“Таємні” ATACMS, удар по крилу Шойгу і тема виборів в Україні: аналіз ключових подій тижня з Єгором Скориною

Конгрес США таки схвалив пакет військової допомоги для України, а Джо Байден миттєво підписав цей документ. Скоро нове озброєння проявить себе на фронті, а тим часом, як виявилося, Сполучені Штати Америки таємно передавали Україні ракети ATACMS (“Атакмс”).

Заступника російського міністра оборони Шойгу Тимура Іванова судять за хабарництво. Розслідувачі телеканалу FREEДOM ще майже два роки тому описали схему, як саме Іванов дерибанив російський держбюджет. І в Міноборони РФ, і в Кремлі знали про ці схеми. Тоді чому ж за Іванова взялися тільки зараз і чому тут ідеться не про корупцію?

Закінчився п’ятирічний термін перебування президента України на посаді, але в країні не готуються до нового голосування. Коли в Україні відбудуться вибори? І чому росіян так сильно турбує питання легітимності Володимира Зеленського?

Про все це — у проєкті телеканалу FREEДOM “Все так однозначно” з Єгором Скориною.

Сюрпризи від Вашингтона

Поки на путінському телебаченні аж слиною бризкали, розповідаючи про те, як США нібито “кинули” Україну, Вашингтон таємно передав Києву ракети ATACMS. Ця зброя стала частиною пакета американської допомоги, яку президент Джо Байден схвалив ще в березні.

У квітні Сполучені Штати таємно поставили Україні ракети 300-кілометрового радіуса дії, і є припущення, що Київ уже встиг випробувати їх у справі. Цю інформацію 24 квітня підтвердив під час брифінгу радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван. Він зазначив, що рішення щодо ATACMS Вашингтон ухвалив після того, як Росія застосувала балістичні ракети з Північної Кореї проти України та після чергових масованих обстрілів української цивільної інфраструктури.

Скільки Україна отримала ракет такого типу — невідомо. Салліван каже, що Вашингтон надав “суттєву кількість” і планує відправити ще більше. У Держдепі США пояснили, що не оголошували публічно про передачу Україні далекобійних ракет ATACMS на прохання української сторони заради безпеки.

Є припущення, що ці ракети вже були використані під час удару 17 квітня по російській військовій інфраструктурі на території аеродрому в Джанкої в окупованому Криму. Офіційно Генштаб ЗСУ цього не підтверджував. Сили оборони України повідомили, що тоді на території аеродрому “Джанкой” чимось були вражені російські:

  • чотири пускові установки С-400;
  • пункт управління засобами ППО;
  • три радіолокаційні станції;
  • апаратура спостереження за повітряним простором “Фундамент-М”;
  • літаки та особовий склад.

Радник президента США Джейк Салліван наголосив, що Україна обіцяла використовувати ракети тільки для атак у межах окупованих українських територій, а не по Росії. А водночас британський адмірал сер Тоні Радакін в інтерв’ю газеті Financial Times заявив, що на тлі надходження нової західної допомоги Україна має збільшити дальні атаки — у глибину території Росії. І він не висловив заперечень з цього приводу.

“У міру того, як Україна отримує більше можливостей для ведення дальньої боротьби… її здатність продовжувати глибокі операції стане особливістю війни… Вони безумовно мають ефект”, — заявив британський командувач.

Можливо, йдеться про дрони, які вже дістають до Сибіру. А можливо, про чергові так звані “червоні лінії”, які будуть стерті. Це покаже час.

Окремо звернемо увагу на високу довіру партнерів України, адже впродовж 2022-2023 років Київ неодноразово просив США про ракети ATACMS з максимальною дальністю, однак минулої осені отримав лише партію ракет з граничною дистанцією стрільби 165 км. Тепер же, як випливає із заяв американських чиновників, Байден схвалив постачання ракет із дальністю до 300 км.

