Світ хоче відмовитися від російського урану: нові санкції США проти РФ обговорили експерти 

Сенат США підтримав закон про заборону імпорту збагаченого урану з Росії. Документ 1 травня було направлено на підпис президенту Джо Байдену, а 14 травня він його підписав. Про це повідомив радник із національної безпеки США Джейк Салліван. 

Закон про заборону російського урану має набути чинності через 90 днів після його підписання президентом США. Водночас він передбачає винятки до 2028 року для підприємств, які будуть змушені зупинити ядерні реактори після припинення постачання із РФ.

Заборона на російський уран прискорить розвиток уранової промисловості США

За словами Джейка Саллівана, рішення про заборону імпорту збагаченого урану з Росії зміцнить енергетичну та економічну безпеку Сполучених Штатів, а також зменшить і згодом усуне залежність від Росії в цивільній ядерній енергетиці.

“Цей новий закон відновлює лідерство Америки в ядерному секторі. Це допоможе захистити наш енергетичний сектор для майбутніх поколінь. І, спираючись на безпрецедентні 2,72 млрд доларів федерального фінансування, які Конгрес нещодавно виділив на прохання президента, це дасть поштовх створенню нових потужностей зі збагачення у Сполучених Штатах і надішле чіткий сигнал промисловості, що ми прихильні довгостроковому зростанню нашого атомного сектору”, — йдеться в заяві Саллівана.

Міністр енергетики України Герман Галущенко наголосив, що це історичне рішення не тільки для такої потужної атомної держави, як США, яке дасть змогу прискорити розвиток саме американської уранової промисловості.

“Це потужний сигнал усьому цивілізованому світу про неможливість подальшого співробітництва в атомній та урановій галузях із країною-терористом, яка поставила під ядерну загрозу весь світ. І це черговий рішучий крок до санкцій проти “Росатома”, який фактично фінансує війну проти України. Саме про це йшлося в моїй заяві, яку зачитали в березні в Конгресі США під час слухань. Росіяни маніпулюють впливом у галузі, щоб тримати інші країни в залежності”, — написав Галущенко у Facebook.

Він упевнений, що рішення про заборону імпорту урану стане початком подальшої відмови від співпраці з країною-терористом, яка не має права продавати цивілізовані технології, кошти від яких використовує на варварську війну з мирними громадянами України.

“Україна як потужна атомна держава теж не зупиняється в цьому напрямку. Ми повністю відмовилися від російського ядерного палива, запчастин. Спільно з американськими партнерами розробили новий вид палива для реакторів ВВЕР 440, побудували й використовуємо сховище для відпрацьованого ядерного палива, маємо домовленості з ключовими компаніями в урановій сфері, працюємо над створенням виробничих потужностей для виготовлення компонентів палива та готуємося до будівництва нових атомних блоків”, — звернув увагу очільник Міністерства енергетики України.

На думку кандидата економічних наук і головного консультанта Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Івана Уса, санкції США проти російського урану — це цікавий хід. 

“За збагаченим ураном Росія була основним постачальником для США у 2023 році. Але якщо Штати ухвалюють таке рішення, то значить вони прораховують для себе альтернативу. “Росатом” займається будівництвом і обслуговуванням атомних електростанцій. Росія отримує істотний прибуток через вплив на глобальну атомну електрогенерацію”, — каже Іван Ус.  

Збагачений уран використовують для виробництва палива для ядерних реакторів. Росія постачала американським компаніям уран на приблизно 1 млрд дол. на рік. Це основне паливо для комерційних атомних реакторів. “Росатом” постачав приблизно 20 % збагаченого урану, які використовували на 93 атомних реакторах у США.

Читайте також: Росія застосовує проти українських військ хімічну зброю — заява Держдепартаменту США

Думки експертів

Чому США вирішили ввести санкції проти російського збагаченого урану? Чи зможуть західні країни знайти альтернативні ринки? Як це може вплинути на економіку РФ? Чи зможе світ повністю відмовитися від російського збагаченого урану? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Ілля Несходовський, економічний експерт;
  • Володимир Бужан, експерт Центру економічного відновлення; 
  • Олег Пендзин, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу.

