Німеччина і як важливий гравець європейської політики, і як країна, що надає військову підтримку Україні, — у фокусі уваги російських спецслужб. Так, у квітні там викрили двох російських агентів, які вели спостереження за американськими базами на території ФРН і планували диверсії на військово-транспортних шляхах.
Також на початку травня в Німеччині розпочався суд над іншим агентом Кремля — таким собі Томасом Х. Він працював на великому німецькому оборонному підприємстві та передавав секретні дані в Росію. Із серпня 2023 року — чоловік під слідством.
У Європі борються з агентами Кремля
У середині квітня федеральний генеральний прокурор у Німеччині заарештував двох підозрюваних, які планували диверсійні операції на замовлення російської спецслужби. Їхньою метою був зрив військової допомоги Україні. У Міністерство закордонних справ Німеччини після інциденту викликали російського посла.
За інформацією Bild, затримані агенти — росіяни німецького походження. Вони обидва жили в місті Байройт у Баварії. Головному обвинуваченому — 39 років, його спільнику — 37.
“Ми звинувачуємо одного із затриманих у тому, що він погодився здійснити диверсії в Німеччині проти військової інфраструктури та промислових об’єктів. Готуючись до цієї акції, цей підозрюваний уже розвідав кілька потенційних завдань і, за нашими даними, він передав зібрану ним інформацію особі, пов’язаній із російською розвідкою або секретною службою”, — заявила представник Федеральної державної прокуратури міста Карлсруе доктор Інес Петерсон.
Також Bild пише, що підозрювані збиралися перешкодити поставці військової допомоги з Німеччини до України.
“Наші органи безпеки запобігли можливим диверсіям, які були спрямовані на те, щоб вплинути на нашу військову допомогу Україні та підірвати її. Це особливо серйозний випадок імовірної агентурної діяльності злочинного режиму Путіна. Ми продовжимо перешкоджати планам подібних загроз”, — зазначила міністр внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фазер.
Ще одна справа про шпигунство на користь Росії отримала новий виток — суд над агентом Кремля Томасом Х, який працював на великому німецькому оборонному підприємстві та передавав дані російським спецслужбам.
Особлива установа в місті Кобленц відповідає за оснащення армії Німеччини технікою та озброєнням, а також за розробку, випробування і закупівлю оборонних технологій. Там у 2023 році заарештували такого собі Томаса Х. — його звинувачують у шпигунстві на користь РФ.
“Діяльність іноземної секретної служби та видача військової інформації, особливо з боку офіцера Бундесверу, який дислокується в секретній зоні та зобов’язаний зберігати секретність, є серйозними кримінальними злочинами”, — наголосив федеральний прокурор Ульріх Шультайс.
За даними прокуратури, у травні 2023 року Томас Х. за власною ініціативою звернувся до генерального консульства РФ у Бонні, а також до російського посольства в Берліні та запропонував їм співпрацю. Потім він передав росіянам службову інформацію для її використання спецслужбами країни-агресора.
“Його метою було “забезпечити російським збройним силам перевагу на тлі політичної ситуації, що склалася”, — з повідомлення видання Der Spiegel.
Раніше німецьке видання повідомляло, що мотивом дій офіцера була професійна незадоволеність. Томас Х., очевидно, був розчарований відсутністю підвищення по службі. Чоловік мав звання капітана армійського відомства, яке відповідало за закупівлю засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ), що дають змогу, зокрема, вивести з ладу системи протиповітряної оборони (ППО) противника.
Цього тижня над ним розпочався суд. Очікується, що слухання триватимуть до кінця червня.
“Підсудний обвинувачується в агентурній діяльності, що відповідає класифікації особливо тяжкої справи, а також у розголошенні державної таємниці. Кримінальний кодекс передбачає покарання за це у вигляді позбавлення волі від одного до 10 років”, — зазначив федеральний прокурор.
Німеччина вислала безліч російських дипломатів, обвинувачених у загрозі безпеці країни. Берлін також закрив чотири з п’яти російських консульств.
“Той, хто наймає співробітника, несе за це відповідальність. Випадки шпигунства мають бути детально розслідувані. У конституційній державі – це, звичайно, справа слідчих органів. Усі зв’язки та минуле мають бути повністю з’ясовані. Наші органи безпеки, особливо Федеральне відомство із захисту Конституції, значно активізували свою контррозвідувальну діяльність. Саме так ми захищаємося від гібридних загроз з боку Росії”, – заявила міністр внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фейзер.
За словами Хальденванга, зараз Росія готова до реалізації диверсій у Німеччині.
“Ми переконані, що Росія постійно веде шпигунську діяльність на шкоду інтересам Німеччини. Ця діяльність ведеться і тоді, коли її здійснюють уже не власні агенти, а виїзні агенти або люди, які працюють під прикриттям і приїжджають у Німеччину як бізнесмени, журналісти або вчені, але насправді займаються шпигунством на користь Росії. Зрозуміло, у російському арсеналі є і диверсійна діяльність. Москва може бути життєво зацікавлена в тому, щоб перешкоджати або ускладнювати постачання зброї в Україну. А країна, яка готова вести війну найжорстокішими методами, не цуратиметься диверсій. У цьому відношенні ми в Німеччині повинні бути готові до такого сценарію”, — сказав в інтерв’ю Deutsche Welle Томас Хальденванг.