Що ж стосується інших сюрпризів. Міністерство оборони США повідомило про черговий пакет військового обладнання для України на суму 1 млрд доларів. Співробітники Defence Express — компанії, яка займається оглядом військової техніки, — звернули увагу на те, що в переліку допомоги Білого Дому вказано “обладнання аеродромного забезпечення”.

“Навряд чи тут ідеться про те, що США дають свої аеродромні машини для обслуговування літаків радянського зразка. Тож, можливо, цей момент про передачу “обладнання аеродромного забезпечення” є заодно “спойлером”, що дає змогу сподіватися на відносно швидку поставку певної кількості F-16″, — вважають у Defence Express.

Можливо, таким же “спойлером”, пише Defence Express, є і розпорядження про передачу в цьому пакеті допомоги також і “високоточних авіаційних боєприпасів”. Тож у недалекому майбутньому сюрпризом на полі бою можуть стати вже F-16.

Попри критичну нестачу озброєння у Сил оборони України, росіяни не змогли суттєво просунутися. І зараз американські снаряди та далекобійні ракети ATACMS дозволять змінити ситуацію на фронті. Крім того, очікуємо, що тепер ЗСУ зможуть знищити незаконну споруду у вигляді Кримського (Керченського) мосту, через який Росія постачає свою армію.

Надання США нового пакета військової допомоги Україні — важливий сигнал американців про те, що Сполучені Штати не зупиняться на половині шляху в питанні підтримки України. Найважливіший сенс надання допомоги в тому, що союзники вірять. Вірять у перемогу України. Інакше, а навіщо тоді було проходити такий складний шлях?

Читайте також: Зброя від США вже на шляху до України: експерти обговорили рішення Байдена і Сенату

Шойгу під ударом Путіна

Військове відомство Росії потряс найгучніший скандал за останнє десятиліття. Заступника міністра оборони РФ звинувачують у корупції. Тимура Іванова, якого ще називають “гаманцем” Шойгу, судять за хабарництво. Як саме Іванов крав гроші з держбюджету, FREEДOM розповідав ще майже два роки тому.

Два роки тому нам було відомо, як оточення Шойгу наживається на війні. Виходить, що як мінімум два роки на ці схеми у Путіна просто закривали очі. Насправді ж, ця історія тягнеться набагато довше. То чому ж ці очі розкрилися саме зараз?

Читайте також: Розкішне життя заступника Шойгу. Розслідування FREEДОМ

Дивовижні кадри розлетілися мережею 24 квітня: заступник міністра оборони Росії Тимур Іванов у формі з погонами та зірками опинився за склом у залі суду.

Тимур Іванов у залі суду

Затримання заступника Шойгу — це історична подія. І не тому, що його спіймали на хабарі, — на це всім наплювати. У військовому відомстві Росії краде кожен, у кого є хоч якийсь доступ до фінансів або до матеріального забезпечення. Згадайте хоча б ситуації, коли російські військові опинялися в українському полоні, взуті не в спеціальні черевики, а в кросівки.

Або коли солдати загонів Міноборони РФ скаржилися на сухпайки, термін яких закінчився ще 2015 року — за 7 років до початку повномасштабної війни проти України.

Усі знали, що Іванов роками крав немислимі гроші, і навіть більше — багато хто був у долі. Так працює ця система: кожен на своєму місці отримує відкати, а Іванов і Шойгу перебувають на вершині цього ланцюжка. Тобто їхні відкати космічні.

У 2019 році Тимур Іванов увійшов у топ найбагатших силовиків Росії за версією Forbes. І цього факту ніхто навіть не приховував.

Іванов — на 100% людина Шойгу. Його призначили на посаду заступника міністра оборони Росії в травні 2016 року. Він займався питаннями, пов’язаними з управлінням майном і розквартируванням військ, житловим і медичним забезпеченням армії, а також відповідав за будівництво, реконструкцію, капремонт об’єктів Міноборони та військову іпотеку. Майданчик для корупції колосальний.

Наприклад, після початку повномасштабної війни РФ проти України він дерибанив бюджет на проєктах із так званої “відбудови” українського міста Маріуполь, яке російська армія повністю зруйнувала й окупувала.