ІЛЛЯ НЕСХОДОВСЬКИЙ: “Росатом” — не священна корова

— Рішення США не передбачає різкого призупинення закупівель урану в Росії. Тут є такі моменти. Перший — попри заборону, є все-таки можливість купувати уран за окремими угодами, розуміючи, що відсутність необхідного обсягу урану створює певну загрозу для національної безпеки, атомної енергетики. По-друге, оператори атомної енергетики теж мають можливість купувати, у них буде зменшення обсягів, але впродовж доволі довгого періоду. Тобто це не різке обрубування можливостей отримувати атомне паливо з Росії. 

США показують, що є можливість відмовитися від російського урану. Обробляє і збагачує уран в основному Росія, але основні уранові поклади знаходяться в Казахстані. Тобто можна купувати саме паливо, збагачувати уран і потім використовувати на своїх атомних електростанціях.

Процес створення власного циклу збагачення урану для країн, які використовують атомну енергетику, — це доволі великі гроші та займе певний час. Але США показали напрямок, яким рухатимуться всі розвинені країни, що використовують зараз атомну енергетику. До того ж у країн ЄС уже є досвід перебудови, диверсифікації постачання газу. Ситуація з ураном буде аналогічною.

Європа відмовилася від російського газу через те, що Росія почала використовувати енергоресурс як спосіб тиску на ЄС. Європа багато заплатила, щоб перебудуватися на інші газові ринки. І тепер у “Газпрому” величезні збитки за останні 30 років. Щодо урану такі самі наслідки очікують на “Росатом”. 

“Росатом” зараз має можливість шантажувати Європу і США. Але напрямок, який обирають, як мінімум, США — відмовитися від російського атомного палива. Це дуже важливе рішення, це показує, що “Росатом” не є “священною коровою”, яку не чіпатимуть у жодному разі. Ні, якраз будуть чіпати, і будуть обмежувати, зменшувати співпрацю з ним. 

Американська атомна енергетика тепер купуватиме дорожче приблизно на 20%. Але при цьому США готові інвестувати саме в те, щоб їхня атомна енергетика не залежала від Росії, щоб Росія не могла диктувати їм умови.

Якщо в якийсь момент Росія відмовиться постачати уран, як це було з постачанням газу в країни ЄС, то деякі атомні електростанції змушені будуть працювати на мінімальних потужностях через відсутність необхідної кількості палива. Тобто відмова від російського урану в інтересах Сполучених Штатів Америки, і вони готові платити за цю незалежність.

Радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван уже заявив, що Америка разом із Канадою, Францією, Японією та Великою Британією інвестуватиме 4,2 млрд доларів у розширення потужностей зі збагачення та конверсії урану.

Ці країни зараз основні споживачі російського атомного палива. І бачачи ту агресію, яку здійснює Росія, бачачи, що вона погрожує атомною зброєю цим країнам, вони приймають відповідні рішення. Ці країни об’єдналися з двох причин. По-перше, тому що вони зараз мають залежність від російського ядерного палива. По-друге, тому що Росія є для них загрозою. Тому й виділяють такі гроші, щоб мати можливість у будь-який момент відмовитися від російського урану і бути незалежними від рішень “Росатома”. 

ВОЛОДИМИР БУЖАН: Європі не вдасться швидко відмовитися від російського збагаченого урану

— Крім Росії є ще Казахстан, Канада, Австралія, які займаються безпосередньо видобутком урану і його збагаченням. Але Росія — лідер цього ринку. Якщо говорити безпосередньо про заборону, яку вводять США на імпорт збагаченого урану, то вона діє до 2040 року, а до 2028 року включно можливі винятки для окремих компаній. 

Міністерство енергетики США даватиме дозвіл деяким компаніям на імпорт збагаченого урану у випадках загроз енергетичній безпеці Штатів.

Не виключено, що додатковий імпорт здійснюватиметься, але обсяги його мають скоротитися. Ще до того, як білль про заборону було зареєстровано, компанії почали активно думати над тим, як провести заміщення російського збагаченого урану. Білль також передбачає інвестиції понад 2,5 млрд дол. в американську економіку. Конкретно ці кошти йтимуть на розконсервацію копалень, на яких видобувають уран, а також на відновлення роботи збагачувального заводу. Один завод був закритий, другий працює, але виробляє недостатню кількість. 

США поступово заміщуватимуть російський збагачений уран своїм власним. 

