Церкву-кіоск Московського патріархату знесли в історичному центрі Києва — подробиці (ВІДЕО)

Незаконну "церкву" знесли. Скріншот: uatv.ua

Десятинна церква, Андріївський собор і … храм-МАФ (МАФ — мала архітектурна форма, — ред.). Так ще кілька днів тому виглядала Старокиївська гора в історичному центрі української столиці. Але в ніч на 17 травня незаконний самобуд релігійної громади Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) знесли, повідомляє FREEДОМ.

Так званий храм-МАФ за документами зовсім не храм, а три кіоски по 20 кв. м.

“Вони сюди прийшли, поставили намет, принесли в музей паски, святу воду і кажуть: “Ми тільки Великдень відсвяткуємо і підемо собі”. 18 чи скільки років уже минуло”, — каже киянка Віра.

“Вона побудована незаконно. Якась російська церква. Треба розбиратися, хто такі віряни. Якщо це ФСБешна церква, то хто там із них віряни”, — зауважив житель Києва Олександр.

“По-перше, це Київ, який був спочатку, в середньовіччі, а по-друге, Московський патріархат — це зовсім не те, що зараз нам потрібно”, — впевнена мешканка столиці України Світлана.

Понад 15 років тому релігійна громада УПЦ МП самовільно побудувала церкву-кіоск на території Національного музею історії України.

“Це дуже особлива територія. Це український капітолій, який складається із земель, які мають особливу історичну та культурну цінність. Це ті землі, на яких, власне, і виникла Русь. А музей є закономірним охоронцем цих традицій”, — пояснив генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук.

Ані результатів археологічного дослідження, ані дозволу Міністерства культури та Інституту археології Національної академії наук України — так званий храм-МАФ побудували з численними порушеннями законодавства, до того ж у буферній зоні спадщини ЮНЕСКО. Ба більше, будівлю в установленому порядку так і не ввели в експлуатацію. У лютому 2023 року Господарський суд Києва зобов’язав релігійну громаду УПЦ МП демонтувати незаконну споруду. А у вересні це рішення підтвердив і апеляційний суд.

“У 2023 році після трьох років розгляду справи ми отримали рішення, яке підтвердило, що наша правова позиція відповідає нормам матеріального права та підлягає захисту в судовому порядку. Релігійній громаді було надано строк 10 днів на добровільне виконання рішення. Вони його не виконали. Тобто було ясно, що боржник ухилятиметься”, — розповіла завідувачка філії Скарбниці Національного музею історії України Наталія Панченко.

У музеї вирішили своїми силами провести демонтаж. Оголосили про збір 772 тис. гривень для знесення. За 16 годин вдалося зібрати навіть більше необхідної суми. Опісля будівельна компанія-підрядник запропонувала провести роботи безплатно, а зібрані кошти передати на потреби Збройних сил України. Територія, на якій ще кілька днів тому стояв так званий Десятинний монастир, порожньою не буде.

“Це територія музею, це рекреаційна зона, в нас багато програм і для дітей, і для туристів. Ми, відповідно, зробимо спочатку дослідження, тому що ця територія має наукове значення”, — зазначив генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук.

Таким чином спершу тут проведуть археологічне дослідження, а після встановлять історичну експозицію.

Читайте також: Агенти ФСБ у рясах: що сіє кремлівська церква в Україні

Нагадаємо, історик, релігієзнавець, співробітник Інституту історії церкви Українського католицького університету Анатолій Бабинський висловив думку, що Верховною Радою України в першому читанні закону про заборону релігійних організацій, пов’язаних із Росією, — це, найімовірніше, реакція на вимогу суспільства, в якого вже закінчується терпіння.

Прямий ефір