Читайте також: Корупція в Росії: як заступник Шойгу наживається на будівництві в зруйнованому окупованому Маріуполі (ВІДЕО)

Для розслідування дворічної давнини джерела надали FREEДOM документи, в яких вказувалося, з яким розмахом Тимур Іванов любив проводити звичайні вихідні. Так, відповідно до рахунку, відпочинок заступника міністра з компанією на п’ятизірковому курорті Altay Village Teletskoe тільки за проживання зі сніданком із 3 до 8 липня 2022 року обійшовся у понад 5 млн рублів.

І таке розкішне життя заступника Шойгу погано поєднується із закликом Путіна в лютому цього року в його зверненні до нації створити “нову національну еліту”, що складається з “героїв СВО”. Адже поки Іванов і йому подібні в Міноборони РФ набивають кишені, це ж відомство пускає на забій своїх військових у “м’ясні штурми”.

Іванова звинувачують у хабарі на суму понад 1 млн рублів. Але це копійки для таких людей. Там прокручують схеми на трильйони. А 1 млн — це крапля в морі. Адже тільки за одні лише вихідні він міг витратити понад 5 млн рублів.

Але російські “z-канали” перебувають в ейфорії. Там радіють, що топкорупціонера на третій рік повномасштабної війни спіймали на хабарі. Ось тільки ця історія не про корупцію. Ця історія про війну кланів у Росії.

Затримання Тимура Іванова — це прямий удар Путіна по Шойгу. Адже Іванов — дуже близька до Шойгу людина і перебуває під його прямим захистом. Саме з цієї причини всі обговорюють тепер можливі наслідки для самого міністра оборони. Адже якщо його впливу зараз недостатньо, щоб захистити одного з найближчих людей, це означає, що у Шойгу великі проблеми.

Але зняти нинішнього міністра оборони досить складно. Тому що в такому разі в когось може виникнути запитання: так що, виходить, Євген Пригожин мав рацію у своєму поході на Москву? Тоді глава приватної військової компанії “Вагнер” називав Іванова “казнокрадом” і критикував його при Путіні.

Монстри почали пожирати один одного. Удар по крилу Шойгу не може залишитися без відповіді, інакше той угробить свою репутацію. Тут або почнеться битва кланів, або Шойгу просто проковтне цю ситуацію.

Війна і вибори

У травні 2024 року спливає п’ятирічний термін перебування президента України Володимира Зеленського на посаді. Наприкінці березня в країні мали відбутися вибори, але нове голосування так і не оголосили. Володимир Зеленський продовжує керувати країною, а російські ЗМІ масово пишуть про нібито “нелегітимність” українського президента.

В Україні, як і в будь-якій іншій демократичній країні, вибори — нормальний процес життєдіяльності держави. Сьогодні є одна велика проблема — Росія, яка почала повномасштабну війну проти України, позбавила українців багатьох подібних “нормальностей”.

Через розв’язану РФ повномасштабну війну вибори в Україні відкладаються. Але у росіян чомусь популярне питання легітимності шостого українського президента.

У лютому 2024 року українська розвідка повідомила про нові загрози гібридних атак Росії проти України. 1,5 млрд доларів, як повідомляють спецслужби, Кремль спрямував на свій план із дестабілізації українського суспільства. Черговий дерибан російського державного бюджету ведеться під контролем першого заступника керівника адміністрації президента Росії Сергія Кирієнка і колишнього помічника Путіна Владислава Суркова.

1,5 млрд доларів на дестабілізацію українського суспільства, і це в той момент, коли частина Росії через тотальну корупцію і недбалість чиновників пішла під воду, а росіяни, які залишилися без житла, скаржаться на бездіяльність влади. У Кремлі реально розраховують, що зможуть розхитати в такий спосіб ситуацію в Україні і, скориставшись цим “хитанням”, завдати військової поразки на полі бою. У цьому ключова ідея чергової “спеціальної операції”.

