Флагман допомоги: як Японія стала одним із головних союзників України — аналізували експерти 

Прем'єр-міністр України Денис Шминаль та прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішида. Фото: kmu.gov.ua

Японія направила в Україну допомогу на 10 млрд. доларів від початку повномасштабного вторгнення Росії. 

У 2024 році Японія стала найбільшим донором фінансової допомоги Україні, а в першому кварталі союзники спрямували Києву близько 2,2 млрд. доларів. 

Токіо готове надавати Києву не тільки гроші, а й ділитися досвідом на шляху до здійснення “економічного дива”.  

Про що домовилися Японія та Україна 

Японія продовжуватиме надавати Україні різноманітну допомогу у відновленні та ділитись власним досвідом відновлення після руйнівних землетрусів. Про це заявив прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішида на відкритті японсько-української Конференції з економічного розвитку та відновлення України в Токіо. 

“Ми підтримуватимемо Україну, щоб вона могла рухатися в напрямі реконструкції своєї економіки, перейти до фази промислового розвитку і створити основу для сталого відновлення і реконструкції, щоб відновити свої засоби до існування. В Україні наразі все ще триває війна. Ситуація непроста, але сприяння економічному відновленню є інвестицією в майбутнє для України, Японії та світу”, — сказав Фуміо Кішида. 

За проміжними результатами конференції представники України та Японії підписали 56 документів про співпрацю.  

“Від початку повномасштабного російського вторгнення Японія надала Україні різної допомоги на суму вже понад 10 млрд дол. і ця допомога продовжує надходити. Фінансово-економічна допомога за цей час склала 8,5 млрд дол. — це мова тільки про фінанси. Японія посідає четверте місце серед партнерів України за розміром наданої бюджетної підтримки — ці кошти допомогли мільйонам українців вижити під час цієї жахливої війни, що розпочала проти нас Росія”, — сказав прем’єр-міністр України Денис Шмигаль

На відкритті японсько-української Конференції з питань сприяння економічному розвитку та відновленню прем’єр-міністр заявив, що уряд вивчає досвід японської модернізації для того, щоб у світі з’явилося “українське економічне диво”. Також під час конференції Шмигаль окреслив сфери, в які пропонується інвестувати японському бізнесу — енергетика, аграрний сектор, інфраструктура, автомобілебудування, видобуток корисних копалин. 

Міністерство аграрної політики та продовольства України уклало низку документів з японськими компаніями, що виробляють сільськогосподарську техніку.

“Японське агентство відродження міст допоможе у відновленні зруйнованих ворогом населених пунктів. Йдеться про широкий спектр технічного співробітництва. Японське агентство водного господарства сприятиме відновленню зруйнованих Росією дамб. Тут Японія має величезний досвід, який ми будемо вивчати й переймати”, — зазначив Шмигаль.

Серед іншого, компанія ІНІ CORPORATION допоможе побудувати стратегічно важливий міст через Дунай і міст через Дністровський лиман. А з Японською організацією зовнішньої торгівлі (JETRO) підписано Меморандум про взаєморозуміння для сприяння українським виробникам у виході на японський ринок.

Під час обговорення економічно-фінансового співробітництва України та Японії, міністр фінансів Сергій Марченко розповів про спільні зусилля країн у рамках міжвідомчої Координаційної платформи донорів України.

“В умовах повномасштабної російської агресії Японія є одним із лідерів у підтримці України в усіх можливих напрямках. Пряма бюджетна допомога — не виняток. Японія вже надала підтримку на суму понад 4,6 млрд. доларів США, зокрема близько 372 млн. доларів США — у формі грантів. Я вдячний за продуктивну співпрацю в рамках Платформи донорів України, а також за лідерство в консолідації зусиль міжнародного співтовариства, яке Японія продемонструвала під час головування в G7 у 2023 році”, — зазначив Сергій Марченко.

Крім того, Японія виділить 1,25 млрд. євро для підтримки японських інвесторів в Україні. Відповідні документи були підписані під час Конференції з економічного розвитку та відновлення в Токіо. 

На зустрічі з міністром фінансів Японії Шунічі Сузукі йшлося, зокрема, про продовження бюджетної підтримки. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль висловив подяку за намір виділити цього року 4,5 млрд. доларів фінансової допомоги.

7 жовтня 2023 року між Японією та Україною розпочалися переговори про укладення Угоди про гарантії безпеки. Їх невід’ємною складовою є допомога в економічному відновленні України. 

Думки експертів

Як Японія вийшла в лідери допомоги Україні? Яких сфер стосуватиметься українсько-японська співпраця? Як Японія допомагатиме Україні після закінчення війни? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Олексій Буряченко, кандидат політичних наук;
  • Віталій Кулик, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства;
  • Альона Гриценко, головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень.

ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Японія рішуче налаштована в питанні підтримки України

— Японія від початку повномасштабного нападу РФ залишається для України одним із ключових союзників. Це досить нетрадиційно, тому що історично і географічно Україна більше взаємодіє з країнами Європи. 

Ми завжди мали з Японією хороший контакт. У рамках того, що ця країна активно працює в G7 і перебуває в одному клубі зі США та країнами Європейського союзу. І зараз взаємодія України з Японією вийшла на пік ефективності.  

