РФ знищувала вугільну промисловість Донбасу в кілька етапів — деталі від правозахисника

Шахтарі йдуть після закінчення робіт. Тимчасово окупована Макіївка, Донецька область. Фото: gettyimages.com

Окупація Донбасу Росією призвела до поступової ліквідації вугільних шахт і не тільки міграції робочої сили, а і їхньої примусової відправки на фронт як “живого щита”. Про це сьогодні, 26 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів правозахисник, директор Інституту стратегічних досліджень і безпеки Павло Лисянський.

“Етап ліквідації шахт і, відповідно, людей на тимчасово окупованій території відбувався в кілька етапів. Перший етап — з 2015 до 2019 року, коли шахти занепали, тоді на окуповані території зайшли російські гірничодобувні компанії і почали рекрутувати людей, щоб вони виїжджали працювати в Росію”, — сказав він.

Правозахисник зазначив, що саме в той час почався перший відтік населення з Донбасу, яке Росія використовувала на своїй території як дешеву робочу силу.

“За два роки перед повномасштабним вторгненням Росії в Україну (2020-2021 роки), окупанти ліквідували близько 60 шахт. Тоді стався другий міграційний відтік робочої сили з регіону. Третій етап — це 2022 рік і примусова мобілізація шахтарів, які залишилися; їх примусово відправляли як “живий щит” на фронт”, — наголосив Лисянський.

За його словами, чоловіки, яких не встигли примусово мобілізувати, почали залишати регіон, побоюючись продовжувати працювати на шахтах.

“Наприкінці 2022 року був репортаж росЗМІ, який підтверджував, що у Свердловську на шахті почали працювати жінки. Загалом, підприємства росіянам не потрібні. Треба розуміти, що вугільні шахти на Донбасі дуже глибокі, а вугільні пласти там дуже тонкі — від 70 см до метра. Видобуток вугілля на цих шахтах дуже дорогий. Своєю чергою в Росії є вугільні кар’єри, де вони черпають вугілля просто екскаваторами. Тому ці підприємства та шахти їм не потрібні. А люди, які там залишилися, їх просто використають у черговому етапі мобілізації, як це вже неодноразово було на Донбасі до 2022 року”, — резюмував Павло Лисянський.

Читайте також: Донбас до повномасштабного вторгнення і після: порівняльний аналіз провів Гармаш

Прямий ефір