Від війни засідок до війни технологій. Експерт пояснив, навіщо Україні сучасна зброя

Російські війська не можуть сьогодні швидко та якісно зібрати резерв, аби вдарити єдиним угрупованням по одному із напрямків в Україні. Поки російське військове керівництво нарощує сили, українська армія може знижувати наступальний потенціал окупанта. Таку думку висловив військовий експерт Олег Жданов в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA. Тим не менш, російські війська все одно намагаються просуватися вперед, оскільки Кремль не цурається війни проти України.

– Про що говорять удари по мирних жителях? Я маю на увазі Краматорськ, приліт на вокзал. Чи це спроба відрізати поступово ще й саме залізничні колії?

– Усі ешелони, які могли б їх цікавити, розміщені на станції “Товарній”, а не на вокзалі. Це був цілеспрямований удар по цивільних. Але вони могли цілитися не в саму будівлю вокзалу, тоді б це була братська могила з тисячами вбитих. Вони могли цілитися поруч із вокзалом для того, щоб створити паніку та хаос і зовсім зупинити евакуацію громадян, тому що відсутність цивільного населення для них проблематична у плані ведення бойових дій. Вони свої бойові дії засновують на тому, що беруть у заручники цивільне населення і прикриваються людьми, як живим щитом. Їм вигідно, щоб люди залишились у Краматорську, коли до них докотяться бойові дії.

– 7 квітня росіяни також были по Барвінковому і Лозовій у Донецькій області. Вони завдають ударів саме по залізничному сполученню. Це дія проти українських військ чи проти мирних?

– Так, тут вони намагаються зруйнувати інфраструктуру залізниці, щоб ми не могли перекидати війська. Але в Краматорську вони знали про наявність такого великого скупчення людей на території вокзалу. І ще раз повторюся, вони вдарили по вокзалу, в не по станції “Товарній” або великому залізничному вузлу, що за межами міста.

– Днями у Києві був Борис Джонсон. Як Ви оцінюєте його візит до України?

– Я в цьому раптовому візиті бачу здорову конкуренцію щодо надання допомоги Україні. Повірте, наступного тижня законопроєкт про ленд-ліз США буде ухвалено. Велика Британія та США вже конкурують, хто буде найкращим другом нашої країни. Для нас це дуже позитивно, і постачання озброєння тільки наростатиме, до того ж, з обох боків.

– Яку допомогу тоді Україні чекати від США надалі? Президент України говорив про засоби протиповітряної оборони, радянські засоби, літаки. Чи варто такого очікувати?

– Так, я думаю, що далі, то потужнішим буде озброєння, і поставки його будуть швидшими та об’ємнішими. Особливо якщо буде проголосовано закон про ленд-ліз. Тоді ми можемо розширити спектр типів озброєння і можемо просити і зразки радянського озброєння, і західні зразки зброї, щоб посилити боєздатність наших збройних сил.

– Чому Україна просить радянську техніку, а не ту нову, про яку Ви, зокрема, кажете?

– Справа у можливості навчання екіпажів та складів. Наприклад, щоб навчити льотчика літати на С-15, щонайменше, треба 3-6 місяців. В нас немає такого часу. А наприклад, якщо посадити цього льотчика на МіГ-29, який є у країнах Східної Європи, він одразу піде у бій. С-300, ми чудово знаємо, у нас є на озброєнні, він закриває наше небо, тому ми садимо нашу техніку, і вони одразу виконують бойове завдання.
Але я думаю, що якщо постає питання про передачу “Самоходок”, то тут треба навчати набагато менше, можна за 2-3 тижні навчити екіпажі працювати на цих артилерійських установках. І тоді ми можемо їх сміливо виводити в бій.

– Те озброєння, яке ми маємо зараз і якого ми вимагаємо, наскільки воно небезпечне для російського окупанта?

– Це кардинально може змінити перебіг бойових дій. Чому? Тому що технологічно Росія залишилася у 20-му столітті. І навіть ті модернізації, які вони проводили на техніці, не дуже просунулися вперед. Фактично, ми сьогодні показуємо всьому світу, що у російському сегменті майже не існує озброєння 4-го покоління, є 3+ та третє покоління. А світ уже, даруйте, працює з п’ятим поколінням озброєнь. Тобто, це гігантська різниця, якщо нам дадуть сучасне озброєння, від війни засідок, яку ми зараз ведемо, ми перейдемо до війни технологій, що прискорить, полегшить нашу перемогу та дасть змогу з найменшими втратами завершити цю війну.

– Поясніть, що таке С-300, як працює цей комплекс, чим він небезпечний, зокрема для російських “Су”.

– С-300 є далекобійним комплексом протиповітряної оборони. Дальність ураження літаків до 200 кілометрів. Дальність ураження ракет до 60 кілометрів, як правило, такі комплекси використовуються в системі протиповітряної оборони країни. І ось цей комплекс, який нам передали, виконуватиме саме те завдання, про яке ми говорили: він закриватиме небо України. На жаль, для зони бойових дій він не дуже ефективний, тому що він потужніший, розрахований на більшу дальність, а там потрібні комплекси середньої дальності. Але що більше комплексів, то щільніше ми закриваємо наше небо і то меншою є ймовірність того, що ракети, випущені Російською Федерацією, долетять до цілей на території України.

– Як Ви вважаєте, коли ми зможемо деокупувати території, Україні ще більше надаватимуть озброєння?

– Так, справді, що далі просуватиметься війна, то більше озброєння нам надаватимуть, зокрема й наступального. Чому? Тому що світ покладає надію на нас, і в нас бачить можливість, зрештою, приборкати цю мілітаристську машину Російської Федерації. Іншого способу на сьогоднішній день у колективного Заходу, на жаль, не існує. Дипломатично вони не змогли впоратися, вони, фактично, програли. Росія диктувала свої умови і в економіці, і в політиці, і навіть намагалася диктувати у фінансах, хоча не є такою потужною державою в цих аспектах. Вони завжди лякали своєю армією. На сьогоднішній день єдина країна у світі, яка веде успішну боротьбу з приборкання цієї мілітаристської машини, – Україна.

Нагадаємо, російський політичний аналітик, головна редакторка порталу “Після імперії” Ольга Курносова в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA висловила думку, що близько 50% росіян підтримують дії Путіна – це їхня моральна відповідальність.

Верещук: 12 квітня працюватимуть дев’ять гуманітарних коридорів

Зеленський – в інтерв’ю CBS: Путіну вже ніхто руки не потисне

Читайте також: Заступник голови парламентської фракції “Слуга народу” Євгенія Кравчук в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповіла про підсумки візиту президента Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн та голови дипломатії Європейського Союзу Жозепа Борреля до України, а також про переваги повноцінного членства України.

Прямий ефір