Китайський погляд на війну — як Пекін реалізує свої інтереси, розповів експерт

Прапор Китаю. Фото: meixingnan.com

Китай у своїй позиції щодо російсько-української війни зберігає за собою поле для маневру, використовуючи формулювання, які можуть трактуватися по-різному. Таку думку сьогодні, 24 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив експерт Української асоціації китаєзнавців Дмитро Єфремов.

Він зазначив, що в документах, які оприлюднюють офіційні відомства Китаю щодо російсько-української війни, не вказуються навіть сторони.

“Там не констатується, що це Росія, що це Україна і так далі. Загалом — сторони повинні шукати шляхи до діалогу, повинні припинити вогонь, повинні сісти за стіл переговорів, і все в такому дусі. Усі документи в китайців спеціально сформульовані так, щоб їх кожна зі сторін, яка їх читає, могла трактувати у свій бік, могла трактувати у бік свого суперника. Це дуже зручна позиція, оскільки вона не фіксує зони відповідальності, не покладає якихось очікувань конкретних на ту сторону, яка такі документи або такі меседжі викладає. Зрештою це призводить до того, що Китай завжди має можливість сказати, що його позиція була правильною, вона відповідала духу часу, і історія показала, що саме так і треба було діяти”, — сказав Єфремов.

Він вважає, що Китай може бути зацікавлений у посиленні співпраці з Росією. Зокрема, в офіційних документах зазвичай згадується, що відносини між РФ і Китаєм стабільно непорушні і конструктивно розвиваються, стратегічне партнерство успішно досягає нових висот і так далі.

“Цілісна картина свідчить про те, що Китай поки що зберігає за собою поле для маневру. Він не хоче однозначно бути афілійованим із РФ. У Китаї чітко розуміють, що Росія — це токсична країна на сьогодні й від неї бажано триматися якомога далі”, — сказав експерт.

Водночас, за його словами, Росія залишається для Китаю тією країною, за допомогою якої Китай реалізує свої інтереси

“По-перше, Росія — це таран для Заходу. Вона підриває ось ці правила і норми міжнародного порядку, на які європейці й Джозеф Байден систематично посилаються. Вона відволікає на себе ресурси й увагу західних країн, країн НАТО тощо. У цей час Китай отримує можливість для того, щоб, скажімо, проєктувати свої інтереси в тому регіоні, який для нього є пріоритетним, тобто Східної та Південно-Східної Азії. Ну, і Росія забезпечує Китаю певну стратегічну глибину. У них великий кордон спільний. І це, скажімо, зняття напруженості, взаємні гарантії безпеки між цими двома сторонами дає Китаю можливість менше тримати збройних сил уздовж своїх північних кордонів і, напевно, частково уздовж західних кордонів також, а зосередитися знову-таки на сході”, — сказав Єфремов.

Він також вважає, що Китай не зацікавлений в ескалації російсько-української війни, але йому вигідно, щоб вона тривала в тій формі, як зараз, якомога довше.

“Для нього дуже складна дилема полягає в тому, щоб не сильно зближуватися з Росією, тому що якщо він почне зближення з Росією, це якраз суперечитиме тій офіційно декларованій позиції Китаю за мир, за конструктивне співробітництво, проти погроз, проти втручання у внутрішні справи інших країн і так далі. Тобто, щоб не опинитися на такій розтяжці — з одного боку, ми декларуємо одну позицію, а за фактом, за справами — інше. Китай показав, що зберігає дистанцію, хоча це дуже сильно шкодить його інтересам”, — сказав Єфремов.

Читайте також: Підтримка України та мирний план Китаю: посадовці ЄС і НАТО зробили заяви в річницю початку повномасштабної війни (ВІДЕО)

Прямий ефір