Центральна Азія переходить від впливу РФ під заступництво Китаю — думка експерта

Ігор Литвин. Фото: uatv.ua.tv

Китайська Народна Республіка (КНР) пропонує країнам Центральної Азії стабільне економічне співробітництво та безпеку замість агресії з боку Російської Федерації. Про це сьогодні, 24 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів надзвичайний і повноважний посол України в КНР (1999-2001 рр.) Ігор Литвин.

Країни Центральної Азії довгі роки перебували під заступництвом РФ, потім шукали партнерів серед країн Заходу, а зараз розглядають тісну співпрацю з Китаєм.

“Країни Центральної Азії дуже багато років залежали від Росії й перебували під ковпаком, під ядерною парасолькою РФ. Потім відбувся розворот у бік Заходу. А тепер іде прагнення до великої співпраці за провідної ролі Китайської Народної Республіки в регіоні. Воно почалося давно, років 10 тому”, — розповів Литвин.

Експерт зазначає, що Китай веде м’яку, нейтральну політику у взаємодії з країнами Центральної Азії.

“Китай має товарообіг із цією групою країн понад 70 млрд доларів щорічно, накопичених інвестицій близько 15 млрд доларів, а головне, що нічого не вимагається натомість. Якщо США, пропонуючи свої 25 млн доларів, переконували в тому, що Центральній Азії слід відвернутися від Москви, яка десятиліття керувала в цьому регіоні, то Китай нічого натомість не вимагає”, — зазначив дипломат.

Країни Центральної Азії мають низку вигідних умов у співпраці з Китаєм.

“Існує прагнення до більшої співпраці за провідної ролі КНР у регіоні. Воно почалося давно з ініціативи Сі Цзіньпіна на форумах “Один пояс і один шлях” і вкладанні ним трильйонів доларів у розвиток маршрутів Шовкового шляху, зокрема й морського Шовкового шляху. І дуже багато країн мають вигоду у вигляді розвитку своєї промислової, транспортної та інших інфраструктур. Усе завдяки тому, що Шовковий шлях проходить через відповідні країни та займає дуже великий спектр національних інтересів”, — запевняє Литвин.

Одним із найважливіших питань співпраці країн Центральної Азії та Китаю є безпека держав.

“Ця співпраця зачіпає і питання державної безпеки, територіальної цілісності та недоторканності кордонів країн Центральної Азії. Пропагандистська машина Російської Федерації агресивна щодо держав Центральної Азії. РФ прямо вказує, що наступна мета [завоювання] — Казахстан. Йдуть погрози, що Росія буде приєднувати “споконвічно російські землі”. Китай пропонує взаємовигідні відносини в торгівлі, інвестиційне співробітництво, безпеку замість зневажливого ставлення і постійних погроз з боку РФ забрати території країн цього регіону”, — пояснив експерт.

Читайте також: Китай чекає на наступ ЗСУ, — політолог про позицію Пекіна у війні та “мирний план”

Прямий ефір