Зброя від США вже на шляху до України: експерти обговорили рішення Байдена і Сенату

Прапори США та України. Фото: president.gov.ua

Президент США Джо Байден підписав закон про виділення 61 мільярда доларів Україні. Про це американський лідер повідомив на брифінгу. Раніше Сенат Конгресу США схвалив новий пакет допомоги Україні. США відновлять постачання зброї Україні протягом кількох годин, запевнив Байден.

І справді, Міністерство оборони США після підписання президентом закону оголосило про новий пакет “для термінового задоволення найважливіших потреб України в галузі безпеки та оборони”. Його розмір — 1 мільярд доларів.

Невідкладна допомога через 7 місяців

Військова підтримка на 61 млрд доларів передбачає, що 50 млрд доларів підуть на оборонні видатки, майже 8 млрд доларів — на бюджетну сферу, 1,5 млрд — економічна допомога, і ще 400 млн виділено на захист кордонів і гуманітарне розмінування України.

Спочатку законопроєкт ішов єдиним пакетом і передбачав допомогу Україні, Ізраїлю і Тайваню на суму 95 млрд доларів, із них на допомогу Україні було передбачено 61,4 млрд. В ухваленому 20 квітня Палатою представників документі суму допомоги Україні знижено до 60,7 млрд доларів.

Як буде розподілена нова допомога США:

  • 23,2 млрд доларів буде витрачено на поповнення військових запасів США, що скоротилися після військових поставок Києву;
  • 13,8 млрд — закупівля, ремонт і переобладнання систем озброєнь, надання оборонної продукції та оборонних послуг для України;
  • 11,3 млрд — поточна діяльність американських військових у Європі, така як навчання українських військовослужбовців за межами України і військова присутність у країнах східного флангу НАТО;
  • 1,6 млрд — зовнішнє військове фінансування для задоволення потреб України та інших регіональних партнерів;
  • 300 млн — допомога Україні в захисті її кордонів і просуванні верховенства права;
  • 100 млн — підтримка програм із розмінування, боротьби з тероризмом і нерозповсюдженням зброї масового знищення;
  • 26 млн — забезпечення нагляду за допомогою, що надається Україні.

Крім того, передбачено економічну допомогу. Так, 7,85 млрд — фінансова допомога державному бюджету України (крім виплат пенсій). Ці кошти будуть видані у формі кредиту, його має право списати американський президент, якого буде обрано після виборів у США в листопаді.

Також законопроєкт зобов’язує президента США негайно передати Україні далекобійні ракети ATACMS. Однак глава країни має право відмовитися, якщо це може зашкодити національній безпеці Штатів.

Пакет в 1 млрд доларів містить можливості для підтримки найнагальніших потреб України, зокрема це перехоплювачі ППО, артилерійські снаряди, бронетехніка і протитанкові засоби. Про це заявили в Міноборони США.

Пакет містить:

  • ракети для протиповітряної оборони RIM-7 і AIM-9M,
  • переносні зенітні ракетні комплекси Stinger,
  • стрілецьку зброю і додаткові боєприпаси до неї,
  • додаткові боєприпаси для HIMARS,
  • 155-мм артилерійські снаряди, включно зі снарядами з фугасним зарядом і поліпшені звичайні боєприпаси подвійного призначення,
  • артилерійські снаряди калібру 105 мм,
  • мінометні снаряди калібру 60 мм,
  • бойові машини піхоти Bradley,
  • протитанкові системи Javelin і AT-4,
  • високоточні авіаційні боєприпаси,
  • інше.

“Шлях довжиною в пів року подолали. Хто б що не казав, але ми знаходимо підтримку, якої потребуємо, щоб надалі захищати життя від російських ударів. Цими днями вже максимально активно працювали з нашими американськими друзями на всіх рівнях, щоб оперативно наповнити цей пакунок від Сполучених Штатів саме такою зброєю, яка необхідна нашим воїнам. Від ATACMS і артилерії, від протитанкової зброї та ракет для HIMARS до необхідної ППО і техніки”, — повідомив президент України Володимир Зеленський.

За словами Джо Байдена, в Україну буде направлено обладнання з власних запасів США.

“Потім ми замінимо ці запаси новою продукцією, виробленою американськими компаніями тут, в Америці. Ракети Patriot виробництва Аризони. Javelins виробництва Алабами. Артилерійські снаряди виробництва Огайо, Пенсільванії та Техасу. Іншими словами, ми допомагаємо Україні і водночас інвестуємо в нашу власну промислову базу”, — сказав він.

Раніше особлива увага преси була приділена ракетам дальнього радіусу дії ATACMS. В Офісі президента України заявили, що очікують поставки цієї зброї найближчими тижнями. Видання Reuters пише, що США останніми тижнями таємно постачали Україні ATACMS, а минулого тижня українські захисники вперше застосували їх.

