Тоді удар був наскрізний — з першого до третього поверху. Ми всі перекрили, закрили, а тут — дві “Герані” прилетіло. Тоді дитячий садок накрило. А тут це… так що працюватимемо, намагатимемося… Звичайно, дуже прикро — все-таки навчальний заклад і так страждає”, — каже завідувач господарської частини Довжицького ліцею Віталій Борох.

У Довжицькому ліцеї зараз навчаються онлайн 150 школярів і близько 40 дітей перебувають у дитячому садку. 2023 року — вже було готово проектну документацію на реконструкцію ліцею — і тут повторний удар. Але голова громади не здається, він сподівається, що ліцей відновлять, розповіла староста села Валентина Конік.

“Дуже швидко підготували цю документацію, знайшли кошти і кошти немаленькі. Вже було заплановано будувати тут бомбосховища… Ну… тепер коригування, пішло трохи не так, але ми не впадаємо у відчай… Все буде… Важко говорити, але надія вмирає останньою”, — каже староста.

У Золочівській громаді вціліла лише одна з 11 будівель освітньої галузі. Усі інші тією чи іншою мірою зазнали руйнувань з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Прокурори та слідчі поліції Харківської області вживають усіх можливих заходів для документування воєнних злочинів, скоєних представниками збройних сил РФ.

Прямий ефір