Коаліція винищувачів для України розширюється — деталі від заступника голови ОПУ

Винищувачі F-16. Фото: pixabay.com

Коаліція винищувачів для України налічує вже близько 10 країн. Наразі про готовність до неї долучитися заявили США, Велика Британія, Нідерланди, Бельгія, Данія, Польща, Португалія. Найближчими днями і тижнями ця коаліція розшириться. Про це сьогодні, 5 червня, заявив заступник керівника Офісу президента України (ОПУ) Ігор Жовква в ефірі телеканалу FREEДОМ.

“Згідно з оцінкою керівника Офісу президента Андрія Єрмака, близько 10 країн зараз ми можемо вже називати. До згаданих можна також додати ще Швецію. У них немає [літаків] F-16. Але є теж дуже непогана машина, яка називається Gripen. Це неформальна коаліція, це не означає, що ми підписали якісь документи. Це означає, що кілька лідерів країн уже дуже активно працюють у цьому напрямку, у координації з президентом України Володимиром Зеленським”, — зазначив Жовква. 

За його словами, на саміті Європейської політичної спільноти в Кишиневі відбулася зустріч, де були присутні вісім лідерів європейських країн. На ній також йшлося про коаліцію винищувачів для України.

“Із прем’єр-міністром [Італії] Мелоні також обговорювали питання про те, як можна додатково захистити українське небо. Ми почули вельми оптимістичні заяви міністра оборони Німеччини. А ця країна володіє істотним потенціалом”, — доповнив гість ефіру.

Жовква також уточнив, що F-16 — машина, яка є універсальною. Але українські льотчики можуть навчатися і на інших моделях. Крім Gripen, наприклад, є спільні європейські винищувачі Eurofighter Тorhone, які чудово себе зарекомендували.

“Не всі країни я можу анонсувати в ефірі, але точно можу сказати, що найближчими буквально днями, тижнями ви побачите розширення країн-учасників такої коаліції”, — акцентував заступник голови ОПУ. 

Він також нагадав, що незабаром відбудеться чергова зустріч у форматі “Рамштайн”, де також обговорюватимуть деталі формування коаліції винищувачів.

“Зустріч відбудеться в найближчому майбутньому, і там міністри оборони обговорять деталі. Власне, на них покладено обов’язок формувати так звану коаліцію, проговорювати певні технічні деталі. Тому давайте дамо їм, скажімо так, право першості анонсувати якісь нові речі в цьому плані. А лідери і президент України будуть надалі намагатися розширювати склад учасників такої коаліції”, — сказав гість ефіру.

Крім того, за його словами, Україна веде інтенсивний діалог із Німеччиною на всіх рівнях, а постачання озброєнь із цієї країни стабільно зростає. За словами Жовкви, саме Німеччина стала одним із європейських лідерів із постачання озброєнь, фінансової та санкційної підтримки України.

“Я можу тільки приєднатися до слів подяки німецькому уряду і сказати, що, справді, одна з лідируючих ролей Німеччини на всьому європейському континенті по постачанню зброї до України, по підтримці України фінансово, шляхом участі в макрофінансовій допомозі, шляхом запровадження подальших санкцій проти агресора. Український народ за це дуже вдячний”, — резюмував Жовква.

Читайте також: Перший список визначено: нюанси підготовки українських пілотів на F-16 розповів Ігнат

Нагадаємо, Україна розраховує сформувати п’ять ескадрилій F-16 — по 12 літаків у кожній. 60 літаків — це набагато менше, ніж сьогодні залишилося у Росії. Разом із тим можливості F-16 вищі, ніж у будь-якого бойового літака РФ. І він є найкращим для України як з погляду експлуатації, так і з погляду розв’язання актуальних завдань. 

Прямий ефір