“Європа не хоче бути слабкою і готується себе захищати”: значення навчань НАТО пояснив аналітик

Навчання НАТО в Польщі. Фото: ap.org

Масштабні навчання НАТО Steadfast Defender, у яких беруть участь понад 20 тис. солдатів із 13 країн, допомагають відточувати технічні моменти та підвищують ефективність комунікації між військовими. Таким чином Альянс готується до захисту від можливої агресії Росії. Слабкість породжує насильство, а Європа не хоче бути слабкою. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучив військовий аналітик, співробітник СБУ (2004-2015 рр.) Іван Ступак.

“НАТО готується себе захищати. Адже потрібно бути готовим не теоретично, а практично. Важливо відточувати знання, вміння, навички. Учасники цих навчань — представники різних країн. З різним менталітетом, з різним підходом до вирішення завдань. Тобто необхідне бойове злагодження”, — пояснив аналітик.

Він зазначив, що після кожних таких навчань проводиться велика робота над помилками.

“Тобто це не просто на танку поїздити або з гармати постріляти. Є конкретне завдання. А потім іде аналіз, оцінка та розбір “польотів”. І знову — нові навчання, щоб ліквідувати ті ризики, які були виявлені в попередніх”, — пояснив Ступак.

Він також звернув увагу на те, що подібні навчання — це перевірка справності техніки та її можливостей.

“Велика кількість техніки ламається. Вона з часом приходить у стан некондиції. Не той калібр, ще щось. Щось зламалося і не полагодили, а де деталі? А де боєприпаси? Чому вчасно не підвезли, що сталося? На картинці ми завжди бачимо, що все класно, здорово. Але за фактом завжди щось відбувається. І тому це можливість вчасно усунути неполадки і провести роботу над помилками”, — сказав гість ефіру.

Не менш важливу роль відіграє людський фактор, доповнив він.

“Неправильно зрозуміли англійську мову. Адже не всі учасники можуть правильно її розуміти. Хтось говорить з акцентом, хтось — без. Хтось може неправильно зрозуміти, на яку позицію підійти або ще щось”, — додав аналітик.

Ступак вважає, що такі масштабні навчання НАТО — сигнал, зокрема для Росії, який полягає в тезі: слабкість провокує насильство.

“Подібні навчання країн Західної Європи показують: у нас є боєприпаси, у нас є техніка, ми готуємося, тренуємося. І коли наступного разу сяде Патрушев із Наришкіним, прикидаючи, а чи зможемо ми, наприклад, зараз суто теоретично спробувати напасти на Фінляндію, то побачать: у Фінляндії своє виробництво боєприпасів. Уже співвідношення приблизно 1:1, що не дуже підходить для нападу. Що з авіацією в них? Не стара радянська? Ні? Дуже сучасна, з далекобійними ракетами. Значить — не дуже цікаво. Тобто прикинули, що ймовірність успішного вторгнення, наприклад, не перевищує 15%. Тоді краще не треба. Слабкість породжує насильство й агресію. А Європа не хоче бути слабкою. І це добре. Головне, щоб вони підтримували такий самий темп підготовки”, — резюмував Ступак.

Читайте також: Під час навчань “Дракон 24” війська країн НАТО відпрацювали переправу через Віслу

Нагадаємо, Steadfast Defender називають найбільшими навчаннями НАТО з 1988 року. У Польщі тривають навчання Dragon 24, які є частиною цих маневрів.

Як повідомлялося раніше, у Грузії почалися військові навчання спеціального призначення “Троянський слід-2024” за участю Сполучених Штатів і країн НАТО.

Прямий ефір