“Не знають як ще на щось вплинути”: для чого РФ використовує ядерну риторику — думка Їжака

Олексій Їжак. Фото: radiosvoboda.org

За допомогою ядерного шантажу Москва намагається впливати на ухвалення рішень про постачання Україні зброї. Погрози Кремля впродовж останнього року виникали щоразу, коли починалася нова фаза війни або порушувалося питання про передачу нових видів військової допомоги ЗСУ. Таку думку озвучив сьогодні, 20 квітня, завідувач сектору Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак в ефірі телеканалу FREEДОМ.

“Ядерний шантаж Росії був розрахований на те, щоб розширити і відсунути так звані “червоні лінії” для ухвалення рішень партнерами України. Спочатку це була “червона лінія”, що, мовляв, взагалі допомагати Україні не можна. Зараз ця “червона лінія” стосується тільки того, що війська, особливо ядерних країн НАТО, не повинні брати безпосередню участь у війні, тобто не повинні воювати в небі України і на землі. Ця “червона лінія” залишається, а все інше — шантаж”, — сказав Їжак. 

Він звернув увагу на те, що РФ завжди починала ядерний шантаж одночасно з іншими діями. 

“Судячи з усієї історії останнього року, ядерний шантаж використовувався Росією винятково для однієї мети. Навіть не вплинути на населення, адже в них є інші способи, пропаганда. А для того, щоби якимось чином вплинути на ухвалення рішення про постачання Україні зброї. Тобто кожного разу, коли виникало питання, що потрібно більше зброї або інша номенклатура, або починається нова фаза війни, Росія починала ядерний шантаж одночасно з деякими іншими діями. Вони весь час змінювалися, але були спрямовані на те, щоб чинити певний тиск, щоб рішення не було ухвалено”, — зазначив гість ефіру.

При цьому він акцентував: ще не було так, щоб цей шантаж подіяв.

“Завжди рішення ухвалювалося на користь України. Іноді із затримкою, але вони були пов’язані швидше з технічними можливостями і фінансовими”, — зазначив експерт.

Їжак нагадав, що залишаються деякі види зброї, які Україні не постачаються з міркувань стримування. 

“Тобто їхнє постачання теоретично можливе, але це постачання використовується як загроза, щоб Росія не робила якихось дій. Наприклад, нам не постачають деякі види ракет дальньої дії в обмін на те, що в Росії не з’являться, скажімо, балістичні ракети Ірану. Можуть бути деякі інші міркування з цього приводу. Тому ядерна зброя тут уже, дійсно, ні до чого. У питанні постачання озброєнь це вже, напевно, просто звичка — вони не знають, як ще на щось вплинути, і використовують цю ядерну риторику”, — сказав експерт. 

Щодо інших загроз, на які може піти Путін, то Їжак зазначив, що стандартний метод Кремля — тероризм. 

“Я думаю, це і є головна зброя Путіна — загроза здійснювати нераціональні вчинки, які знищують саму Росію. Але, тим не менш, вони створюють проблеми іншим. Це ядерна зброя, масова мобілізація, можливо, якісь техногенні катастрофи. Ще в Росії є стандартний метод — це тероризм. Думаю, варто очікувати, що нові загрози з’являться. Нова нова хвиля терористичних актів може статися”, — поділився думкою Їжак.

Читайте також: Розміщення ядерної зброї в Білорусі — загроза Заходу, по Україні Росія може завдати удару з інших територій, — Фесенко

Раніше російський опозиційний політик Дмитро Гудков заявив, що намір президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі свідчить про те, що він втратив зв’язок із реальністю.

Читайте також: Ми засуджуємо це посилення загрози миру — реакція закордонних політиків на ядерний шантаж Путіна (ВІДЕО)

Прямий ефір