Для України потепління відносин між Китаєм та ЄС несе ризики й загрози, — експерт

Флаги Европейского Союза и Китая. Фото: gettyimages.com

Потепління відносин між Китаєм і Європейським Союзом може нести загрози для України. Про це сьогодні, 20 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив керівник секції Азійсько-Тихоокеанського регіону Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Юрій Пойта.

Він зазначив, що можливо для лідера Китаю Сі Цзіньпіна в Європейському Союзі були теплі зустрічі, але для України вони мають низку ризиків та навіть загроз.

“Бо ми дивимося на позицію Китаю щодо російсько-української війни, й вона не відповідає українським національним інтересам. І те, що Сі Цзіньпін провів низку зустрічей та низку візитів у Європі, якраз у тих країнах, які Китай розглядає як більш дружні в Європейському Союзі, вказує на те, що Китай намагається посилити свій вплив у ЄС, в тому числі за допомогою так званих друзів Китаю в Європі — це Сербія та Угорщина. І посилення китайського впливу, посилення, скажімо так, залежності Європи від Китаю, я не думаю, що буде відігравати позитивно для України, тому що ми бачимо низку дій, які Китай здійснює для того, щоб підірвати європейську підтримку України. Це те, що видно на поверхні, й те, що ми фіксуємо неофіційно в результаті наших обмінів із нашими європейськими колегами тощо”, — сказав Пойта.

Він наголосив, що не можна недооцінювати китайську допомогу російському оборонно-промисловому комплексу, який також є загрозою.

“Ми проводили низку дискусій з нашими китайськими колегами, з експертами, які афілійовані з урядом, зокрема з Міністерством оборони та Міністерством закордонних справ. Ми зробили висновок, що Китай у жодному разі не кине Росію. Тому Китай буде далі розвивати відносини з Європою для того, щоб поглибити її залежність від своєї економіки, для того, щоб підірвати зокрема так звану політику дерискінгу, яку зараз проводять у Європейському Союзі для того, щоб зупинити антидемпінгові розслідування щодо, наприклад, електромобілів з Китаю. Але водночас Китай, на жаль для нас, дуже сильно цінує відносини з РФ попри те, що поки ми не бачимо китайського озброєння, але ми бачимо компоненти, які дають змогу Росії успішно виробляти цю зброю”, — сказав керівник секції Азійсько-Тихоокеанського регіону Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння.

Пойта наголосив, що в Китаї є різні голоси та різні погляди в експертному середовищі, але уряд КНР вибрав курс на зближення з Росією та вважає її своїм помічником у тому, щоб підірвати домінування Заходу.

Читайте також: Якщо Китай хоче підтримувати хороші відносини з Європою та іншими країнами, він не може й надалі підживлювати російську агресію в Україні, — Пател

Раніше керівник Центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко висловив думку, що Євросоюз опинився перед множинними зовнішніми викликами як з боку Російської Федерації, так і Китаю. РФ сприяє дестабілізації та розколу в Європейському Союзі. І ці тенденції посилюватимуться. Тому Брюсселю важливо подбати про безпеку й реформи в блоці.  

Прямий ефір