“Ракети були включені в пакет військової допомоги Україні на суму 300 мільйонів доларів, який президент США Джо Байден схвалив 12 березня, сказав американський чиновник, виступаючи на умовах анонімності. Він не став уточнювати, скільки саме ракет було відправлено”, — пише видання.

Чиновник повідомив, що вперше українські сили застосували ракети вранці 17 квітня, коли завдали удару по російському аеродрому в окупованому Криму, що знаходився приблизно за 165 км від лінії фронту в Україні.

Спочатку Пентагон виступав проти передачі Україні ATACMS, побоюючись, що втрата ракет з американського арсеналу завдасть шкоди боєготовності збройних сил США, а також, що Україна використовуватиме їх для атаки цілей у глибині Росії.

Однак, за словами чиновника, США передумали після того, як РФ використала проти України в грудні та січні балістичні ракети, поставлені Північною Кореєю. Крім цього, американська сторона також зважала на те, що метою російських атак є критично важлива інфраструктура України.

Коментарі експертів

Свої думки з приводу того, як спрацює західна зброя на фронті в Україні, а також про подальші кроки партнерів Києва в ефірі телеканалу FREEДОМ висловили:

  • Ігор Чаленко, політолог, голова Центру аналізу та стратегій;
  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
  • Станіслав Желіховський, кандидат політичних наук, експерт-міжнародник;
  • Валерій Рябих, військовий експерт.

ІГОР ЧАЛЕНКО: У Кремлі бояться ударів по Кримському мосту напередодні “інавгурації” Путіна

— Є кілька питань, які потрібно вирішити найближчим часом за допомогою західного озброєння. Питання артилерії та систем ППО, які зараз вже стоять на озброєнні нашої держави і охороняють сектори з критичною інфраструктурою. Питання прикордонних міст, таких як Харків, Суми, Чернігів, Одеса, Кривий Ріг.

Досить скоро ми вже почнемо отримувати перші винищувачі F-16. Відповідно, авіаційна коаліція почне діяти не на словах, а на ділі. Ну і, звичайно ж, ATACMS, які нам пообіцяли в першій хвилі допомоги від США.

Далекобійні ракети на 300 кілометрів принесуть багато неприємностей Російській Федерації. У Кремлі дійсно цього бояться. Зверніть увагу на паніку перед «інавгурацією» Путіна, яка відбудеться 7 травня. Тобто вони дійсно вважають, що ми можемо цілком знищити Кримський міст до 7 травня.

Подивимося, наскільки їхні страхи перетворяться на реальність, або так і залишаться цими страхами. Ясна річ, Україна діятиме рівно в той час, коли ми зможемо реалізувати поставлені завдання, як це було з першим збитим стратегічним бомбардувальником Ту-22М.

ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Активність окупаційного флоту в Чорному морі знижено до історичного мінімуму

— У пакеті військової допомоги, за повідомленнями посла України в США [Оксани Маркарової] та американських конгресменів, передбачено передачу ATACMS уже з дальністю близько 300 км. Тобто Збройні сили України матимуть можливість тримати під своїм вогневим контролем фактично всю тилову локацію окупаційних військ. Насамперед — аеродроми. А це дозволить суттєво знизити активність штурмової авіації російських окупантів.

Але саме передача ATACMS і Storm Shadow дасть змогу дистанційно завдавати ударів по місцях зосередження, відповідно, з’єднань повітряно-космічних сил Російської Федерації, що може суттєво змінити ситуацію на лінії зіткнення.

І головне — удари будуть завдані, а я не сумніваюся в цьому, по місцях зосередження сил протиракетної та протиповітряної оборони, які прикривають критичні для росіян логістичні об’єкти на території тимчасово окупованого Криму. Ідеться про удари по системі протиповітряної та протиракетної оборони, що дасть змогу згодом проводити успішний характер атак по Кримському та Чонгарському мостах. Тобто перспективи використання ударних засобів, що передаються Києву стратегічними партнерами, досить великі.

Активність окупаційного флоту в Чорному морі знижено до історичного мінімуму. А я підкреслю, що Велика Британія зараз фактично будує новий військово-політичний блок, вісь Лондон — Київ — Анкара, де Києву відводиться ключове значення в моменті зниження активності Російської Федерації в Чорному морі.

СТАНІСЛАВ ЖЕЛІХОВСЬКИЙ: Вікно можливостей для Росії на фронті тепер швидко закриється

— У Росії було вікно можливостей протягом останніх місяців. Бо саме через те, що американські конгресмени затримали процес голосування за пакет допомоги Україні. Росія змогла прориватися на тих чи інших ділянках військового фронту.

