Нищівний удар по ланцюжку поставок: ефект санкцій проти російського СПГ оцінив енергетичний експерт

Геннадій Рябцев. Фото: facebook.com/riabtsevg

Європейська комісія розглядає можливість введення обмежень проти російського скрапленого природного газу (СПГ). Нові санкції будуть спрямовані насамперед проти здатності РФ диверсифікувати свій імпорт. Про це сьогодні, 28 квітня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів експерт енергетичного ринку Геннадій Рябцев.

За його словами, сьогодні кількість європейських країн, які виступають за введення санкцій на російський СПГ, збільшилася.

«Спочатку включити ембарго на російський СПГ пропонували Польща та країни Балтії. Останнім часом до них приєдналися ще дві країни — Німеччина і Швеція”, — розповів експерт.

Він зазначив, що тільки в процесі підготовки 14-го санкційного пакета ЄС почав обговорювати посилення санкцій проти російської газової галузі.

«До цього часу формально жодних санкцій проти поставок російського газу (ні в газовому, ні в рідкому стані) не було. Водночас на європейському ринку відбуваються кардинальні зміни. Якщо раніше Росія постачала в Європу 180 млрд куб. м газу, то тепер близько 50 млрд куб. м. З них приблизно дві третини — скраплений природний газ. Тому санкції, які будуть введені, найімовірніше, не спрямовані на повну заборону імпорту природного газу, оскільки він і так починає програвати своїм конкурентам і за ціною, й за умовами постачання. Крім того, Європа вже поступово відмовляється від російського газу, а до 2027 року планує відмовитися зовсім. Тому санкції, які будуть введені, спрямовані насамперед проти можливості РФ диверсифікувати свій імпорт”, — зазначив експерт енергетичного ринку.

За його словами, введення таких санкцій завдасть додаткового удару по російському ланцюжку постачань СПГ і майбутніх доходах таких проєктів як «Арктик ЗПГ 2», СПГ-термінал «УСТ Луга» і завод у Мурманську.

«Деякі з російських СПГ-проєктів, на які поширяться ці заходи, вже стикаються з певними обмеженнями на обладнання, що використовується, наприклад, для скраплення газу, а також на інші технології та послуги. А після введення додаткових санкцій ці проєкти можна буде спокійно закривати”, — констатував Рябцев.

Щодо нових газових проєктів, які наразі реалізує РФ за сприяння Китаю, вони не допоможуть зміцнитися на газовому ринку, а навпаки, вводять РФ у залежність від КНР.

«Нині Китай охоче надає кредити на реалізацію багатьох газових проєктів. Китай у цьому винятково прагматичний. На мій погляд, у РФ не усвідомлюють ту залежність, у яку Росія рік за роком потрапляє від КНР. І не виключено, що потрібно буде розплачуватися за ці найдешевші кредити на будівництво неробочих проєктів, неробочих технологічних ліній. Я думаю, потрібно буде розплачуватися землею, — резюмував експерт.

Читайте також: Європа планує відмовитися від російського скрапленого газу — подробиці (ВІДЕО)

Прямий ефір