Банки Китаю, Туреччини, ОАЕ активно намагаються уникати операцій з російськими контрагентами, — економіст

Ілюстративне фото: newsmaker.md

Якщо подивитися на географію санкційних обмежень, то поки вікном можливостей для Російської Федерації залишається так званий умовний Південь — країни Південно-Східної Азії, Індія. Про це сьогодні, 10 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Так він прокоментував повідомлення Reuters, що російський експорт за минулий 2023 рік знизився на третину. Найвідчутніше скоротилися постачання до Європи — майже на 70%. За даними митної служби, надходження від загального обсягу продажів зменшилися до 425 млрд дол. Водночас збільшилася експортна та імпортна залежність РФ від країн Азії. Частка російських постачань до цього регіону із майже 50% 2022 року до 72% 2023-го. За словами економіста, це теж результати санкцій і обмежень торговельних відносин із РФ.

“Звісно, якщо у вас іде пряма заборона на постачання до Євросоюзу тих чи інших видів товарів, то російський виробник активно шукає альтернативні ринки. А для того, щоб російському товару зайти на конкурентний ринок, застосовуються певні маркетингові ходи на кшталт дешевшої реалізації, створення якихось фокус-груп, які отримують товар дешевше. Будь-який захід на новий ринок — це досить великі витрати, складніша конкурентна боротьба, менші доходи у зв’язку з реалізацією власної продукції. Ця ситуація досить об’єктивна”, — сказав Пендзин.

Водночас, зазначив економіст, індійці зараз дуже акуратно стали ставитися до всіх процесів співпраці з РФ.

“І китайські компанії стали набагато акуратніше працювати з росіянами, насамперед це стосується банківської структури. Тому що досить чіткий сигнал, який отримують банківські структури світу від Міністерства фінансів США, яке отримало відповідні повноваження. Ці сигнали стосуються можливості потрапити під вторинні санкції в разі проведення активних розрахунків із російськими контрагентами. Тому і китайські, і турецькі, і банки Об’єднаних Арабських Еміратів зараз активно намагаються уникати операцій з російськими контрагентами просто для того, щоб випадково не потрапити під вторинні санкції з боку американців. Це для банківської системи буде гранично болючий процес”, — пояснив Олег Пендзин.

Читайте також: Фінорганізації та банки Китаю почали скорочувати співпрацю з російськими компаніями, — Бураковський про вплив США

Нагадаємо, як розповів директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко, грецькі та кіпрські компанії перебувають під серйозним тиском Міністерства фінансів США, тому вони все з меншим задоволенням надають послуги російському танкерному тіньовому флоту. І тому в Росії для перевезення своєї нафти і нафтопродуктів залишається опція використовувати прапори африканських країн.

Прямий ефір