В анкетах на усиновлення дітей у Росії не вказано, що дитина з України, — Рижкова

Акція в Німеччині на захист українських дітей. Фото: gettyimages.com

У Росії триває злочинна практика з усиновлення дітей, депортованих з окупованих районів України. При цьому усиновителям не кажуть, що дитина з України. Про це сьогодні, 6 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла журналістка російського незалежного видання “Верстка” Анна Рижкова.

Дані про депортованих дітей занесені до Федеральної сирітської бази Російської Федерації. В анкеті дитини описують колір очей, колір волосся, характер, навіть звички, але немає інформації, що її вивезли з України.

Анна Рижкова спілкувалася з прийомною матір’ю, яка взяла дитину під опіку вже після того, як вона потрапила до сирітської бази. В анкеті не було зазначено, що дитина була вивезена з Донбасу.

“Інформацію про переміщення неможливо знайти в анкетах. Для таких анкет знімають також відеоінтерв’ю з дитиною, у якому дитині ставлять запитання про те, що вона любить, чим вона захоплюється, про що вона мріє та інше. Але серед усіх таких анкет, які ми переглянули, жодна дитина не розповіла про те, що вона в Росії зовсім нещодавно, які події з нею відбувалися за останні роки або за останні кілька місяців. Загалом, вони стандартно розповідають, що, наприклад, захоплюються футболом, вчаться на “трійки”, “четвірки”, вміють мити підлогу, витирати пил і, загалом, хотіли б знайти сім’ю”, — розповіла журналістка.

Рижкова припускає, що потенційна прийомна сім’я може дізнатися про українське походження дитини на рівні спілкування з місцевою службою опіки, з керівниками сирітських установ.

“Гадаю, що найчастіше це відбувається під час взаємодії з місцевою опікою. Коли кандидати в прийомні батьки зв’язуються з опікою і їм дозволяють познайомитися з дитиною, звісно, їм можуть розповісти, що це за дитина. І коли ми телефонували до дитячих будинків, ніхто не приховував, що до них привезли групу дітей із Донецької області. Здебільшого це була окупована частина Донецької області. Тобто на цьому рівні інформація про переміщення дитини не приховується, але в анкетах її не вказують”, — підкреслила вона.

Рижкова зазначила, що після 2022 року російська влада заявляла, що Федеральний банк даних про дітей-сиріт буде поповнюватися анкетами дітей із “нових регіонів” — так у РФ називають окуповані території України.

“І навіть у якийсь момент на сайті банку дітей-сиріт з’явилися вкладки Херсонська область, Запорізька область, “Донецька народна республіка”, “Луганська народна республіка”. Але ці вкладки пустують досі, в них немає анкет”, — зауважила вона.

Звісно, російська влада не попереджає прийомні сім’ї, що в разі всиновлення депортованої української дитини ті нестимуть відповідальність, згідно з міжнародним гуманітарним правом.

“Чи усвідомлюють прийомні батьки якісь ризики, ми можемо судити тільки з чатів, у яких ці прийомні батьки спілкуються. І там є попередження, що краще не брати таку дитину. Бо в таких дітей незрозумілий статус, у будь-який момент може з’явитися родич і забрати дитину. У таких чатах обговорювали саме ці питання. Я не бачила, щоб обговорювали інші ризики”, — резюмувала Анна Рижкова.

Читайте також: Дітей з Донбасу Росія почала депортувати ще до початку повномасштабного вторгнення — деталі від видання “Верстка”

Нагадаємо, за даними Національного інформаційного бюро України, станом на 6 квітня 2024 року вдалося ідентифікувати 19 546 дітей, яких депортувала Росія. Точну кількість постраждалих юних українців встановити неможливо через активні бойові дії та тимчасову окупацію частини території України. Вдалося повернути на батьківщину поки що лише 388 дітей.

Журналісти російських незалежних видань “Верстка” і “Важные истории” у Федеральному банку даних про дітей-сиріт Російської Федерації знайшли 285 анкет вивезених дітей, підтвердили особу кожної дитини та поспілкувалися з ними.

Читайте такожВикрали та кинули: яка доля у дітей, яких Росія вивезла з України (ВІДЕО)

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Прямий ефір