Стабілізація поранених захисників: як працюють військові медики поблизу лінії фронту — репортаж (ВІДЕО)

Військові медики. Скріншот: uatv.ua

Вони приймають поранених, евакуйованих з поля бою, і готують до відправки в госпіталі. Робота стабілізаційних пунктів поблизу лінії фронту почала активно розвиватися з початком повномасштабного вторгнення Росії на територію України. Там військові медики одразу стабілізують тих бійців, які зазнали поранень різної складності під час бойових завдань, і вже далі скеровують їх до медичних закладів для лікування. Робочий день одного з таких пунктів бачила кореспондентка телеканалу FREEДОМ Альона Грамова. 

У стабілізаційний пункт привозять тих військових, хто отримав різні поранення на полі бою. Його розмістили якомога ближче до лінії фронту, щоб встигати надавати першу медичну допомогу не гаючи час. Військові медики одразу визначають стан бійців і тяжкість поранень. 

“Що відбувається на практиці: погано накладений турнікет, або довго чекали на евакуацію плюс погано накладений турнікет. І вони приїжджають уже з таким ступенем втрати крові, що вже без серцебиття і дихання”, — розповідає начальник лікувального відділення 5-ї окремої штурмової бригади (ОШБр) медичної роти з позивним “Бігль”.

У таких випадках перше, що роблять лікарі — проводять реанімацію. Стабілізаційний пункт оснащений усім необхідним для цього. 

Медики кажуть, основні проблеми виникають тоді, коли, отримавши поранення, боєць або його побратим невірно наклав турнікет для зупинки кровотечі. 

“Буквально три оберти достатньо на катовських турнікетах. Ось, побіліла рука, кисть – турнікет правильно накладено. Дивимося на кровотечу. Наприклад, тут у нас поранення, чи не збільшується пляма крові? Якщо не збільшується, значить кровотеча зупинилася”, — пояснює начальник операційно-перев’язувального відділення 77-ї окремої десантно-штурмової бригади (ОДШБр) із позивним “Пікачу”.

За словами лікарів, найпоширеніші поранення зараз осколкові. При розриві різних видів снарядів ушкодження можуть бути доволі обширні та важкі. Іноді військовим просто щастить. 

“Ось, як лезо, гострий. Ось так зайшов сюди в руку і не дістав. Трохи кістку зачепив, а артерію і вену не дістав. Щасливий. Якби трохи глибше, то відірвав би кисть”, — демонструє один з осколків військовий медик “Пікачу”.

“Військові медики працюють 24 години на добу, сім днів на тиждень. Буквально мить тому ми говорили про специфіку їхньої роботи, про те, як вони змінили білі халати на бойову форму, і ось кілька хвилин тому привезли пораненого бійця, тож уся команда в зборі та займаються наданням першої медичної допомоги”, — каже кореспондентка.

Команда медиків працює злагоджено: двох військовослужбовців із пораненнями рук і ніг, а також значною крововтратою стабілізували впродовж кількох хвилин. 

“Як ви бачили, наше завдання зупинити кровотечу. Першому зняли турнікети і якщо далі в нього буде навіть ампутація, то її рівень не буде дуже високим. Можливо буде ефективне протезування. (Ви стабілізували їх?) Так. Ви бачили, вони приїхали з великою втратою крові, ми доповнили їх рідиною і вони поїхали далі до шпиталю більш стабільні”, — розповідає військовий медик із позивним “Бігль”.

Лікарі кажуть, що місця бойових дій максимально заміновані противником, тому бійці частіше стали отримувати мінно-вибухові травми. Для того, щоб захисники потрапили в госпіталь у стабільному стані, тут роблять усе можливе.

Читайте також: Тотальне мінування української території сповільнює швидкість контрнаступу ЗСУ, — Тимочко

Нагадаємо, за даними Генштабу ЗСУ, на фронті впродовж минулої доби відбулося 27 бойових зіткнень. На Лиманському напрямку ворог вів наступальні дії в районах Серебрянського лісництва та Білогорівки Луганської області — успіху не мав.

На Мар’їнському Сили оборони України продовжували стримувати наступ російських військ в районі міста Мар’їнка. Натомість противник намагається зупинити просування українських військ на Запорізькому та Херсонському напрямках.

Щодо решти “гарячих” напрямків, у Генштабі повідомили про авіаудари та обстріли з боку росіян.

Прямий ефір