Данія і Британія збільшують допомогу для України — розбір FREEДОМ (ВІДЕО)

Прапор України. Фото: ecoaction.org.ua

Данія і Британія відіграють ключову роль у новому міжнародному плані щодо забезпечення України бойовими літаками. Про це пише Guardian. Видання також зазначає, що президент США Джо Байден цього тижня зустрінеться з прем’єр-міністрами Данії та Великої Британії у Вашингтоні й обговорить із ними питання надання Україні винищувачів F-16. Більше деталей — в аналізі ведучого телеканалу FREEДОМ Олега Борисова.

Зазначимо, що з главою уряду Данії, Метте Фредеріксен, Байден зустрівся вже сьогодні, 5 червня, а з прем’єром Британії Ріші Сунаком — у четвер, 8 червня.

Данія планує збільшити фінансування військової допомоги Україні в цьому і наступному роках на понад 2,5 млрд дол., про що раніше заявила прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен в інтерв’ю Danmarks Radio. 

“Зараз критичний момент війни в Україні, ситуація на полі бою дуже серйозна, і тому Україна потребує максимально можливої підтримки. Саме зараз потрібні наша зброя і наша підтримка, тому вони актуальні. Українці щодня використовують багато зброї та боєприпасів, як легких, так і важких. Але витрати на полі бою, на жаль, дуже і дуже високі, оскільки рівень агресії з російського боку теж високий, тому й грошей потрібно більше”, — заявила прем’єрка Данії.

Також Данія, починаючи з 1970-х років, придбала десятки F-16 американського виробництва. 

Як повідомляє видання “Голос Америки”, керівництво країни вже вказувало на можливість постачання деяких із цих винищувачів Україні. 

Велика Британія, своєю чергою, рішуче виступала за створення коаліції для постачання Україні винищувачів. 

На сьогодні вже сформовано основу європейської частини авіаційної коаліції за участю вже 8-ми країн. У складі — Данія, Велика Британія, Нідерланди, Польща, Швеція, Бельгія, Португалія та Франція. Про це раніше повідомив заступник керівника Офісу президента України Ігор Жовква.

За його словами, з президентом Франції навіть ухвалено окрему спільну заяву з цього приводу. 

“Вдалося визначити контури Коаліції бойових літаків, точніше її європейської частини, і зробити реальні кроки в прискоренні підготовки українських пілотів і техперсоналу для винищувачів четвертого покоління, включно з, але не обмежуючись F-16. Досягнуті домовленості дають змогу розраховувати на конкретні рішення щодо обсягів і механізму підготовки пілотів, обслуговуючого персоналу, а також створення умов і відповідної інфраструктури для винищувачів уже на наступному засіданні у форматі “Рамштайн”, — заявив Жовква.

Україні для переваги над російськими окупантами на певному напрямку потрібно до 60 літаків F-16, заявив начальник авіації командування Повітряних сил ЗСУ Сергій Голубцов. 

Він зазначив, що в небі над Україною російська авіація не має переваги завдяки сучасним радіолокаційним станціям і ЗРК. Однак у Росії на озброєнні є літаки, здатні запускати далекобійні ракети, чого немає у ЗСУ. 

“Якщо це буде хоча б 3-4 ескадрильї, я думаю, що на окремому напрямку ми зможемо завоювати перевагу в повітрі та змусити ворога взагалі відмовитися від тих ударів, яких вони зараз завдають на певній ділянці, на певній смузі оборони”, — сказав Голубцов.

Раніше лідер США Джо Байден укотре підтвердив рішучість Сполучених Штатів допомогти Силам оборони України з літаками четвертого покоління та підготовкою українських пілотів. Про це зокрема він говорив, виступаючи в академії американських Військово-повітряних сил у штаті Колорадо. 

Байден також нагадав, що працюючи з коаліцією із понад 50 країн, Сполучені Штати надали Україні допомогу, яка дала змогу їй протистояти російській агресії. 

“Кілька тижнів тому я був із президентом Зеленським у Хіросімі на G7. Я сказав йому, що ми працюватимемо з нашими партнерами, щоби почати навчання українських пілотів у Європі на винищувачах четвертого покоління, включно з F-16, щоб Україна могла захистити себе сьогодні і в майбутньому. І підтримка України американським народом не похитнеться”, — резюмував президент США.

Раніше, на саміті G7, Джо Байден заявив про підтримку спільних зусиль союзників і партнерів щодо підготовки військових на винищувачах четвертого покоління, включно з F-16. Після цього почалася активна робота зі створення коаліції винищувачів для України. 

Президент США з прем’єр-міністрами Великої Британії та Данії під час зустрічі у Вашингтоні обговорять також підготовку до саміту НАТО, що відбудеться в липні у Вільнюсі. 

Альянс розглядає можливість підвищення статусу України, яка не є членом НАТО. А також — підготовку рамок для зобов’язань у галузі безпеки, які блок може запропонувати Києву після завершення війни з Росією.

Дві важливі зустрічі президента США Джо Байдена з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком і данською прем’єркою Метте Фредеріксен у Вашингтоні припадають на вирішальний період 15-місячної повномасштабної війни, яку розв’язала Росія проти України. 

Так, США та Європа ще раз чітко демонструють Москві, що західний альянс залишається сильним і зосередженим на зміцненні довгострокової допомоги Україні.

Читайте також: Коаліція винищувачів для України розширюється — деталі від заступника голови ОПУ

Прямий ефір