Ізраїль у стані війни: атаку ХАМАС і “російський слід” обговорюємо з експертами

Тель-Авів після ракетного обстрілу. Фото: ap.org

7 жовтня палестинське ісламістське угруповання ХАМАС завдало із Сектора Гази масованого ракетного удару по Ізраїлю і почало вторгнення на півдні країни. У перший день атаки загинуло понад 300 ізраїльтян, понад 1800 — поранено, десятки взято в заручники. Влада Ізраїлю назвала те, що відбувається, повноцінною війною.

Напад ХАМАС

ХАМАС почав атаку рано вранці 7 жовтня — у суботу, в Шабат, який у євреїв, по суті, є святом. Крім того, вторгнення відбулося у 50-ту річницю початку війни Судного дня — 7 жовтня 1973 року група арабських країн розпочала військові дії проти Ізраїлю, який у ній здобув перемогу.

7 жовтня 2023 року голова військового крила ХАМАС Мухаммед ад-Дейф опублікував відеозвернення, у якому оголосив про початок операції проти Ізраїлю. Він заявив, що палестинське бойове угруповання випустило 5000 ракет. У ЦАХАЛ (армії Ізраїлю) підтвердили пуск понад 2200 ракет із боку Сектора Гази по центральних і південних регіонах країни.

Під прикриттям повітряної атаки на територію Ізраїлю вторглися збройні загони ХАМАС. За даними армії Ізраїлю, бойовики проникли суходолом, з моря і повітря.

На півдні держави утворилися кілька зон бойових дій. Перестрілки велися щонайменше в 7-ми містах.

На всій території Ізраїлю введено режим надзвичайного стану, ЦАХАЛ оголосив про початок контртерористичної операції “Залізні мечі”.

Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху у відеозверненні до співгромадян назвав те, що відбувається, повноцінною війною.

“Ми перебуваємо у стані війни — не операції, не раундів, а війни. Я скликав голів сил безпеки, доручив очистити села від терористів, які проникли. Крім того, я наказав широко закликати резервістів, дати відсіч із такою міццю і розмахом, яких ворог не знав. Ворог заплатить ціну, яку він раніше ніколи не знав. Ми ведемо війну — і ми її виграємо”, — сказав Нетаньяху.

До кінця дня армія Ізраїлю зайшла в усі міста на кордоні із Сектором Газа, які раніше захопили терористи ХАМАС, і повернула під свій контроль більшість із них. Спікер армії Даніель Хагарі підтвердив загибель ізраїльських солдатів у боях із палестинськими бойовиками. Увечері бойовики випустили 150 ракет по Тель-Авіву.

Ближче до ночі ізраїльська армія перетнула кордон із Сектором Газа, де продовжила військову операцію. Прем’єр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявив, що ЦАХАЛ “задіє всю свою міць, щоб знищити ХАМАС”. Він закликав жителів Сектора Гази негайно покинути територію.

Місця обстрілів по Ізраїлю 7.10.2023. Ілюстрація: Israel Defense Forces

Зазначимо, що Сектор Газа — це територія на березі Середземного моря, яка де-юре є частиною частково визнаної держави Палестина, внаслідок перевороту 2007 року сектор перейшов під контроль терористичного ісламського руху ХАМАС. На сході та півночі Сектор Газа межує з Ізраїлем, від якого він відділений розділовим парканом із контрольно-пропускними пунктами, а на південному заході суходолом межує з Єгиптом, від якого відділений бетонною стіною. Столиця — місто Газа.

Сектор Газа. Ілюстрація: bbc.com

Реакція у світі

У світі засуджують атаку ХАМАС на Ізраїль.

Президент України Володимир Зеленський висловив співчуття всім, чиї рідні та близькі загинули від атаки бойовиків, і наголосив: Україна вірить у те, що порядок буде відновлено, і терористи будуть знищені.

“Ніде у світі не можна давати жодного шансу терору, тому що терор завжди є злочином не просто проти однієї країни або його конкретних жертв, а проти людяності як такої і всього нашого світу. Право Ізраїлю на захист не підлягає сумніву. Усі обставини цієї терористичної атаки мають бути з’ясовані, щоб світ знав і притягнув до відповідальності кожного, хто спровокував напад і допоміг його організації”, — написав Володимир Зеленський у Telegram.

Підтримка безпеки Ізраїлю з боку Сполучених Штатів Америки є твердою та непохитною, такою вона й залишиться надалі. Про це заявив президент США Джо Байден. Він також наголосив, що Ізраїль має право захищати себе та свій народ.

