Китаю вигідні США і ЄС, але він не полишає спроб вбити клин між ними, — Плаксієнко-Бутирська

Наталія Плаксієнко-Бутирська. Скріншот: uatv.ua

Китай дійсно дуже багато працював над тим, щоб внести розкол у відносини США і Європи. Проте в економічному плані вони залишаються для Китаю головними партнерами. Таку думку сьогодні, 8 травня, в ефірі телеканалу FREEДOM висловила експертка з питань Східної Азії, магістерка зовнішньої політики Наталія Плаксієнко-Бутирська.

“Китай дійсно дуже багато працював над тим, щоб внести розкол у відносини Сполучених Штатів Америки та Європейського Союзу. Особливо це стало помітно після приходу Дональда Трампа на пост президента країни. Крім того, Китай завжди був зацікавлений у тому, щоб ЄС не слідував політиці США і вів свою особисту політику”, — розповіла експертка.

Вона додала, що і сьогодні цілі Китаю анітрохи не змінилися.

“Нині Китай переслідує, в основному, такі самі цілі. І це цілком зрозуміло. Неважливо, хто прийде до влади у США — Трамп чи Байден. У будь-якому разі вони налаштовані на те, щоб обмежити технологічні можливості Китаю і ведуть політику, щоб налагодити взаємодію з країнами Європейського Союзу, а також з іншими азійськими партнерами, які б слідували політиці Сполучених Штатів. Крім того, ситуація змінилася в тому, що Євросоюз не тільки слідує, як вважає Китай, політиці США, але також бачить і особисті загрози, які пов’язані саме з російською агресією проти України. З огляду на політику Китаю, спрямовану більше на підтримку РФ у війні проти України, європейські країни зараз більше налаштовані на вироблення своєї політики. І це імпонує Китаю”, — пояснила експертка.

Плаксієнко-Бутирська також зазначила, що попри політичну складову, Китаю, як і раніше, дуже вигідна співпраця як зі США, так і з країнами Європейського Союзу.

“Ситуація складається так, що попри політичні розбіжності, Китай на сьогодні не може відмовитися від активної взаємодії ані з Європою, ані зі США. Тому що європейські країни — це джерело технологій, серйозний ринок для китайських товарів. Крім того, для КНР також важливі й західні інвестиції, з якими в країну приходять і західні технології. Саме тому Сі Цзіньпін під час свого візиту до Європи намагається запропонувати гілку такої дружби європейським країнам, запропонувати свої інвестиції, пообіцяти розміщення своїх заводів і відкритий ринок для європейських компаній. Але в стратегічній перспективі він працює і на те, щоб поступово від цієї залежності піти”, — зауважила експертка з питань Східної Азії.

Вона звернула увагу, що те ж саме роблять і європейські країни, тому що вони після російської агресії зробили для себе висновок — залежність ключових питань від однієї країни дуже небезпечна.

“Тому вони теж диверсифікують свої зв’язки з різними країнами, зокрема і з КНР. Але це непросто. Тому і Китай, і Європейський Союз під час дуже непростих перемовин знаходять можливості, з одного боку, взаємодіяти далі, а з іншого, як сказала Урсула фон дер Ляєн, ЄС буде готовий протистояти Китаю, бути жорстким у тих питаннях, які стосуватимуться його інтересів”, — резюмувала Наталя Плаксієнко-Бутирська.

Читайте також: У переговорах з Макроном про Україну Сі Цзіньпін спробує “вибити” економічні бонуси для Китаю — думка експерта

Прямий ефір