Він зауважив, що німецька влада готова протистояти російському шпигунству, зокрема, кібершпигунству, операціям впливу, дезінформації та диверсіям. Глава Федерального відомства з охорони конституції ФРН констатував, що його відомство неодноразово домагалося помітних успіхів у протидії російським спецслужбам.
“Наприклад, на півдні Німеччини, де Федеральне відомство зіграло ключову роль у затриманні цих злочинців. Ще на початку війни в Україні ми сприяли висилці великої кількості російських агентів із Німеччини. Це спочатку дозволило нам послабити тут можливості російських спецслужб. Зараз ми проявляємо крайню пильність, розуміючи, що Росія вибирає альтернативні шляхи впливу. Ми готові до цього, і дуже успішно працюємо в цьому напрямку”, – акцентував Томас Хальденванг.
24 квітня, прокуратура Дрездена почала розслідування проти євродепутата Максиміліана Кра. Топ-кандидата на виборах до Європарламенту від ультраправої “Альтернативи для Німеччини” підозрюють у тому, що він отримував гроші від Росії та Китаю. Перед цим прокуратура заарештувала Цзяня Го, помічника Максиміліана Кра, якого звинувачують у шпигунстві для Китаю протягом багатьох років. Він стежив за китайськими опозиціонерами, які виїхали до Німеччини, і передавав інформацію з Європарламенту.
У червні 2024 року у 27 країнах-членах ЄС відбудуться вибори до Європарламенту. Як повідомляє видання Politico, їхня прозорість може опинитися під загрозою через посилення російських шпигунської та пропагандистської мереж.
Російська дезінформація вже почала поширювати діпфейки, неправдиві новинні сюжети та створювати фальшиві веб-сайти. Кремль створив цілу мережу підконтрольних медіа, стверджують аналітики видання.
“Головна проблема цих операцій для Європи полягає в тому, що вони є військовими діями, які не переходять у відкриту війну. Вони руйнують кордон між миром і війною, створюючи дилему — як реагувати. А в умовах сучасного медіаландшафту, що розвивається, який несе в собі свої власні проблеми, такі як нові тенденції в соціальних мережах, це ускладнює процес модерації контенту”, — йдеться в публікації Politico.
Європейські лідери стверджують, що готові протистояти таким загрозам. Бельгійський прем’єр-міністр Александр Де Кроо заявив, що в рамках боротьби з російською дезінформацією в країні тепер можуть переслідувати людей за втручання в загальноєвропейські вибори.
За словами Де Кроо, він порушить питання протидії російському втручанню на зустрічі європейських лідерів у Брюсселі наступного тижня.
“Наш федеральний прокурор розпочав розслідування, що ґрунтується на розсекреченій доповіді, яку представили наші спецслужби… Ми маємо залишатися дуже пильними щодо будь-яких майбутніх виборів і, безумовно, щодо європейських виборів, які відбудуться на початку червня… Послабити європейську демократію і підтримку України — це одне з завдань Росії”, — зазначив прем’єр Бельгії.
Думки експертів
Як і навіщо РФ впроваджує своїх агентів у західні країни? Яким чином спецслужби намагаються впливати на внутрішню політику країн Європи? Який інструментарій для цього використовується? Як західні країни можуть протистояти згубному впливу російських спецслужб? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Сергій Жирнов, колишній співробітник КДБ СРСР;
- Ігор Чаленко, політолог, голова Центру аналізу та стратегій;
- Андреас Умланд, німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи;
- Тарас Жовтенко, експерт із міжнародної безпеки фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва.
СЕРГІЙ ЖИРНОВ: Вербують громадян Європи з російським походженням
— Складається враження, що російські шпигуни проникли в усю Європу. Бо такі самі історії нам розповідають про Велику Британію, Італію, Нідерланди, Польщу та інші країни. Не варто переоцінювати росіян, але й недооцінювати їх теж не варто.
Нарешті почала працювати німецька контррозвідка. Зміни відбулися 2018 року після історії з отруєнням Сергія та Юлії Скрипалів у Великій Британії. Тоді вперше 152 російських розвідники, які були відомі органам контррозвідки 25-ти країн, були вислані.
Коли Росія почала повномасштабну війну проти України 2022 року, у 30 країнах світу було близько 500 російських шпигунів. Ці шпигуни були відомі, вони працювали під російськими легальними прикриттям посольств і консульств. Їх усіх вислали.
Тепер Росії потрібно оновлювати своїх кадрових розвідників у країнах Європи. Раніше висланих розвідників легко замінювали, зараз цей процес ускладнений. Зараз більше йдеться про агентуру.
Зараз намагаються вербувати німецьких або британських громадян, які законно проживають на території цих країн і можуть щось робити на користь Російської Федерації. Але досить часто в них може бути російське походження.
