Радуцький: Спалахи холери можливі на всіх територіях України із зруйнованою інфраструктурою

Народний депутат України, голова парламентського комітету з питань здоров’я нації Михайло Радуцький в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповів про ситуацію з коронавірусом у світі та на тимчасово окупованих територіях. Також про те, як зараз працює система охорони здоров’я в Україні та з якими загрозами вона має справу.

— Якими даними Ви володієте щодо ситуації з коронавірусом у світі?

— Ситуація у світі вирівнюється. До закінчення другого року пандемії коронавірус перетворюється на звичайне сезонне захворювання, яке буде, як і грип: навесні, восени. На сьогодні, 14 червня, навіть консервативні країни Євросоюзу, такі як Німеччина та Австрія, скасували всі обмеження для туристів. В’їзд до країн вже не вимагає обов’язкового надання документів про негативний ПЛР-тест, не вимагає експрес-діагностики на ковід.

У Європі найбільше фіксується штам омікрон. Омікрон має більш легкий перебіг, ніж попередні штами. З огляду на те, що вірус став слабшим, організм людини став більш адаптованим до цього штаму.

В Україні не більше чотирьох тисяч хворих на тиждень. Це ще спричинено тим, що людям зараз не до лабораторних досліджень. Активних кейсів тиждень тому було не більш як півтори тисячі. Це люди, які мали тяжкий перебіг хвороби із госпіталізаціями. Також українці на стресі переносили омікрон на ногах, не йдучи до лабораторії. Через війну Україна перемогла омікрон.

Якщо до війни ми вакцинували близько 100 тисяч людей на день, то сьогодні перейшли на цифру 50-60 тисяч на тиждень. Тобто вакцинація від ковіду потрібна. Її треба буде робити щороку, щоби не хворіти.

— Українці навіть під час війни пам’ятають про важливість вакцинації?

— Українці розуміють, що таке вакцинація. Знають, що, крім вакцин, у світі від інфекцій нічого не вигадано дієвого. Тож продовжують вакцинуватися.

— Зайдемо в простір такої конспірології, чи ви чули історії про те, що РФ є місцем, де народився коронавірус?

— Конспірологія, то конспірологія. 70 років тому у Росії народився найстрашніший вірус для сьогоднішнього людства. Його прізвище ви добре знаєте. Це вірус, який живе у бункері. На жаль, у глибокому бункері. На жаль, людина не розуміє, що вона робить навіть для свого народу. Я вже не говорю про Україну, про народи цивілізованого світу. Знаєте, як кажуть: “нульовий пацієнт”, “нульовий вірус”. Якщо ми говоримо про цю людину, то, напевно, конспірологія права.

— Пандемія коронавірусу сильно вдарила у систему охорони здоров’я і в Україні, і у світі. Війна посилила цю ситуацію?

— Українські медики, починаючи з 2019 року, вже працювали в режимі “нон-стоп”, у режимі “через не можу”. І починаючи з 2019 року, вони працювали в режимі героїчної роботи. Пандемія коронавірусу згуртувала систему охорони здоров’я. Були виявлені слабкі сторони системи охорони здоров’я, які за два роки вдалося змінити на краще.

Війна її не робить сильнішою. Тому що на сьогоднішній день в Україні окупаційними військами знищено та не підлягають відновленню понад 140 лікувальних закладів. Понад 600 лікувальних закладів зазнали значних пошкоджень. При цьому система продовжує триматися. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я — система охорони здоров’я України пройшла “краш-тести”, і оцінюють її вище, ніж задовільно.

— Херсонська область, Запорізька область, Донецьк, Луганськ, Алчевськ, Горлівка. Чи є зараз дані про те, що там відбувається? Чи там не до коронавірусу?

— Щодо коронавірусу — даних немає. Окупанти закривали всіляко цю інформацію, починаючи з початку пандемії. Оцінна статистика там була набагато гірша, ніж на території, що під контролем України.

У Донецькій та Луганській області, у Маріуполі, який був під контролем України, у Краматорську чи Сєвєродонецьку – ситуація статистично була кращою, ніж оцінна ситуація, яку ми мали з непідконтрольних територій.

Багато українців із непідконтрольних територій намагалися потрапити на лікування на контрольовану Україною територію. Тому що тут якісніші послуги, медикаменти, краще оснащення та лікарні.

Щодо Херсонської та Запорізької області, тут я все ж таки вважаю, що ситуація непогана. До війни там були дуже хороші статистичні показники вакцинованих.

Щодо інших окупованих областей, там гірше, ніж до війни. Відсутність медикаментів. Відсутність достатньої кількості кваліфікованого персоналу. Гуманітарні коридори закриті, фашистські війська не пропускають навіть гуманітарних вантажів під прапором Червоного хреста.

— Поясніть ситуацію: заява Петра Андрющенка, радника мера Маріуполя, про холеру, яка може бути у місті. Що ви думаєте?

— Радник мера має рацію. Ситуація епідеміологічна, санітарна в окупованих місцях плачевна. Там зруйновано водогін, зруйновано каналізації. Там є неорганізовані поховання загиблих. До того ж, окупаційна влада не переймається цією проблемою. Маріуполь уже мав у мирний час спалах холери. Швидше за все, таке можливе. І не лише у Маріуполі, а у всіх місцях, де зруйновано інфраструктуру.

Україна вже готується і робить все можливе, щоб убезпечити контрольовану територію від поширення особливо небезпечних інфекцій. Посилено служби санітарної влади України, посилено центри громадського здоров’я, до чиїх  функцій входить контроль поширення захворювання.

Багато що залежить від нас. Миття рук ніхто не скасовував. Війна миття рук не скасовує. Кип’ятіння води війна не скасовує. Овочі, фрукти – зараз сезон – мити треба навіть під час війни. Тобто елементарні запобіжні заходи треба не забувати. Решта — МОЗ контролює. МОЗ може впоратися з покладеною на нього функцією. Тобто роблять аналізи, забори води у річках, що протікають тимчасово окупованими територіями. Сподіватимемося, що бар’єр спрацює.

Читайте також:

Плакати, проповіді, листи депутатам — огляд антивоєнної активності в РФ

Подоляк розповів, за яких умов можуть розпочатися переговори між Україною та РФ

Як політика Путіна рухає економіку Росії до рівня Північної Кореї

“Балансувати між Україною та відносинами з РФ не можна” — Зеленський закликав Німеччину розставити пріоритети

Прямий ефір