Можна говорити про снарядний голод, коли Збройні сили України банально не мають можливості відбивати ті атаки, які Росія здійснює перманентно. Ба більше, вона здійснює не своїми засобами останнім часом, але також підключає інших диктаторів, як-от Кім Чен Ин, наприклад, який допомагає Росії артилерійськими видами боєприпасів, яких їй не вистачає. Це справді було відчутно на полі битви.

На жаль, за весь цей час не було належної реакції з боку західного світу, зокрема США. Коли точилися ці дебати, все було сконцентровано на партійних міжусобицях напередодні виборів, які відбудуться в листопаді. На щастя для нас, ці дебати завершилися. І завершилися вони голосуванням у Сенаті.

Я думаю, що вікно можливостей для Росії зараз дуже швидко закриється. Уже багато сигналів іде про те, що саме так і буде, особливо в контексті того, що те озброєння, яке перебуває зараз на складах у країнах ЄС, готове перетнути кордон з Україною.

Потрібно відверто говорити про ті речі, які відбуваються зараз в американському Конгресі. Так, Російська Федерація активно попрацювала там, і були цілі розслідування про те, як Москва впливала на думки деяких американських політиків.

Я також не виключаю, що могли бути й інші способи не тільки пропагандистського характеру, щоб вплинути на них. Але, на жаль, ми не можемо зараз щось говорити. Тут потрібно проводити ціле розслідування.

Я думаю, що судити їх буде американський народ. Було б непогано попрацювати в контексті інформаційної політики саме на території США, як з боку України, так і наших партнерів, щоб показати ту відверту брехню і дезінформацію, яку несли окремі політики в США. Вони підривали репутацію США на міжнародній арені. Листопад покаже, наскільки американці готові терпіти таких політиків, які збираються використовувати всю цю риторику заради того, щоб зберегти свої позиції.

У листопаді будуть не тільки вибори президента, а й вибори до Конгресу США.

ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: Україна раніше досягала успіхів, використовуючи ATACMS середньої дальності

— Поки що конкретної інформації щодо ATACMS немає, але те, що вони будуть, уже докорінно змінює все. Сумнівів у тому, що вони з’являться в Україні найближчим часом і в потрібних кількостях, зараз усе менше й менше. І ця ситуація докорінно відрізняється від тієї, яку ми мали три місяці тому або трохи раніше.

Надходження навіть невеликої частини ракет подібного класу, як ATACMS, Україна отримала в жовтні 2023 року — кілька десятків ракет типу MGM-140 ATACMS. Це найстаріші ракети в лінійці ATACMS. Вони були виготовлені наприкінці 1990-х років. Ці ракети мають невеликий радіус дії — 165 кілометрів. Одразу після того, як Україна їх отримала, їх було використано для нанесення ударів по аеродромах тактичної авіації в Бердянську та Луганську.

І цілком можна вже говорити, що тоді ці удари дуже вплинули на здатність російських терористів використовувати тактичну авіацію для підтримки військ. Тоді було знищено досить велику кількість вертолітної техніки. Ми побачили, що вертольоти практично пішли з поля бою. А перед цим вони забезпечували досить успішні дії російських військ на полі бою в Україні на тлі контрнаступу, про який ми говорили минулого року. Зараз же мова вже йде про ракети більшого радіусу дії.

Це можуть бути як більш просунуті версії ракети ATACMS, яка була модернізована і вже отримала кращі системи наведення. У першому варіанті ця система мала досить велике відхилення від кількох десятків до сотні метрів. І, звісно, її використовували для нанесення ударів по таких площинних цілях як аеродроми противника. Тому що це найбільш вразливі цілі, особливо щодо використання касетних боєприпасів проти літаків, які стоять на стоянках. Також вона ефективна проти тих же позиційних районів протиповітряної оборони.

Велика ймовірність, що подібні ракети ми вже бачили і цього року під час удару по аеродрому в Джанкої. Найімовірніше, ATACMS там також могли бути серед інших ракет, які завдали удару.

Отримання таких ракет дозволить Збройним силам України вирішувати повною мірою ті завдання з підготовки поля бою, повної деокупації територій, які зараз тимчасово захоплені російськими військами. У першому переліку для атак — близько 200 об’єктів, які знаходяться на території Криму. Звичайно ж, ці ракети можуть бути використані як один із засобів для знищення Керченського мосту.

Ці ракети дають змогу «перекривати» як усі тимчасово окуповані території України, так і вражати глибокі тили противника на відстані до 300 кілометрів і частини вже в прикордонних з Україною областях Російської Федерації. Це також може вплинути суттєво на спроможності противника підтримки наземних військ.

Це означає, що всі аеродроми тактичної авіації, щонайменше пункти логістичного забезпечення, пункти управління мають бути відтягнуті противником углиб території РФ, що, звісно ж, не може не погіршити спроможність російських військ воювати на полі бою в Україні.

Читайте також: Ракети ATACMS уже близько: як рішення Конгресу США вплине на фронт в Україні

Прямий ефір