“США однозначно засуджують цей жахливий напад на Ізраїль із боку терористів ХАМАС із Гази, і я чітко дав зрозуміти [прем’єр-міністру Ізраїлю] Нетаньяху, що ми готові запропонувати всі необхідні засоби підтримки уряду та народу Ізраїлю. Тероризм ніколи не має виправдання”, — цитує Байдена сайт Білого Дому.

Глава Пентагону Ллойд Остін заявив про готовність забезпечити країну всім необхідним для самооборони.

“Найближчими днями Міністерство оборони США працюватиме над тим, щоб Ізраїль мав усе необхідне для самозахисту і захисту цивільного населення від невибіркового насильства і тероризму”, — цитує Остіна сайт Пентагону.

Керівництво ЄС рішуче засудило ракетну атаку бойовиків ХАМАС по Ізраїлю і закликало до негайного припинення насильства.

“Напад терористів ХАМАС на Ізраїль — це тероризм у його найогиднішій формі. Ізраїль має право захищатися від таких огидних нападів”, — написала президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Twitter.

Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак зазначив, що був шокований нападом терористів ХАМАС на громадян Ізраїлю, який має абсолютне право захищати себе.

Президент Франції Еммануель Макрон засудив терористичні атаки і висловив свою повну солідарність народом Ізраїлю.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц також висловив солідарність з Ізраїлем.

“Ми глибоко шоковані ракетним обстрілом з боку Гази та ескалацією насильства. Німеччина засуджує ці напади ХАМАС і підтримує Ізраїль”, — написав він у Twitter.

Президент Туреччини Тайїп Ердоган закликав палестинців та ізраїльтян проявити стриманість.

“Ми закликаємо сторони утримуватися від імпульсивних кроків, які призведуть до ескалації напруженості”, — заявив він.

Бразилія, яка зараз головує в Раді безпеки ООН, скликає екстрене засідання через напад на Ізраїль. Уряд Бразилії також засудив атаку на Ізраїль і висловив солідарність із народом Ізраїлю.

Іран офіційно підтримав ХАМАС у цій війні.

Ситуація в Ізраїлі в оцінці експертів

Атаку ХАМАС на Ізраїль, причини і наслідки, зокрема в плані війни РФ проти України, в ефірі телеканалу FREEДOM обговорили:

  • Віктор Верцнер, військовий експерт, майор резерву ізраїльської армії ЦАХАЛ;
  • Аббас Галлямов, російський політолог і політтехнолог, який проживає в Ізраїлі;
  • Олексій Гетьман, військовий аналітик;
  • Володимир Фесенко, політолог;
  • Пітер Дікінсон, науковий співробітник американського аналітичного центру Atlantic Council (“Атлантична рада”).

ВІКТОР ВЕРЦНЕР: Є непрямий зв’язок між війною в Україні та тим, що відбувається в Ізраїлі

— Як Ізраїль допустив такий напад ХАМАС, я зможу відповісти після того, як буде проведено всі розслідування. Я впевнений, що буде створено незалежну комісію з розслідування, як це було за підсумками війни Судного дня, яка сталася 50 років тому. Але я згоден, [атака 7 жовтня] це дуже великий провал. Але це тільки перша битва цієї війни. А війна закінчується завжди останньою битвою.

Прорив бойовиками кордону — це була дуже добре скоординована операція. Явно під керівництвом Ірану. Прорив був відразу з суші, з моря і з повітря.

Був прорив і за допомогою різного виду планів та інших повітряних засобів. Сушею бойовики проривалися через кордон навіть на мотоциклах. До речі, не всі спроби були вдалі. Кілька швидкохідних човнів та інші дрібні судна було локалізовано та знищено.

І це все відбувалося під час атаки величезної кількості ракет.

Зараз уже у всіх населених пунктах, куди увірвалися терористи, перебуває Армія оборони Ізраїлю. Дуже багато вбитих терористів, дуже багато полонених терористів. Йдеться вже про сотні. Однак бої тривають.

Цифри вбитих і поранених серед ізраїльтян, на жаль, не остаточні. Остаточні цифри будуть ще більшими. Я не пам’ятаю такої шкоди, якої б хтось завдавав Ізраїлю після Ліванської війни.

Контроперація триватиме. Йде серйозний призов [резервістів в армію]. Попри те, що була субота, на дрогах — автомобільні затори, бо люди їдуть у свої частини.

