Небажано, але якщо треба, то можна: чи дозволять Україні бити західною зброєю по території РФ — оцінки експертів

Пуск ракети ATACMS. Фото: wikipedia.org

Україна звернулася до адміністрації президента США Джо Байдена з проханням допомогти визначити цілі в Росії, по яких ЗСУ могли б завдати удару власною зброєю. Про це повідомило видання The Wall Street Journal, посилаючись на американських чиновників і представників оборонного відомства.

Американська зброя проти законних цілей на території РФ 

Українська влада також попросила США зняти обмеження на використання проти військових об’єктів на території Росії наданої американської зброї. Раніше Вашингтон неодноразово відхиляв подібні прохання України. Це звернення Київ зробив на тлі різкої активізації воєнних дій армії РФ у Харківській області.

За даними WSJ, запит України перебуває на розгляді. Якщо Білий дім погодиться на подібну зміну позиції, то це може означати серйозну зміну політики адміністрації Джо Байдена, яка прагне підтримки України та одночасне до зниження ризику військової ескалації між Вашингтоном і Москвою. 

“Вони дійсно просили про допомогу, щоб завдати удару по Росії. Це не стосувалося конкретної системи озброєнь, а додаткової допомоги в завдаванні ударів по росіянах”, — сказав журналістам WSJ генерал ВПС США Сі Кей Браун.

Тим часом неназваний представник Білого дому заявив, що наразі США не підтримують надання допомоги у виборі цілей або використання американської зброї на території РФ.

“Ми не заохочуємо і не дозволяємо здійснювати атаки на території Росії, що є нашою давньою політикою”, — сказав представник Білого дому.

Як пишуть журналісти Wall Street Journal, Сполучені Штати надали Україні ракетні комплекси класу “земля-земля” та інші системи озброєнь ATACMS за умови, що ЗСУ не будуть їх використовувати для ударів по цілях на території РФ. 

15 травня 2024 року на пресконференції в Києві держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Україна сама має ухвалювати рішення, використовувати чи ні американську зброю для ударів по території федерації. Через два дні, як повідомляє “Голос Америки”, частина американських сенаторів заявила, що підтримує застосування Україною американської зброї для ударів по Росії.

“Я підтримую використання Україною наданої американської зброї, відповідно до наших взаємних інтересів. Деякі російські цілі можуть бути виправдані, а інші — ні, я б розглядав їх вибірково. Але загалом це має бути найагресивніше використання зброї, яку ми надаємо”, — сказав сенатор США Річард Блюменталь у коментарі українській службі “Голосу Америки”.

Тим часом у Франції закликають дозволити ЗСУ бити по території Росії французькою зброєю. Про це заявив голова комітету у закордонних справах парламенту Франції Жан-Луї Бурланж. Лист із відповідним проханням депутат надіслав французькому керівництву. Політик просить відмовитися від стриманості та ухвалити необхідне рішення.

“Час, здається, настав… Право на самооборону виключає право на прихисток на території агресора. Зміна доктрини буде цілком законною, адже покладе край асиметрії між агресором і жертвою. І йдеться не про те, щоб ми втрутилися в театр воєнних дій, а про те, щоб зняти невиправдане табу”, — сказав Жан-Луї Бурланж у коментарі Le Figaro.

Україна вже отримала від деяких західних партнерів дозвіл завдавати ударів їхньою зброєю по території Росії, зазначила глава МЗС Латвії Байба Браже. Про зняття таких обмежень, як правило, публічно не повідомляли. Хоча міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон 3 травня 2024 року заявив, що Київ має право використовувати британську зброю для ударів по території країни-агресора.

Думки експертів

Чому у США поки що не готові дати офіційний дозвіл Україні бити американською зброєю по цілях на території Росії? Як би такі удари могли вплинути на бойовий потенціал російських окупантів? Чи можна очікувати зміни позиції США та інших західних союзників щодо цього питання? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Дмитро Левусь, політолог-міжнародник, експерт Центру “Об’єднана Україна”; 
  • Дмитро Васильєв, політичний консультант; 
  • Віктор Ягун, генерал-майор запасу СБУ, заступник голови СБУ (2014-2015 рр.), директор Агентства реформування сектору безпеки;
  • Костянтин Криволап, авіаційний експерт;
  • Ігор Романенко, генерал-лейтенант, засновник БФ “Закриємо небо України”.

