За рік повномасштабної війни Україна переросла План дій щодо членства в НАТО, — політолог

Прапори України та НАТО. Ілюстрація: rada.gov.ua

Надання Україні Плану дій щодо членства (ПДЧ) в НАТО на майбутньому саміті у Вільнюсі було би кроком назад. Таку думку сьогодні, 23 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Максим Джигун.

“Мені здається, що за рік цієї війни Україна переросла план дій щодо членства, тому що ми, як держава, яка наразі єдина бореться проти російської агресії, вже довели своєю відданістю, своєю ефективністю те, що ми, власне, заслуговуємо на те, аби бути повноцінними членами НАТО. От нам розповідають, що НАТО це така дуже оборонна інституція, яка лише для захисту своїх територій. Європейський Союз каже, що ми за економіку, ми за єдині ринки, суто економічний блок. Але і перша, і друга — це тотально політизовані інституції, в яких питання вступу тих чи інших країн до цих альянсів і інституцій залежить від політичної волі учасників самого альянсу”, — сказав він.

На думку політолога, Україна вже продемонструвала НАТО, що, з одного боку, абсолютно немає якихось до неї питань спільних цінностей із країнами НАТО.

“Ми кров’ю своєю доводимо, що ми разом із західним цивілізованим світом. Щодо питання ефективності українського війська, воно також уже не на порядку денному, тому що ми вже все довели. Третє — з приводу оборонних бюджетів. Подивіться, яка країна ще в світі взагалі витрачає таку кількість коштів відсоткову від ВВП на оборону своєї держави. З приводу якихось доступів до інформації і можливих витоків даних про озброєння натівське, ми також закрили це питання, тому що Україна сьогодні максимально ефективно використовує зброю, надану західними партнерами. Жоден зразок, скажімо, цієї зброї публічно не було оголошено, що попав якось до Росії чи якісь технічні характеристики. Тобто Україна по всіх цих напрямках абсолютно закрила питання з приводу свого права бути в НАТО”, — пояснив Джигун.

За його словами, власне, заява генерального секретаря Єнса Столтенберга в Києві про те, що всі країни підтримують вступ України до НАТО і її право бути в НАТО, є абсолютно логічним.

“Я думаю, що ось така доволі чітка риторика з боку президента України і військово-політичного керівництва про те, що ми чекаємо гарантій, ми чекаємо вступу, вона є обов’язковою, потрібною. Тому що без такого доброзичливого, скажімо, пресингу стосовно наших партнерів, можна нічого не отримати. Тому ми чекаємо у Вільнюсі на якісь чіткі гарантії. Нехай вони скажуть: “Окей, ви будете членом НАТО після того, як закінчиться війна, а от зараз ми вам готові вже прописати якийсь план до того моменту”. Мені видається, що це було би перемогою. Це те, на що розраховує українська влада”, — резюмував Максим Джигун.

Читайте також: Навіть у Кремлі розуміють, що Україна буде в НАТО, — Попов

Нагадаємо, народний депутат України, голова комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко та професор міжнародного права Євген Цибуленко далі оцінки, що Україна може стати позитивним прикладом і своєрідним локомотивом вступу до Організації Північноатлантичного договору інших пострадянських республік. У Молдові цей процес активізувався вже зараз, з Грузією — складніше, але проросійський уряд там не буде вічним.

Прямий ефір