“Більше розуміє небезпеку, яку несе РФ”: намір балотуватися на пост генсека НАТО лідера Румунії прокоментував дипломат

Президент Румунії Клаус Йоганніс. Фото: president.gov.ua

12 березня президент Румунії Клаус Йоганніс заявив, що балотуватиметься на посаду генерального секретаря НАТО. Ця країна, як сусід Молдови та України, добре розуміє всю небезпеку загрози з боку Російської Федерації, як і те, що її агресія спрямована на те, щоби фактично знищити державність обох країн. Про це сьогодні, 13 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав дипломат, надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.) Олександр Левченко.

“Румунія більше за інших розуміє небезпеку, яку становить російська агресія проти України. Вона задирається в Молдові вже дуже тривалий час, і фактично активізувала деструктивні сили в Придністров’ї та Гагаузії. Росія хоче знищити Україну, повністю дестабілізувати Молдову. І Румунія, як сусід Молдови та України, добре розуміє всю цю небезпечну політику, яка спрямована на те, щоб знищити державність цих двох країн”, — зазначив Левченко.

Він нагадав, що певний час Румунія сама перебувала під серйозним впливом Кремля, який намагався диктувати їм правила.

Тож нині, вважає дипломат, у Румунії є повне розуміння того, що Альянс має бути готовий до боротьби. Зокрема, про це свідчить заява Йоганніса про те, що Альянс наразі потребує “свіжого” погляду на свою місію.

“У них є хороші відчуття того, що таке російська небезпека. У Румунії впевнені, що НАТО повинен мати бойові частини і бути готовим вступити в бій не через місяць, як у них було заплановано раніше. Це вже буде дуже пізно. Треба реагувати буквально за пару хвилин, навіть не годин, на будь-який акт агресії. У НАТО є ці можливості, є техніка, кадри, але немає бойового досвіду. Бойовий досвід є тільки в американських військ. Ось на них і робилася ставка. Але, з огляду на останні заяви Трампа, Йоганніс пропонує зробити поправку стосовно того, що боєготовність Альянсу має бути абсолютно на іншому рівні”, — зазначив Левченко.

Очевидно, що країни НАТО мають виділяти значно більше коштів на озброєння, підтримку своїх національних армій, доповнив гість ефіру.

“Валовий внутрішній продукт країн блоку в 40 разів більший, ніж у Росії. Тому це зробити абсолютно нескладно. За рахунок цієї переваги в 40 разів можна створити армію, яка сильніша, нехай не в 40 разів, але в кілька разів сильніша за російську. Яка навіть не спробує можливість протестувати силу військ НАТО. Про це розмірковує Йоганніс і пропонує таку концепцію партнерам по союзу”, — резюмував дипломат.

Левченко також пояснив, що вибір генерального секретаря НАТО — внутрішня процедура Північноатлантичного альянсу. У цьому процесі відіграє роль і питання представленості регіонів.

“Генсек має обиратися від різних країн, по черзі. Також деякі аспекти залежать від того, наскільки країна авторитетна, наскільки сам кандидат авторитетний, коли на цій посаді перебуває, і наскільки його підтримують”, — сказав Левченко.

Ще одне важливе питання — як великі члени НАТО ставляться до тієї чи іншої кандидатури. Тому що без їхньої підтримки це все неможливо.

“Умовно, якщо США проти когось — жодних шансів немає. Але блокуючий голос є і в Німеччини, і Британії, і у Франції. Це великі гравці, до яких потрібно прислухатися. Якщо вони будуть категорично проти якоїсь кандидатури, навряд чи хтось наполягатиме на ній. Крім об’єктивних причин, є й суб’єктивні чинники”, — пояснив дипломат.

Він акцентував, що вибір генсека НАТО — демократичний процес, що для Росії взагалі незрозуміло.

“Для Росії це взагалі вже немислимі речі. А європейці в демократичному суспільстві вирішуватимуть, хто ж стане наступним генеральним секретарем. І потрібно сказати, що його роль важлива, але не абсолютна. Тобто, це не означає, що він усім НАТО керує. Там є багато інституцій, які делеговані національним арміям, окремим державам, які теж відіграють дуже важливу роль”, — доповнив спікер.

Читайте також: Путін може зупинити війну в будь-який момент, а поразка України не призведе до миру, — генсек НАТО

Нагадаємо, 11 березня у штаб-квартирі НАТО відбулася офіційна церемонія прийняття Швеції до Альянсу.

Прямий ефір