У Китаї вважають ядерний шантаж Російської Федерації надзвичайно ефективним — подробиці від експерта

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Китай жодного разу публічно не висловлювався проти російського ядерного шантажу та жодним чином не намагається зупинити Російську Федерацію. Про це сьогодні, 20 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив керівник секції Азійсько-Тихоокеанського регіону Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Юрій Пойта.

“Якщо подивитися на динаміку, то я думаю, що роль Китаю в ядерному стримуванні Російської Федерації значно перебільшена. Чому? Тому що Російська Федерація уже протягом двох років продовжує свій ядерний шантаж, і Китай жодного разу не заявив прямо про те, що він засуджує дії РФ. Те, що Китай каже, що він проти ядерної війни, — це його позиція, яка сформована в його документах з ядерних питань ще десятки років тому. Тобто він не говорить нічого нового”, — сказав він.

Пойта наголосив, що відбувається суттєва ескалація з боку РФ. Так, минулого року Росія розмістила ядерну зброю на території Білорусі, а зараз ці дві країни готуються провести навчання з відпрацювання її застосування.

Керівник секції Азійсько-Тихоокеанського регіону Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння звернув увагу, що в цих навчаннях братиме участь і ракетний комплекс “Полонез”, який був зроблений Китайською Народною Республікою для Білорусі. 

“Тобто ми бачимо, що попри те, що Китай публічно говорить, що він проти застосування ядерної зброї, і по документах, якщо ми подивимося на спільну заяву, наприклад, яку підписали кілька днів тому Путін та Сі Цзіньпін, там також ідеться, що сторони виступають проти застосування ядерної зброї, проти ядерного шантажу, розширення її тощо. Але те, що відбувається на землі, ми бачимо, що РФ продовжує свій ядерний шантаж, зокрема й з конкретними діями з розгортання ядерних носіїв на території Білорусі. І Китай жодного разу принаймні публічно не висловлювався проти цих дій та жодним чином не намагається зупинити Російську Федерацію. Тому я думаю, що дії Китаю все-таки демонструють те, що Китай, можливо, не зовсім і боїться російського ядерного шантажу”, — сказав Пойта.

Він також зазначив, що в самому Китаї вважають ядерний шантаж Російської Федерації надзвичайно ефективним.

“Це основний урок, який Китай взяв із російсько-української війни, тому що, на думку китайців, Росія таким чином змогла суттєво сповільнити й налякати Захід і сповільнити військову допомогу з боку Заходу Україні, тим самим надавши Російській Федерації стратегічну перевагу й близько року можливість для закріплення своїх позицій на окупованих територіях. Тому я думаю, що Китай, можливо, й побоюється ядерної війни, але він розуміє, що Російська Федерація, найімовірніше, її не почне. І ядерний шантаж для нього, зрештою, не відіграє серйозної ролі. Навпаки, це залякує Захід. І це те, що потрібно Китаю для того, щоб залякати Захід у разі війни в Тайванській протоці”, — вважає Пойта.

Читайте також: Росія вдається до теми використання ядерної зброї, коли виникає розчарування у здатності впоратися з Україною — думка

Нагадаємо, прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що російський диктатор Володимир Путін наблизив світ до небезпечної ядерної ескалації. На його думку, загрозу можна порівняти з тією, що була за часів Карибської кризи.

Прямий ефір