Загибель президента Ірану офіційно підтверджена — що відомо про катастрофу та ситуацію в країні

Ілюстративне фото: epravda.com.ua

Влада Ірану сьогодні, 20 травня, офіційно підтвердила загибель президента країни Ібрагіма Раїсі. Уряд країни скликав термінову нараду, повідомляє FREEДОМ.

У ЗМІ з’явилося фото крісла, де зазвичай сидів Раїсі на засіданні уряду, — воно обгорнуте чорною стрічкою. Державне телебачення Ірану змінило формат звичайного мовлення. Скасовано матчі футбольної прем’єр-ліги, а Тегеранська біржа призупинила торги.

Раїсі став президентом у 2021 році. За рік після свого обрання наказав посилити виконання іранського “закону про хіджаб і цнотливість”, що обмежує одяг та поведінку жінок. За кілька тижнів молода курдська іранка Махса Аміні померла в ув’язненні після арешту поліцією моралі за нібито порушення цього закону. Наступні місяці загальнонаціональних протестів стали одним із найсерйозніших викликів правителям Ірану з часів Ісламської революції 1979 року. Вони жорстоко придушувалися. За даними правозахисних груп, загинули сотні людей, зокрема десятки співробітників служб безпеки, які брали участь у репресіях проти демонстрантів.

Катастрофа, в якій загинув 63-річний президент Ірану, сталася напередодні в гірській місцевості. Пошукам, у яких брали участь 73 рятувальні загони, заважав туман та дощ. Місце аварії знайшли сьогодні лише під ранок. Ніхто з тих, хто був на борту, не вижив. Разом із Раїсі в авіакатастрофі загинули глава МЗС Ірану, губернатор провінції Східний Азербайджан, охоронець, члени екіпажу.

Виконуватиме обов’язки президента країни тепер перший віцепрезидент Ірану Мохаммад Мохбер. Позачергові вибори мають відбутися протягом 50 днів. Як пише Reuters, Мохбер у складі іранської делегації приїжджав до Москви в жовтні 2023 року і вів переговори про постачання ракет та дронів для армії РФ.

Після катастрофи вертольота, ще до того, як офіційно стало відомо про загибель Ібрагіма Раїсі, американський Інститут вивчення війни (ISW) зазначив, що вона може мати серйозні наслідки для наступності верховного лідера країни Алі Хаменеї. Адже Раїсі — разом із сином Хаменеї, Моджтабою Хаменеї — вважався одним із головних претендентів на те, щоб стати наступником Хаменеї на посаді верховного лідера.

Водночас аналітики вважають, що смерть Раїсі не змінить “нинішню траєкторію режиму до більш жорсткої та консервативної внутрішньої політики та більш агресивної регіональної політики”.

Раніше повідомлялося, що вертоліт із президентом Ірану Ібрагімом Раїсі у неділю, 19 травня, здійснив жорстку посадку через туман в іранській провінції Східний Азербайджан. Згодом з’явилися неофіційні повідомлення про загибель президента Раїсі.

Прямий ефір