Щорічні втрати — 2 млрд дол.: вплив відмови Європи від російського СПГ на економіку РФ оцінив експерт

Олег Устенко. Фото: hvylya.net

Росії вперше загрожують жорсткі санкції Євросоюзу проти її бізнесу з поставками скрапленого природного газу (СПГ). Європейський ринок для неї стає менш доступним. Тому РФ шукатиме альтернативні шляхи для перевалки свого СПГ. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM заявив економіст, ексрадник президента України Олег Устенко.

За словами економіста, 14-й пакет санкцій Євросоюзу, обговорення якого стартувало в ЄС 8 травня, вперше передбачатиме обмеження на російський СПГ. Цей захід має призвести до того, що Росія продаватиме менше СПГ і відповідно отримуватиме менше прибутку, який можна використовувати для фінансування агресивної війни проти України.

“Згідно зі статистичними даними, щорічний дохід РФ від скрапленого газу — близько 8 млрд доларів. Після введення санкцій звести до мінімуму доходи від скрапленого газу, які отримує РФ, не вийде. За попередніми даними Єврокомісії, санкції зможуть відібрати лише чверть доходів РФ від СПГ, а це — 2 млрд доларів”, — розповів економіст.

Як пояснив експерт, наразі широко поширена практика, коли російські танкери, призначені для судноплавства в льодовитих морях, доставляють СПГ із сибірського півострова Ямал до портів Євросоюзу, де паливо перевантажують на звичайні танкери, а потім відправляють далі до третіх країн.

“Зараз росіяни активно використовують кілька таких ключових портів у Європі, де роблять перевалку СПГ — Франція, Бельгія та Іспанія. Єврокомісія планує заборонити використання цих портів для транспортування російського СПГ у треті країни. Європейський ринок для Росії буде практично повністю закритий”, — додав Устенко.

За його словами, РФ буде активно шукати нові альтернативні шляхи для того, щоб забезпечити продаж свого скрапленого газу.

“Для Росії існує така альтернатива. Вони можуть використовувати Арктику й арктичним флотом возити на глобальний Південь свій скраплений газ. Але, по-перше, це шалено дорого порівняно з тією ціною, яку зараз платять за перевалку в Європі. По-друге, там досить обмежені обсяги флоту, який не дозволить перевозити великі обсяги газу на рівні досанкційних часів”, — зазначив економіст.

Експерт додав, що в ситуації, коли РФ буде загнана в кут, вона цілком може скористатися і цим варіантом.

“Я навіть не сумніваюся, що альтернативний шлях буде пущений в дію росіянами. Але це не відбудеться досить швидко. А втрати в доходах у 2 млрд доларів для бюджету країни, яка перебуває в стані війни, все ж таки можуть виявитися досить відчутними”, — резюмував Олег Устенко.

Читайте також: Нищівний удар по ланцюжку поставок: ефект санкцій проти російського СПГ оцінив енергетичний експерт

Нагадаємо, Єврокомісія направила до країн Європейського Союзу проєкт пропозиції 14-го пакету санкцій щодо Росії. Йдеться про обмеження на імпорт газу, хоча повне ембарго на постачання палива в Європу поки що не планується.

Прямий ефір