Деяким нинішнім дітям доведеться роками працювати з психологічними травмами війни — Лазаренко

Людям, які пережили жахіття російської агресії, потрібно обов’язково пройти курс психологічної підтримки. Віце-президент Всеукраїнського фонду “Захист прав дітей” Олексій Лазаренко вважає, що насамперед потрібно працювати з дітьми. Про це він сказав в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.

Далі – пряма мова:

Крім фізичних травм, є ще дуже велика психоемоційна травма. Особливо у дітей, тому що на їхніх очах відбувається насильство. А дитині дуже важко усвідомити, що в житті взагалі таке може бути. Дуже складно подолати посттравматичний синдром. Із цим мають працювати професійні психологи, психотерапевти.

Наприклад, ми зараз намагаємося організувати такі проєкти із психосоціальної підтримки дітей, які вже перебувають у безпечному місці. Звичайно, ми не можемо працювати в зоні активних бойових дій. Але в тих місцях, куди вони евакуйовані, ми намагаємося проводити такі зустрічі, заходи, організувати маленькі спільноти навколо цих дітей, щоб вони допомагали їм пережити цю травму, стрес. Для цього дитина має бути у дитячому колективі. Діти повинні відчути, що вони діти. Тобто ми намагаємось допомагати через активності, через спорт, із консультаціями практичних психологів, які безпосередньо працюють із дітьми. Через колектив можна вивести цих дітей на нормальний стан. Паралельно з ними мають працювати і фахівці. Це і психологи, і психотерапевти, котрі через гру, розмови лікують дітей.

Дуже важливо ще працювати з батьками. Тому ми батьків цих дітей теж закликаємо до того, щоб вони теж пройшли відповідний курс психологічної реабілітації. Коли батьки приходять у норму, діти теж приходитимуть у норму. Тобто це дуже кропітка робота. Це не один день, місяць, рік. Можливо, протягом усього життя цій дитині, яка стала свідком жорстоких вбивств та насильства, доведеться потім проходити реабілітацію. Тобто ці наслідки цього всього неможливо передбачити. Знову ж таки, як потім ці діти, що виросли, будуть ставитися до людей, до дійсності, до реальності, і як вони будуть реагувати на той чи інший факт. Я не говорю про постріли, петарди. Я говорю про взаємини між людьми. Це дуже важливо. І це дуже страшно.

Нагадаємо, російський політичний аналітик, головна редакторка порталу “Після імперії” Ольга Курносова в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA висловила думку, що близько 50% росіян підтримують дії Путіна – це їхня моральна відповідальність.

Верещук: 12 квітня працюватимуть дев’ять гуманітарних коридорів

Зеленський – в інтерв’ю CBS: Путіну вже ніхто руки не потисне

Читайте також: Військовий експерт Олег Жданов в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA пояснив, навыщо Украъны сучасна зброя.

Прямий ефір