Яку сторону країни Азії приймають щодо війни Росії проти України — розбір (ВІДЕО)

Ілюстрація: pixabay.com

Токіо і Вашингтон розширюють співпрацю у сфері оборони. Через нейтральний статус Японії, закріплений у Конституції, країна не може постачати боєприпаси та військову техніку Україні безпосередньо. Замість цього Японія готова передавати більше озброєнь США, щоб уже Білий дім надавав військову підтримку Києву, повідомляє FREEДОМ.

Фінансова допомога Києву від Японії з початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, за інформацією українського уряду, перевищила 4,5 млрд доларів, Токіо посідає четверте місце серед союзників за розміром бюджетної підтримки. У грудні 2023 року в Токіо погодилися продавати зброю, вироблену за ліцензією, в країну походження. Експорт ракет Patriot (“Петріот”) з Японії до США дозволив Вашингтону передати більшу їхню кількість Києву. Перед зустріччю лідерів двох держав у квітні сторони обговорюють перспективи розширення співпраці. Японські компанії готові проводити технічне обслуговування і ремонт американської військової техніки.

“Японія, яка прийняла пацифістську Конституцію після своєї поразки у Другій світовій війні, надала Україні нелетальну допомогу, а також підтримку і кредитні гарантії на мільярди доларів, але не зброю. Послаблення обмежень Токіо на військовий експорт може допомогти США і європейським країнам відправляти зброю в Україну в короткостроковій перспективі, а в довгостроковій перспективі це може розширити можливості Японії з продажу зброї за кордон”, — пише Bloomberg з посиланням на газету Yomiuri.

Сусід Японії — Північна Корея — союзник Росії. Обидва міжнародні ізгої Москва і Пхеньян отримують вигоду від співпраці. Росія — зброю для продовження війни проти України, КНДР – економічну допомогу і простір для маневру на міжнародній арені.

“Це суттєво змінює баланс сил у регіоні, і це може дуже серйозно позначитися на безпеці регіону, тому що сьогодні ніхто не знає, наскільки далеко зайде ця взаємодія, і те, що дуже турбує Південну Корею, зокрема, — чи надасть Росія технології, які потрібні Північній Кореї для посилення її військового потенціалу, в обмін на зброю”, — пояснила експертка з питань Східної Азії, магістерка зовнішньої політики Наталія Плаксієнко-Бутирська.

Відносини між Північною і Південною Кореєю, і без того напружені, погіршилися після того, як КНДР почала постачати Росії озброєння. Політика двох країн — діаметрально протилежна. Південна Корея традиційно співпрацює зі США у сфері безпеки, підтримує територіальну цілісність України та допомагає Києву протистояти агресору.

“Попри те, що закон про експорт і торгівлю забороняє постачання зброї в країни, де відбувається конфлікт, Південна Корея намагалася знаходити шляхи — яким чином вона може допомогти Україні. І, зокрема, артилерійські снаряди з Південної Кореї були доставлені Сполученим Штатам Америки, а ті, своєю чергою, зі своїх складів відправили в Україну. Також є інформація про те, що Польща теж отримувала артилерійські снаряди, а потім теж їх відправляла в Україну”, — розповіла експертка з питань Східної Азії, магістр зовнішньої політики Наталія Плаксієнко-Бутирська.

Аналітики впевнені, що результат війни Росії проти України важливий для країн Азії. У разі, якщо світ побачить, що перемогу здатний здобути агресивний диктаторський режим, карт-бланш можуть отримати держави з такими ж, як у Росії, територіальними претензіями.

“Наслідки найбільш значні для Тайваню. Китай хоче поглинути його, за необхідності, силою. Для жителів Тайваню паралелі між тим, що Путін робить з Україною, і тим, що Сі Цзіньпін може зробити з Тайванем, є очевидними, особливо якщо врахувати, що ці двоє заявляють про свою дружбу “без обмежень”. Китай нарощує військовий темп, вторгаючись у повітряний і морський простір Тайваню. У відповідь у серпні уряд Тайваню оприлюднив рекордний оборонний бюджет, еквівалентний 2,6% ВВП. Цього недостатньо для стримування Китаю, але пропорційно більше, ніж у більшості країн Європи”, — йдеться в публікації The Economist.

Баланс сил може змінитися і залежно від результатів майбутніх президентських виборів у США, впевнені експерти. Передвиборчі заяви одного з головних кандидатів, Дональда Трампа, вказують на те, що в разі його перемоги Білий дім може відмовитися від відносин з нинішніми партнерами.

Читайте також: Як Україна разом із союзниками вибудовує нову архітектуру безпеки — подробиці (ВІДЕО)

Нагадаємо, Японія направила в Україну допомогу на 10 млрд доларів від початку повномасштабного вторгнення Росії.

Прямий ефір