ДМИТРО ЛЕВУСЬ: США дозволять Україні бити американською зброєю по території РФ

— Логіка процесу підтверджує, що Україна отримає схвалення від США застосовувати зброю по території РФ. Попередні рішення ухвалювали в рамках коаліції, тобто для США в таких питаннях важливе схвалення партнерів. Приводом ухвалити це рішення може стати наступ армії РФ на Суми.

Виступ держсекретаря США Ентоні Блінкена в Києві прозвучав так, що дехто його витлумачив як згоду США на застосування зброї на території РФ. Очевидно, Блінкен не є противником цього питання. Я думаю, що США до цього прийдуть і для цього шукається якийсь привід. 

Приводом може стати наступ Росії на Суми та врешті-решт США приймуть таке рішення. 

Для Росії “червоних ліній” немає, а ті “червоні лінії”, які вони креслять для Заходу — придумані. Росія намагається переконати світ у тому, що її неможливо перемогти. Ніби у них та ж сама Червона армія, яка перемогла Німеччину. Але це неправда. І Червона армія програвала, і Росія — зовсім не Радянський Союз, який використовував, зокрема, ресурси та людей України та мав ленд-ліз для того, щоб перемагати.

Російські “червоні лінії” не працюють, наприклад, у випадку з Кримом, про який РФ кричала ще 2022 року, що це територія Росії та удари по ній будуть сприйняті відповідним чином. Але удари по Криму не стали “червоною лінією”. 

Страх Заходу — це відгомони холодної війни, де прораховувалися варіанти протистояння і вигадувалися фактори можливої ескалації. 

ДМИТРО ВАСИЛЬЄВ: Позитивне для України рішення вже ухвалено

— Я впевнений, що обмеження на використання зброї територією РФ буде знято. Ми чули від офіційних осіб США про те, що таке рішення ще не ухвалено Пентагоном. Але під час свого візиту до Києва держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що рішення про те, як використовувати надану ними зброю, залежить від Збройних сил України. 

Рішення вже ухвалено і воно — позитивне для України. Єдиний нюанс — дочекатися заяви від офіційних осіб Сполучених Штатів. 

Вагання з боку США були викликані острахом ескалації між РФ і Сполученими Штатами, особливо на тлі постійних ядерних погроз з боку Росії. Звісно, ніхто не хоче ескалації, особливо коли вона може вилитися у використання ядерної зброї, причому не тільки на Землі, а й у космосі. 

Росія неодноразово заявляла про те, що вона буде використовувати ядерну зброю на орбіті. Ці заяви свідчать про те, що РФ виносить конфлікт не тільки на рівень Росія — Україна, а на рівень Росія — країни НАТО. Тому партнери України й почали ухвалювати більш серйозні та кардинальні рішення для стримування агресії РФ. 

Одне з таких рішень — відмова Сполучених Штатів купувати російський збагачений уран. Це буде дуже серйозно бити по “Росатому”, атомній енергетиці Росії, і, відповідно, по самому виробництву збагаченого урану. Загалом це впливатиме на ядерну програму Росії. 

Радикальне рішення США про те, щоб дозволити Україні використовувати американську зброю для ударів по території РФ — це тільки питання часу. Особливо на тлі останніх призначень в оборонному комплексі РФ. Усі чудово розуміють, що призначення нового міністра оборони РФ — технократа, економіста, довіреної особи Путіна і не військового — свідчить про те, що російський диктатор готується до великої війни, можливо, не тільки на території України. 

Потрібно максимально готуватися до того, щоб запобігти, можливо, ще більш серйозній війні на території як Євросоюзу, так і в інших частинах світу. 

ВІКТОР ЯГУН: Удари із західної зброї по скупченню військ поблизу кордону зупинили б наступ на Харківщині 

— На території РФ, у глибині всього 150-200 км, є цілі для західної зброї, знищення яких буде для росіян смерті подібно. Їхнє ураження дасть змогу значно поліпшити ситуацію для Сил оборони України на полі бою. Армія РФ дуже прив’язана до залізниці — знищення логістичних центрів дуже важливе. 

Росіянам зараз важко на Харківському напрямку, тому що залізниця Вовчанськ — Куп’янськ була для них життєво важлива для забезпечення не тільки східного, а й південного угруповання військ. Зараз вони намагаються відбудувати залізницю, яка веде через Маріуполь і Мелітополь до окупованого Криму. 

