Відбудовують житло, збирають урожай і знаходять нове застосування боєприпасам: як готуються до зими жителі Прудянки (ВІДЕО)

Прудянка, Харківська область. Скріншот: uatv.ua

Селище Прудянка в Харківській області на 90% розбите російською армією. Через близькість до кордону, російські окупанти обстрілювали населений пункт з усіх видів зброї. Тут не залишилося жодного цілого будинку, магазину чи адміністративної будівлі. Після того як росіяни припинили атакувати Прудянку, люди відбудовують селище: відбудовують житло, збирають врожай, накривають разом із волонтерами дахи і планують зимувати в рідних стінах, інформує FREEДОМ.

Мешканець Прудянки — 65 річний Віктор Кущенко — показав залишки від російських ракет і снарядів, які він зібрав у себе на подвір’ї та на городі. Фрагментів від боєприпасів так багато, що довелося виділити місце в сараї. Ба більше, пенсіонер придумав, куди їх пристосувати в господарстві. 

“Катамаран буде, скрутимо снаряди разом у буйок, плавати будемо, рибу ловити! З іншої частини — касети — порозкручував болти. Підставка під стіл — чотири ніжки ставиш, прикручуєш — і не іржавіє, і у дворі буде пам’ять. Відкриється — у музей, будь ласка, я все віддам”, — каже чоловік.

Будинок Віктора Кущенка був зруйнований прямим попаданням снаряда з танка в червні 2022 року. У той момент він перебував усередині, на нього звалилася стеля, але чоловікові вдалося вибратися самостійно. 

Після цього він виїхав, у Харкові йому зробили операцію, і через півтора місяця пенсіонер повернувся, щоб відновлювати своє житло. 

“Буду відновлювати все, як і було. Скільки духу вистачить, але його може не вистачити… Дружина каже, тобі ж не можна ні тягати, ні піднімати… І тягаємо, і піднімаємо, а що робити, варіантів — немає!”, — наголошує Кущенко.

Сусіди Віктора — Олена та Сергій Гулеваті — теж повернулися додому. 

Переживши нещадні обстріли, окупацію, зараз зайняті ремонтом, збиранням урожаю і підготовкою до зими. Їх уже не лякають російські атаки дронами і ракетами на Харків і область, що поновилися з приходом осені.

“Нас не лякають дрони, які літають. Ніч — засіяна дронами, але нас це не лякає, єдине незрозуміла буде ситуація, якщо прикладом постукають по двору — все! Жити ми будемо в одній кімнатці, дах — фанерою заб’ємо, дровами будемо топитися, я знайду як вижити!”, — стверджує Сергій Гульований.

62-річний Олександр Холодний — збирається пережити в Прудянці вже другу зиму. 

У 2022 році разом із Віктором Кущенком вони були єдиними мешканцями на їхній вулиці — разом гасили пожежі, коли горіли їхні та сусідські будинки, разом готували їжу на буржуйці.

“Ні газу, ні світла тут не було. Зараз, слава Богу, починають щось робити — сподіваємося, що буде все. Тут народилися, хрестилися, одружилися, живемо. Діти! Сподіваємося, що закінчиться і буде все добре тут”, — каже Холодний.

У Дергачівській громаді, до якої належить Прудянка, розповіли, що сюди вже повернулося 300 жителів із 1 тис. 800, які проживали тут до війни. 

Через близькість до кордону, повномасштабні роботи з відновлення селища поки не ведуться, але всім видають і будматеріали, і гуманітарну допомогу, активно допомагає всім староста.

“Цей населений пункт зазнав найбільших руйнувань на території нашої громади. Усі адміністративні будівлі, медичні заклади, освітні установи на території Прудянського Старостинського округу — зруйновані. Людей забезпечуємо стабільно їжею, будівельними матеріалами, допомагаємо зі встановленням вікон, ремонтуємо дахи, де частково зруйновані”, — розповідає начальник Дергачівської міської військової адміністрації В’ячеслав Задоренко.

Електромережу в Прудянці під час бойових дій було повністю знищено, її відновили з нуля і навіть придумали ноу-хау: спеціальну шафу з розетками просто на трансформаторі.  

“Ті люди, у яких немає світла в будинках, вони можуть ним скористатися — енергетики встановили спеціальні розетки, 220 вольтів, і люди можуть заряджати тут свою техніку, телефони, ноутбуки, за потреби — іншу техніку”, — зазначає начальник відділу інформаційної роботи Дергачівської міської військової адміністрації Олександр Кулик.

Також у Прудянці нещодавно почала працювати пересувна медична амбулаторія і незабаром у деокуповане село приїдуть медики-волонтери з-за кордону.

Читайте також: Без води та під постійними обстрілами: жителі Вугледара Донецької області намагаються вижити, допомагають волонтери (ВІДЕО)

Прямий ефір