Паспорти РФ на Донбасі: експерт оцінила шанси Литви й Естонії домогтися від ЄС невизнання

Фото UATV

Литовські дипломати почали роботу над тим, щоб російські паспорти, видані в спрощеному порядку жителям Донбасу, не визнавалися в ЄС. Аналогічні кроки мають намір вжити і в Естонії.

За словами Ольги Поєдинок, кандидата юридичних наук, дослідниці міжнародно-правових проблем громадянства, у Литви й Естонії великі шанси домогтися невизнання в Європі паспортів Російської Федерації для Донбасу, про це вона заявила в інтерв’ю UATV.

“Шанси Литви та Естонії, яка теж вступила в процес, великі, оскільки є спільний європейський консенсус щодо цього питання, і його вже було озвучено на всіх майданчиках. Залишилося вирішити певні технічні питання, але що стосується політичних рішень, то вони вже прийняті і, на мій погляд, не повинні підлягати зміні”, – сказала гостя студії.

Вона наголосила, що порушення міжнародного права Росією настільки явне, що змиритися з цим неможливо.

“Я вірю в держави Балтії, що вони відстоюватимуть це питання. Крім того, Євросоюз і окремі держави Європи заявляли про те, що вони не визнають набуте громадянство РФ українцями, які проживають на Донбасі. Вже були офіційні заяви – і після засідання Ради безпеки ООН 25 квітня 2019 року, і вже безпосередньо в межах ЄС. Думаю, що там зміни настроїв не передбачається, тому що порушення міжнародного права настільки явне, що змиритися з цим неможливо”, – говорить Поєдинок.

Як відомо, нещодавно головний військовий прокурор Анатолій Матіос заявив, що паспорти РФ отримали 13 тисяч жителів Донецької і Луганської областей. За словами Ольги Поєдинок, для таких людей не повинно бути юридичних наслідків на території України, тому що у нас така паспортизація не визнається.

“Ці обставини жодним чином не повинні впливати на володіння українцями громадянством України. Тобто на підставі отримання таких паспортів РФ українці не повинні втратити своє українське громадянство, тому що така процедура, хоч і спрощена, подається під соусом добровільності, та все-таки її не можна вважати добровільною натуралізацією. Все, що відбувається в контексті збройного конфлікту, порушує міжнародне право”, – сказала експертка.

Поєдинок вважає, що Україна з цього питання повинна вести переговори зі своїми іноземними партнерами. Це може бути, наприклад, передача списків.

Крім цього, дослідниця відзначає, що російські паспорти, видані в спрощеному порядку жителям Донбасу, повинні розглядатися як відсутність документа.

“На мій погляд, ці паспорти – просто відсутність документа. Припустимо, для мети перетину кордону… Якщо людина пред’являє незаконно, з точки зору міжнародного права, виданий паспорт РФ, таку людину слід розглядати як людину, що не має документів, тому що вони по суті є недійсними”, – зазначила експерт.

Телеверсію інтерв’ю з Ольгою Поєдинок дивіться 8 серпня о 15:00 у програмі “Лицом к лицу“.

Анастасія ДЯДЮША, UATV

Прямий ефір