Євроінтеграція Грузії опинилася під загрозою — реакція Заходу на закон про “іноагентів” (ВІДЕО)

Прапори ЄС та Грузії. Фото: eurointegration.com.ua

Європарламент виступає проти переговорів щодо членства Грузії у Європейському Союзі. Все — через нещодавно ухвалений у першому читанні законопроєкт “про прозорість іноземного впливу”. Він практично копіює текст російського закону про “іноземних агентів”, який РФ використовує для придушення опозиції та неугодних ЗМІ. Засуджують наміри грузинської влади схвалити скандальний законопроєкт і в США, повідомляє FREEДОМ.

Європейський парламент ухвалив резолюцію, яка закликає ЄС не розпочинати переговори з Грузією про членство, поки діятиме закон “про прозорість іноземного впливу”. Підтримали постанову 425 євродепутатів, 25 були проти, 30 утрималися. У тексті резолюції йдеться, що грузинський законопроєкт не відповідає цінностям Європейського Союзу, завдає шкоди репутації Грузії та ставить під загрозу її євроатлантичну інтеграцію.

“Уряд Грузії черпає натхнення у вкрай суперечливому аналогічному російському законодавстві, такому як російський “Закон про іноземних агентів”, який навмисне навішує ярлики та дискримінує організації громадянського суспільства та активістів, а також використовується для придушення опозиції агресивній війні Росії проти України та заглушення будь-яких критичних голосів, що залишилися в країні”, — йдеться в ухваленій Європейським парламентом резолюції.

Рішення грузинської влади затвердити закон про прозорість іноземного впливу викликає серйозні побоювання й у Вашингтоні. Під час брифінгу заступник речника Держдепартаменту США знову засудив грузинський уряд за наміри схвалити скандальний законопроєкт.

“Ми вважаємо зміст цього закону неймовірно тривожним. Він схожий на ті види законодавства, які ми бачимо в Кремлі та в інших країнах світу, які мають досвід придушення організацій ЗМІ, придушення суб’єктів громадянського суспільства, придушення некомерційних організацій. Ми вважаємо, що таке законодавство не відповідає заявленим цілям ЄС, у чому, як заявила сама Грузія, вона зацікавлена”, — зазначив заступник речника Державного департаменту США Ведант Патель.

Голова владної партії “Грузинська мрія” Іраклій Гарібашвілі 20 квітня говорив, що закон “про прозорість іноземного впливу” можуть швидко скасувати у разі прийняття Грузії до Євросоюзу. Однак у ЄС на маніпуляції не пристали, і тепер грузинська влада обурена західною критикою. Спікер парламенту Шалва Папуашвілі заявив, що зараз ведеться якась кампанія проти грузинського народу і відмовлятися від ухвалення законопроєкту уряд не збирається.

“Закон про прозорість є своєрідним Рубіконом, важливим для того, щоб країна ще раз його перейшла для розвитку державності, і сказала, що для неї визначальними є свої інтереси, а не те, що диктують”, — заявив спікер парламенту Грузії Шалва Папуашвілі, якого цитує видання Грузія Online.

Грузинський законопроєкт віддаляє Грузію від ЄС і, як стверджують критики закону, вже зближує країну з Росією. Речник Держдепу Нед Прайс заявив, що всі твердження, що цей законопроєкт ґрунтується на американському законі, є хибними. За його словами, закон ґрунтується на аналогічному російському законодавстві.

“Перші шість статей абсолютно копіюють одна одну навіть за назвою та за духом, за своїм контентом… Не знаю, хто кого перекопіював. Це практично копія російського закону від 14 липня 2020 року”, — каже доктор політичних наук, політолог Вахтанг Маїсая.

Після ухвалення у першому читанні аналога російського закону про “іноагентів” грузинська громадськість вийшла на вулицю. Люди виступають проти віддалення від ЄС, яке несе за собою ухвалення законопроєкту. Проте нинішня влада Грузії реагує виключно силовим чином, розганяючи протести. Експерти зазначають, що така дестабілізація у країні вигідна Росії.

“Я думаю, що саме такий тиск існує. Це підтверджують висловлювання Володіна, Пєскова, Дугіна, які абсолютно підтримують владну верхівку Грузії, яка саме цим і займається: хочуть імплементувати та реалізувати “прорашистські” антизахідні закони”, — зазначив Вахтанг Маїсая.

Понад два тижні в Грузії не вщухають протести. Тисячі людей виходять на вулиці, виступаючи проти закону про “іноагентів”. Проходять жіночі марші. А 28 квітня на мітинг проти законопроєкту вийдуть шість грузинських опозиційних партій.

Читайте також: Грузія протестує проти “російського закону” — оцінки (ВІДЕО)

Нагадаємо, на думку політолога Гели Васадзе, Росія лобіює ухвалення Грузією закону про “іноагентів”, переслідуючи свої цілі. Москва зацікавлена у дестабілізації в Грузії, оскільки у цьому випадку сподівається на зняття частини транспортних санкцій.

Читайте також: Закон про “іноагентів” у Грузії: навіщо він потрібен владі і проти чого виступає опозиція

Прямий ефір