Що стосується подальшого розвитку ситуації. Важко прогнозувати. Так, це може залишитися бойовими діями на території Сектора Газа і прилеглої території. Або до Сектора Гази може теоретично підключитися [воєнізована ліванська шиїтська організація] “Хезболла”, може підключитися Іран, може підключитися західний берег річки Йордан. І тоді це вже буде зовсім інша ситуація, до якої ми теж готувалися. Але я впевнений, що і в цій ситуації ми вистоїмо і переможемо. Звичайно, це буде складніше.

Проблема всіх попередніх операцій у Секторі Газа (що стало однією з причин того, що ми бачимо сьогодні) — якась нерішучість нашого політичного керівництва у справі знищення терористичної організації ХАМАС. Було багато різних операцій у Газі, було багато ракетних ударів по Ізраїлю. Але ми завжди повертаємося до якогось статус-кво. Це статус-кво вранці 7 жовтня, умовно висловлюючись, вибухнув нам в обличчя.

Щоб перемогти в цій війні, нам потрібно дуже чітко визначити, що таке перемога. Якщо перемога — це знищення ХАМАС, значить, ХАМАС має бути знищений.

Цілком можлива операція із зачистки Сектора Газа від ХАМАС, тобто повне захоплення сектора — як один із варіантів. Інший варіант — поділ сектора на три анклави, заходженняу певні місця і зачистка місцевих лідерів терористичної організації.

Річ у тім, що лідери світового ХАМАС не сидять у Газі. Вони сидять у Лівані, у Сирії та в інших місцях. Але місцеві лідери перебувають у Секторі Газа, і їх потрібно дістати, їх потрібно знищити, потрібно знищити військову міць ХАМАС. При цьому зрозуміло, що саму ідею не знищити, але лідерів — можливо.

І є непрямий зв’язок між війною в Україні і тим, що відбувається сьогодні в Ізраїлі. Чому непрямий? Тому що, цю операцію ХАМАС планував і нею керує Іран. У цьому немає сумнівів. А Іран є союзником Росії і постачає Росії зброю, щоб вбивати українців. Ось такий непрямий зв’язок.

Крім того, зміна вектора у світовій політичній спільноті, коли інтерес переходить з одного місця на інше. Частина світової спільноти зараз буде зациклена на конфлікті в Секторі Гази. Це не йде на користь Україні. Тому чим швидше цей конфлікт закінчиться, тим краще буде, зокрема і для України.

АББАС ГАЛЛЯМОВ: Уряду Нетаньяху тепер не всидіти

— 7 жовтня під ударами ракет перебував увесь південь і центр Ізраїлю. Я перебуваю в місті Нетанія, воно розташоване на північ від Тель-Авіва, тут більш-менш спокійно.

Загалом, ракетні обстріли в Ізраїлі трапляються з певною періодичністю, і місцеві жителі всі до цього звикли. Тут давно вже відпрацьована технологія. Наприклад, у всіх нових будинках, які будуються в останні 20 років, є броньована кімната. Вона розташована в місці з мінімальним ризиком при влучанні ракети, плюс її стіни та двері укріплені, вікно в ній закривається важкою броньованою плитою. І під час повітряної тривоги кожен житель іде в цю кімнату.

У старих будинках, де немає таких кімнат, люди повинні виходити в під’їзд, спускатися на рівень 2-3 поверхи і там перечікувати обстріл.

Цього разу обстріл був дуже інтенсивний, тому система ППО “Залізний купол” не завжди справляється. І найстрашніше відбувається на півдні Ізраїлю, де відбулося пряме вторгнення.

Прямого вторгнення на територію Ізраїлю не було вже кілька десятків років. І це вторгнення ХАМАС, мабуть, приурочив до початку війни Судного дня, яка була 50 років тому.

Але за масштабами те, що відбувається зараз в Ізраїлі, не можна порівнювати з тією війною. Поки це не масове вторгнення. У війні Судного дня на територію Ізраїлю наступали кілька сотень тисяч солдатів, кілька тисяч танків.

Так, масштаб не той. Але, тим не менш, звичайно, Ізраїль від цього відвик за 50 років. Тому тут шок, тому оголошено мобілізацію, оголошено стан війни. В’їзди і виїзди в містах перекриті блокпостами.

Проблема нинішньої ситуації в тому, що на чолі Ізраїлю трохи більше року перебуває радикальна коаліція на чолі з прем’єром Нетаньяху. Але якщо раніше Нетаньяху правив країною в коаліції (в основному центристами), то тут він набрав у коаліцію різного роду радикалів. І вони відверто підігрівали ситуацію, провокували протягом усього цього року.