Я думаю, якщо нам дадуть дозвіл і ми будемо точно знати, куди бити — на 150-200 км, то це справді дуже покращить ситуацію на фронті.

Надання Україні такого дозволу впирається в настрої виборців у країнах-партнерах, які вимагають неучасті у відкритих бойових діях із Росією і вважають такою участю використання зброї з їхніх країн для ударів по території РФ.

Коли перший раз легіон “Свобода Росії” зайшов на територію Бєлгородської області, то на відео “засвітилися” бельгійські автомати. Вони стоять на озброєнні в нашого Головного управління розвідки (ГУР). Ці “легіонери” теж підпорядковуються ГУР. У Бельгії був цілий скандал, опозиція ставила запитання про те, кого вони озброюють. Істерика потім закінчилася, але саме питання було дуже неприємним. 

Дозвіл на удари по скупченню російських військ поблизу Харківської області міг би зупинити наступ. Коли ми зараз бачили накопичення бойової техніки та особового складу в безпосередній близькості від нашого кордону, на відстані буквально 40-50 км, то поставало питання, чому ми не можемо по цих скупченнях вдарити навіть не ATACMS, а з HIMARS. 

Можна було десь біля Харкова зробити залп і в такий спосіб зупинити накопичення техніки та людей і зірвати можливий наступ на тому напрямку. На жаль, цього всього не було. 

Що стосується держсекретаря США Ентоні Блінкена, то, я думаю, його слова можна трактувати так: “Ми не вітаємо, але якщо треба, то — будь ласка”.

КОСТЯНТИН КРИВОЛАП: Потрібно, щоб цей дозвіл на удари по території РФ було зафіксовано

— Наразі “червоні лінії” союзників України щодо застосування закордонної зброї по території РФ поступово починають стиратися. Донедавна була ситуація, коли європейці та американці були категорично проти того, щоб Україна використовувала взагалі будь-яку їхню зброю по території Росії. Єдиним прийнятним варіантом для них було використання українського озброєння на українських окупованих територіях. Навіть удари українських безпілотників по Криму викликали у західних союзників питання. 

Україна досить довго прислухалася до порад своїх союзників. Останнім часом ситуація дійсно кардинально змінилася. Якщо по тобі стріляють, а ти взагалі не відповідаєш — це вже не війна. 

Європейські лідери почали змінювати свою риторику в цьому питанні. Навіть держсекретар США Ентоні Блінкен під час свого останнього візиту до Києва заявив, що Україна має повне право сама вирішувати, якою зброєю і куди вона може завдавати ударів. Але при цьому зазначив, що США це і не схвалюють, але й не засуджують. 

Нині дедалі більше європейських союзників України розуміють необхідність ухвалення такого рішення. І я думаю, рано чи пізно воно буде ухвалене. Європейські союзники не можуть забезпечити Україну в достатній кількості системами протиповітряної оборони, які змогли б захистити її територію без ударів по РФ. 

Хотілося б, щоб це рішення було якось зафіксовано. Інакше може дійти до абсурду — Україні нададуть сучасні винищувачі F-16, а можливість стріляти, наприклад, по пускових установках російських окупантів, буде відсутня. А це вкрай неправильно. 

ІГОР РОМАНЕНКО: Путін знає слабкі місця західних союзників

— Зараз найбільшої шкоди нам завдають керовані авіаційні бомби (КАБ), які запускають Су-24 з території Російської Федерації. Літаки там розганяються, набирають певну висоту і пускають бомби. Це може бути за 40-70 км від кордону з Україною. 

У нас є системи Patriot, які можуть на середніх і великих висотах знищувати цілі на відстані 150 км. Можна було б завдавати удари по російських носіях бомб і хабах у глибині території РФ. Але в нас є заборона від американців на подібні дії. 

Потрібно діяти на випередження — розбивати хаби та знищувати літаки на аеродромах до злету. А якщо вони злетіли, то бити по них комплексами дальньої дії в польоті. Бомбу, яку вже запустили, складно перехопити та знищити. Американці пропонують нам мучитися, бо бояться ескалації.

Путін знає слабкі місця західних союзників і тисне на них — погрожує ядерною зброєю. 

На жаль, у наших союзників до 3-го року війни немає рішучості в діях. Вони бояться, як би чого не вийшло, як би не сталася ескалація. Потрібно змінювати цю позицію. 

Читайте також: Союзники серйозно обговорюють відправлення своїх військових в Україну — подробиці (ВІДЕО)

Прямий ефір