У виробництві збагаченого урану особливого сенсу для США раніше не було з погляду економічної доцільності, насамперед тому, що це дешевше. І ще тому, що видобуток урану і його збагачення — це досить екологічно брудні виробництва. 

На території США розташовано понад 500 родовищ, де видобували уран. Виникла дуже велика кількість проблем з екологією, які американці намагаються вирішити. Тож розконсервація деяких копалень уже призвела до невдоволення з боку місцевої влади, великої кількості етнічних американців і населення міст, бо це впливає на якість повітря в окрузі. 

Європі потрібно подумати, чи зможе вона обійтися без російського збагаченого урану. Зараз попри те, що США відстоювали лазівку для компаній до 2028 року продовжувати імпорт, є очікування, що Росія сама не захоче імпортувати збагачений уран для того, щоб посилити тиск. Але в принципі, запас у кожної електростанції досить великий. 

У довгостроковій перспективі варто говорити про те, що це правильне рішення, тому що атомна енергетика буде розвиватися дуже активно. Цього і минулого року активно вводилися нові енергоблоки в США і Франції, їх будують Польщі та планують будувати в Україні. 

Для Європи, особливо для Франції, роль атомної енергетики набагато вища, ніж для США. Тому що в США в енергобалансі понад 20% займає атомна енергетика, а у Франції вона становить понад 50%, крім того, вона забезпечує базове навантаження для німецької енергосистеми. Німеччина серйозно перейшла на поновлювані джерела енергії, а оскільки вони нестабільні, то дуже часто звертається до Франції по допомогу. Тому Європі швидко відмовитися від російського збагаченого урану не вийде. 

ОЛЕГ ПЕНДЗИН: Європа зможе закуповувати ядерні збірки у США

— Приблизно половина світових реакторів зі збагачення урану знаходиться на території Російської Федерації. І країни, що мають мирну ядерну енергетику, завжди досить активно співпрацювали з РФ у моменті збагачення урану для підготовки ядерних збірок, ядерного палива і для ядерних електростанцій. Тепер у зв’язку з агресивними планами РФ і сильним порушенням Кремлем міжнародних норм законодавства, Америка активно стала відмовлятися від того збагаченого урану, який вона закуповувала в Росії.

Паралельно американці вкладатимуть досить великі кошти для створення систем збагачення урану на власній території та в Латинській Америці. 

Планується, що всі ядерні збірки, які сьогодні здійснює Westinghouse (“Вестінгауз”), вироблятимуться з урану, який не матиме нічого спільного з російським. Для РФ це призведе до зменшення доходів від експорту своєї енергомісткої продукції. Також це дає альтернативу європейцям, бо насправді на сьогоднішній момент і в багатьох ядерних електростанціях Євросоюзу використовуються ядерні збірки, які виробляють у РФ. Це і є основною причиною, чому в жодному санкційному пакеті на сьогоднішній момент немає жодних санкцій проти “Росатома”. 

І якщо Сполучені Штати досить швидко створять нові потужності зі збагачення урану, то у Європи з’являється альтернатива закупівлі ядерних збірок не у РФ, а в США, що, звісно, буде сприйнято Європою в позитивному сенсі. Це серйозно зменшить залежність ядерної енергетики Європейського Союзу від “Росатома”. 

Крім того, йдеться і про альтернативу для України, яка вже зараз використовує у своєму ядерному паливі те, що пропонує Westinghouse. Ситуація вимагає глибокої співпраці з цією американською компанією. І я думаю, що в майбутньому Україна перейде повністю на ядерні збірки, які поставлятимуться американцями. 

Але повністю витіснити Росію з цього ринку навряд чи вдасться. Ядерна електростанція в Угорщині, по суті, перебуває під контролем “Росатома”. У Туреччині закінчується будівництво. Потрібно розуміти, що ті потужності, які на сьогоднішній момент перебувають під жорстким контролем “Росатома”, навряд чи перейдуть на будь-які інші ядерні збірки. Але, наприклад, Національна енергетична французька компанія, яка експлуатує ядерні електростанції на території Франції, може бути повністю переведена на американське постачання. 

Читайте також: Ембарго на обладнання та прильоти українських дронів суттєво обмежили можливості з переробки нафти у РФ — розбір Пендзина

Прямий ефір