У в’язницях РФ утримують 175 політв’язнів, з яких 117 — представники кримськотатарського народу, — Барієв

Ілюстративне фото: t.me/yellowribbon_ua

В окупованому Росією Криму за українські пісні людей штрафують і змушують публічно вибачатися. Демократія на півострові — лише вивіска. Починаючи з 2015 року російські окупанти намагаються заборонити символи кримськотатарського народу. І переважна більшість арештів і затримань у Криму проводиться щодо корінного народу. За 6 місяців 2023 року правозахисники зафіксували 101 затримання, з них 66 — щодо кримських татар. Про це сьогодні, 11 серпня, сказав голова Кримськотатарського Ресурсного Центру Ескендер Барієв в ефірі телеканалу FREEДОМ.

Барієв акцентував, що в демократичному суспільстві не можуть переслідуватися представники корінного народу. І тим паче, коли йдеться про представницький орган — такий, як Меджліс кримськотатарського народу, який Росія оголосила “екстремістською” організацією.

“Через позицію Меджлісу кримськотатарського народу 2014-го року якраз таки й почалися з боку “демократичної” держави, країни-агресора, переслідування. У 2016-му російські “демократичні” суди ухвалили рішення про заборону Меджлісу, оголосили його “екстремістською” організацією. А це та організація, до якої обирали представників якраз таки демократичним шляхом, на прямих виборах”, — зазначив гість ефіру.

При цьому Барієв наголосив, що Меджліс кримськотатарського народу сьогодні продовжує працювати — як на міжнародному рівні, так і на території материкової України.

Він також прокоментував рішення так званої “адміністрації” тимчасово окупованого Криму про заборону піднімати кримськотатарський прапор разом із прапорами Росії та “республіки Крим” на лінійках у школах півострова.

“Прапор вони заборонити не зможуть, хоча й намагалися вже не раз. Наприклад, намагалися заборонити використовувати символи кримськотатарського народу в 2016-2017-му роках. Тоді були зафіксовані випадки, коли дітей змушували переодягати футболки через те, що на них був зображений герб — Тамга. Але водночас прапор вони не зможуть заборонити, тому що він перебуває в серці в кожного кримського татарина. І зрозуміло, що це символи ідентичності”, — наголосив Барієв.

У демократичному суспільстві, каже він, має бути свобода думки, свобода слова, свобода дій. А в Криму сьогодні можна спостерігати абсолютно протилежну ситуацію.

“Тільки за 6 місяців 2023 року було зафіксовано 101 затримання, з них 66 — щодо корінного народу. Було 37 обшуків, з яких 29 — у будинках кримських татар. Було нами зафіксовано 140 випадків арештів. З них — 93 щодо кримськотатарського народу. Окупанти провели 106 допитів, 73 — щодо кримських татар”, — розповів член Меджлісу кримськотатарського народу.

Також, за його словами, правозахисники зафіксували за пів року 156 випадків порушення права людини на справедливий суд, з яких 103 — щодо кримських татар.

“Коли ми говоримо про порушення права людини на здоров’я, то зафіксовано 29 випадків, 21 — щодо кримських татар. Крім того, за пів року зафіксовано дві смерті в місцях несвободи: Костянтина Ширінга і Джеміля Гафарова. Хоча неодноразово ми зверталися і говорили про те, що їхній стан здоров’я бажає бути кращим і необхідно провести лікування”, — доповнив гість ефіру.

За інформацією Барієва, на півострові зафіксовано 294 випадки переслідування у кримінальних справах громадян України, 196 — щодо представників кримськотатарського народу.

“У місцях несвободи зараз перебуває 175 осіб, політв’язнів. З них 117 — це представники кримськотатарського народу. Ось така в окупантів “демократія”, — резюмував Барієв.

Також він зауважив, що з кожним роком в РФ вигадують все нові й нові інструменти, щоби переслідувати людей.

“До 2022-го вони неправомірно застосовували своє законодавство щодо заборони організації “Хізб ут-Тахрір” або Свідки Єгови, а вже 2022-го року з’явився новий інструмент: суд Російської Федерації виніс рішення про визнання батальйону імені Номана Челебіджихана терористичною організацією. Крім того, з’явилися ще нові статті — за дискредитацію збройних сил Російської Федерації, як в Адміністративному кодексі, так і в Кримінальному. І вже є випадки, коли переслідуються люди саме відповідно до Кримінального кодексу РФ за цією статтею. Сотні людей переслідуються за Адміністративним кодексом, їх штрафують, заарештовують на кілька діб, змушують вибачатися публічно. Існують списки заборонених тем, забороненої літератури, заборонених пісень. Ось таку “демократію” російські окупанти принесли в Крим”, — акцентував Барієв.

Читайте також: Росія продовжує репресії корінних народів України в Криму: майбутнє півострова обговорили на зустрічі

Прямий ефір