На території Німеччини проживають 4 млн російськомовних людей. Серед них можуть бути десятки тисяч шпигунів.
Раніше підготовка шпигунів була більш серйозною, зараз РФ їх буквально штампує. Це чимось схоже на м’ясні штурми, які влаштовує Росія на полі бою. Якість цих шпигунів досить низька, але беруть кількістю.
Раніше співробітники КДБ не влазили, наприклад, глибоко в західні країни, щоб змінювати там конституційний лад на користь Російської Федерації. Тепер цим почали займатися.
Тепер є такий напрям, як вербування агентури впливу, — людей просувають у владу для того, щоб змінити в її потрібному напрямку. Перший раз ми це бачили публічно у 2016 році під час виборів Трампа, коли Російська Федерація зробила все для того, щоб саботувати виборчу кампанію Гілларі Клінтон.
ІГОР ЧАЛЕНКО: Україна показує високу ефективність у виявленні шпигунів із РФ
— Не все настільки погано з погляду виявлення російської агентури на Заході. За останні роки з країн ЄС вигнали понад 600 людей так чи інакше пов’язаних із російськими спецслужбами. Зараз російським СЗР і ФСБ стало працювати набагато важче в європейських країнах. Але все одно російська агентурна мережа в Європі залишається впливовою.
Попри феноменальні масштаби російського впровадження в країнах Заходу, потрібні роки роботи, щоб це виявити. Агент може буквально 10-15 років приносить негатив у різних країнах ЄС і лише після певного збігу обставин їх можуть розкрити.
Необхідне посилення контрдиверсійних дій з боку країн Європи. Потрібно виділяти інші бюджети та проводити інший рівень комунікації.
Тим часом Україна показує високу ефективність у виявленні агентів впливу.
АНДРЕАС УМЛАНД: У Німеччині є проросійські партії та політики
— Німеччина — найбільша країна та економіка Західної Європи, тому вона так цікава для російської агентури. Також залишилася певна проросійська спадщина — різні структури в економічному, політичному та культурному житті, які зараз втратили вплив у Німеччині. Вони вже не визначають зовнішню політику Німеччини, але проросійські представники ще залишилися.
Є так звана східнонімецька спадщина — зв’язки між колишніми радянськими спецслужбами та колишніми спецслужбами східної Німеччини. Це теж відіграє певну роль.
До 2014 року такі компанії, як Russia Today, більш менш вільно працювали в Європі, але потім до їхньої діяльності почали більше придивлятися. Багато європейських політиків говорили, що вони нібито не знали, що це пропагандистський ресурс.
Що стосується втручання у вибори, то, найімовірніше, будуть дії, спрямовані на підтримку тих партій, які підривають німецьку політичну систему, західну демократію та Європейський союз. Варто згадати про партію “Альтернатива для Німеччини” – це проросійська праворадикальна партія, яку підтримую спецслужби РФ. Також є відверто проросійські політики.
Є ліва партія, яка не те щоб проросійська, але виступає за мир, переговори та за те, щоб Україна здалася Росії. На користь таких партій і будуть залучені російські ресурси. Це особливо створює проблеми для Східної Німеччини, бо там такі партії мають велику підтримку. Сумарний електорат доходить до 50%.
ТАРАС ЖОВТЕНКО: Путінський режим використовує зворотний бік західної демократії
— Активізація російської агентури та спецслужб на Заході пов’язана з тим, що в багатьох країнах відбуватимуться національні вибори. Для РФ не тільки війна проти України, а й конфронтація Кремля і Заходу завжди мала гібридний характер. Спецслужби РФ у цьому контексті — це один із головних інструментів російського деструктивного гібридного впливу на Заході.
Вибори на Заході стимулюють роботу російських спецслужб. У листопаді будуть вибори у США, у червні стартують вибори до Європейського парламенту. Усе це в сукупності дає РФ надію на те, що, використовуючи, зокрема агентуру своїх спецслужб, Кремль може спробувати якимось чином розхитати ситуацію.
Насамперед російський гібридний інструментарій і російська пропаганда спрямовані на те, щоб дискредитувати сам інститут виборів на Заході, і зробити так, щоб громадяни цих країн не довіряли власним демократичним інститутам і політикам.
Росія намагається руками своїх спецслужб на Заході посіяти керований хаос і зробити собі простіше життя в контексті продовження війни проти України.
Росія хоче зламати єдність західних союзників України — зробити так, щоб вони один одному не довіряли. Путінський режим розуміє, що виключно військового інструментарію буде абсолютно недостатньо для того, щоб похитнути Захід.
Російські спецслужби використовують зворотний бік демократії — відкритість демократичних суспільства, свободу слова, тобто те, без чого демократія функціонувати не може.
Путінський режим намагається зламати західні демократії та використати їхні слабкі місця проти них самих.
Для того, щоб Заходу максимально ефективно протистояти цьому російському згубному впливу, потрібно просто брати частину цього гібридного інструментарію і повертати його проти самого кремлівського режиму.
Читайте також: Шпигуни на службі РФ: як Москва вербує західних політиків