Путін продовжує робити величезну помилку. Річ у тім, що в Кремлі досі міряють ситуацію в Україні за своєю палатою. Там, мабуть, вважають, що раз у влади в Росії немає впевненої підтримки, то і в Україні має бути так само. Логіка тут така — поширювати надумані аргументи уявної нелегітимності президента України, який до того ж є і верховним головнокомандувачем, щоб спровокувати фейковий протестний рух.

Ну, по-перше, в українців уже сформувався внутрішній детектор тієї нісенітниці, яку намагаються продавити з боку Росії. Ми вже це все бачили на прикладі “наколотих апельсинів”, “хлопчиків у трусиках” і “солдатів НАТО” разом з їхніми “біолабораторіями”.

По-друге, ніхто в Україні не посміє узурпувати владу, як це сталося в Росії. Річ у тім, що самі українці не дадуть цьому статися. За необхідності люди можуть озброїтися навіть бруківкою з вулиці. Запитайте у Януковича.

По-третє, українське суспільство підтримує продовження терміну повноважень президента до завершення війни. Згідно з опитуванням громадської думки, проведеним Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) у лютому 2024 року, 69% громадян вважають, що Володимир Зеленський має працювати на посаді президента до кінця воєнного стану.

Також сотня українських громадських організацій висловилися проти проведення голосування під час війни, підписавши спільну заяву. Важливо зазначити, що в Україні вкрай активне громадянське суспільство, до якого прислухаються представники влади, а не навпаки.

Подивимося, що говорить закон. В Україні введено воєнний стан. Проведення виборів у цей період заборонено статтею 19 закону “Про правовий режим воєнного стану”. Там зазначено, що на час дії воєнного стану президент України залишиться на посаді на законних підставах, а чергові вибори проведуть після скасування воєнного стану.

Звернемося до Конституції України, яку, на відміну від російської, ніхто під себе не переписував. Там зазначено, що президент виконує свої повноваження до вступу на посаду наступного новообраного президента України. Тобто не до закінчення свого терміну, а до вступу на посаду наступного. Тому президент України буде легітимним і після 20 травня 2024 року.

Росіяни вже намагалися розхитати подібну ситуацію на початку 2024 року, коли фіктивно роздмухували скандал із відставкою головкому Валерія Залужного і закликали виходити на протести проти влади. Ні сам Валерій Залужний, ні його прихильники — ніхто не брав у цьому цирку участь, тож черговий план росіян було зруйновано.

Чому зараз не можна фізично провести вибори? Під час повномасштабної війни неможливо організувати справедливу процедуру голосування. Тому що для цього, як мінімум, необхідно надати безперешкодний доступ до дільниць українським військовим. Що є неможливим, адже в такому разі оголиться фронт.

Однак навіть за умови залучення всіх громадян України гарантувати безпеку учасників процесу неможливо: частина території окупована Росією, а інші міста в будь-який момент можуть опинитися під російським обстрілом. Ба більше, російська армія, яка регулярно завдає ударів по цивільних об’єктах в Україні, у день голосування однозначно битиме по містах, щоб зірвати виборчий процес.

Крім того, у воєнний час витрати на проведення виборів невиправдані, адже Україна зараз насамперед сконцентрована на боротьбі за своє існування.

Що цікаво, питання легітимності української влади не стоїть ні в Україні, ні серед партнерів. Чомусь цим питанням цікавляться саме в Росії, представника якої — Путіна — після березневих “виборів” уже відмовляються називати “президентом” авторитетні світові видання.

Зараз головне завдання перед кремлівськими кураторами — придушення героїчного опору українців. Але цього їм не вдалося зробити ні на полі бою, ні шляхом терору проти цивільного населення.

Отже, союзники продовжують рішуче підтримувати Україну. Російські військові чиновники, винні у вбивстві мирних українців, потихеньку заповнюють тюрми. А громадяни України у себе в країні вже якось самі розберуться за кого, коли і як їм голосувати, без зовнішньої “допомоги”.

Читайте також: До 20 травня російська пропаганда розгойдуватиме ситуацію навколо теми президентських виборів в Україні — розбір Попова

Прямий ефір