Звичайно, у зв’язку з атакою ворога зараз в Ізраїлі максимальне згуртування. Тому навіть лідери опозиції вже виступили із заявами на підтримку уряду, скасували акції протесту. Річ у тім, що в Ізраїлі вже більше ніж пів року регулярно йдуть найпотужніші акції протестів, із тижня в тиждень, беруть участь сотні тисяч людей. І це при тому, що країна маленька, населення всього 10 мільйонів.

Але, звісно, за підсумками будуть розбірки, чому пропустили таке вторгнення. Гадаю, цьому уряду не всидіти, тому що вони самі, загалом, усе це спровокували. І ХАМАС свою акцію підносить як акт відплати.

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: У багатьох було знято рожеві окуляри з приводу “Залізного купола”

— Найімовірніше, цей конфлікт сьогодні-завтра не закінчиться. Тому що була не тільки масована ракетна атака, але була атака по суші, з моря. Це схоже на війну, і дай бог, щоб вона не перетворилася на тривалу і серйозну. Хоча ми знаємо приклади шестиденної війни Ізраїлю.

Але дуже багато про що варто замислитися, зокрема й нам: хто це зробив, для чого це було зроблено, чому саме в цей час, наскільки це вплине на увагу до російсько-української війни?

Але і найголовніше, у багатьох були зняті рожеві окуляри з приводу ізраїльського “Залізного купола”. Було багато розмов про те, що дайте Україні “Залізний купол”, мовляв, він збиває все, що до нього летить. Але як з’ясувалося, під час масованої атаки з усіма ракетами не може впоратися навіть така потужна системи протиповітряної оборони, як ізраїльська.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: ХАМАС діє як Путін

— Своєю війною проти України Путін хоче змінити світовий порядок. Світовий порядок встановлюється на основі норм права — це історично цивілізовано обґрунтований шлях. Тобто на основі права, однакових правил, однаково закону для всіх.

А Путін замість міжнародного права пропонує право сили. Тобто силою вирішувати свої питання, силою нав’язувати свої інтереси.

І зараз за цим прикладом ідуть деякі сили у світі. Яскравий приклад, коли зараз ХАМАС фактично провокує глобальну війну на Близькому Сході. Це ж ті самі дії, як у Путіна. Тільки, звісно, у них силоньок і можливостей поменше. Але вони явно провокують, можливо, сподіваючись на включення Ірану в цей конфлікт.

Це та ж сама ситуація хаотизації міжнародних відносин. Хаотизація замість порядку. Це якраз улюблений метод Путіна.

Зверніть увагу, путінська Росія була посередником у конфлікті між Азербайджаном і Вірменією щодо Карабаху. Чим це закінчилося? Ми побачили. Так само, мало хто знає, але путінська Росія офіційно була посередником у відносинах між угрупованням ХАМАС та Ізраїлем.

Прем’єр-міністр Ізраїлю Нетаньяху завжди пишався своїми особливими відносинами з Путіним. І ось тепер питання до нього, перефразовуючи Гоголя: чи допомогли вам ці “кляті росіяни”? Чи допомогла їхня посередницька діяльність у відносинах із Палестиною? Ні.

Тому що посередництво Росії призводить не до миру, а до провокування нової війни. Її сенс — хаотизація, коли вони мають підливати бензин у будь-який конфлікт, коли це відповідатиме їхнім інтересам.

ПІТЕР ДІКІНСОН: В атаці на Ізраїль є роль і Росії

— Усім відомий зв’язок між Іраном і ХАМАС. А якщо ми йдемо до Ірану, тоді логічно далі йдемо до Росії. Ми знаємо, що Росія рік тому уклала договір з Іраном, і отримала за ним величезну кількість дронів, якими завдає ударів по Україні. Але й Іран за цим договором щось отримав [від Росії], і, мабуть, що Іран це тримав не тільки для себе.

Можна припустити, що Іран щось передав своїм союзникам у Секторі Газа, а саме палестинському ХАМАС. І ось ми по Ізраїлю бачимо результати цієї підтримки.

Тобто роль Ірану очевидна — це відверта підтримка ХАМАС. Але я припускаю, що тут теж відіграє роль Росія.

Росія, найімовірніше, хоче розширити конфлікт в інших точках світу, щоб у США, у Заходу не було можливості акцентуватися на підтримці України.

Прямий ефір