12,5 млрд. доларів від Японії — це надзвичайне досягнення української дипломатії та президента Володимира Зеленського. 

Японія на останньому засіданні “великої сімки”, яке відбувалося в Хіросімі, запропонувала своїм партнерам запровадити великі санкції проти Росії — повне економічного ембарго держави-агресора. Це могло б поставити РФ на коліна буквально за кілька місяців. 

До таких радикальних дій країни G7 були не готові. Це свідчить про те, що Японія дуже рішуче налаштована у протистоянні з Росією і в підтримці України. 

ВІТАЛІЙ КУЛИК: Токіо є флагманом допомоги Україні

— Токіо стає одним із флагманів допомоги Україні. Вони підхоплюють ініціативу і фактично формується якийсь негласний альянс – Велика Британія, Україна, Японія. Велика Британія – це локомотив допомоги з боку Європи, а через Японію в азійському регіоні проходить логістика фінансової допомоги. 

Незважаючи на те, що Токіо не може прямо постачати озброєння, японський уряд надає суттєву підтримку в логістиці та пошуку ринків третіх країн, де ми можемо купувати це озброєння і боєприпаси. 12 млрд. доларів анонсованої допомоги — це суттєва підтримка для України. 

До останнього часу йшлося про бюджетну допомогу з боку Японії, а також гранти та кредити. Нині вже йдеться і про інвестиційні проєкти, в яких беруть участь приватні компанії. 

Завдяки Японії ми можемо амортизувати ті ризики, які виникають через недоотримання допомоги від США. У цьому питанні Токіо стає лідером. 

Підписано меморандум з “Нафтогазом” не тільки про захист енергетичних об’єктів, а й про модернізацію насосних станцій, виробництво водню. Також йдеться про відновлювану енергетику. І це те, що вже буде реалізовано в найближчі півроку. 

Японія мала намір поставити боєприпаси Україні через треті країни 155-мм. У минулий візит міністр закордонних справ Японії говорила про проєкти, пов’язані зі штучним інтелектом і ройовими дронами для українських ЗСУ. Тобто вже присутня деяка військово-технічна співпраця. 

Після війни Україна може бути не тільки газовим хабом Європи, а й виробляти водень. Є готова газотранспортна система, через яку може постачатися водень на європейські ринки. Є велика програма, розрахована на 5-10 років, ідеться про будівництво всієї необхідної інфраструктури. 

І якраз Японія є одним із ключових учасників цього проєкту. Усі прогнози говорять про те, що роль водневої енергетики буде найближчим часом збільшуватися. 

ОЛЕНА ГРИЦЕНКО: Японія та Україна будуть співпрацювати у сфері кібербезпеки

— Японія відома своїм багатим досвідом відновлення різної інфраструктури — мостів, лікарні, шкіл тощо. Тому найближчим часом ми спостерігатимемо певну активність у цьому напрямку. Японія ще до закінчення війни допомагатиме нам відновлювати зруйновані об’єкти інфраструктури. 

Після закінчення війни Україна зможе розраховувати не тільки на якісь донорські ініціативи, а вже на серйозні інвестиції в найцікавіші для Японії галузі — наприклад, у зелену енергетику. 

Японія себе позиціонує як одного з глобальних лідерів світу в перспективі, і країну, яка може претендувати на місце постійного члена в Раді безпеки ООН. 

Не можна виключати й особистісний фактор. Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда, ймовірно, ще зі своїх особистих переконань настільки активно поводиться. Тому що коли прем’єр-міністром був Сіндзо Абе, почалася війна на Донбасі та відбулася анексія Криму. Тоді Японія поводилася дещо стримано і Сіндзо Абе мав тісний контакт із Володимиром Путіним. 

Японія та Україна можуть співпрацювати у сфері кібербезпеки та сфері обміну розвіданими. Особливо зараз, коли Україна відчуває вже безпосередню загрозу від Північної Кореї, яка є, по суті, співучасником злочинів Росії. 

Узгодження деталей щодо обміну даними та кібербезпеки почалося ще торік, коли Фуміо Кісіда приїздив до Києва. Тоді ж було підписано угоду про глобальну співпрацю в цих сферах.

У японському парламенті обговорюється можливість зміни законодавства і поставок військової допомоги, оскільки хтось вважає, що це вже пережиток і потрібно відмовлятися від такого роду обмежень. 

Але громадськість налаштована пацифістські, а парламент орієнтується насамперед на настрої громадян. 

Японія має доволі однозначну позицію щодо санкцій і виконала велику роботу ще до початку повномасштабного вторгнення. Уже тоді почали запроваджувати персональні санкції проти фізичних осіб, зараз діють обмеження на експорт певної продукції та предмети розкоші. 

Є кілька доволі вразливих моментів, де Японія змушена продовжувати комунікацію з Російською Федерацією. Енергетика є одним із таких вразливих моментів. Японія на 98% залежить від імпорту енергоресурсів, і Росія є доволі важливим гравцем у цьому відношенні. 

Читайте також: Пакет допомоги Україні на 630 млн євро виділить Швеція: що до нього увійде (ВІДЕО)

Прямий ефір