Гарантії безпеки від Великої Британії на 10 років: історичний двосторонній договір аналізували експерти 

Ріші Сунак і Володимир Зеленський після підписання угоди. Фото: president.gov.ua

Безпрецедентну двосторонню угоду у сфері безпеки уклали Велика Британія та Україна. Обидві сторони називають подію історичною подією. 

Документ, підписаний президентом України Володимиром Зеленським та прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком, містить зобов’язання Києва щодо реалізації демократичних реформ. Україна пообіцяла забезпечити верховенство права, продовжити боротьбу з корупцією і провести судову реформу.

Історичний договір між Україною та Великою Британією

Підписаний українським президентом Володимиром Зеленським та британським прем’єр-міністром Ріші Сунаком документ передбачає надання Києву допомоги для захисту і відновлення територіальної цілісності в міжнародно визнаних кордонах, а також запобігання і стримування можливої повторної агресії Росії. 

Угода про співробітництво у сфері безпеки містить дев’ять частин. Вони стосуються безпеки — військової та невійськової, політичного та гуманітарного співробітництва, реалізації демократичних реформ, а також фіскальної підтримки. 

Також договором прописана підтримка України на її шляху до євроатлантичної інтеграції. Сполучене Королівство стало першою країною світу, яка підписала подібну угоду про співпрацю з Україною. Документ діятиме 10 років з можливістю продовження.

Основні тези угоди:

  • підтримка розвитку Збройних сил України (ЗСУ);
  • підтримка захисту та оборони кордону, його інженерного та фортифікаційного облаштування;
  • підтримка та розвиток інфраструктури для здійснення Україною внутрішнього контролю за власним повітряним простором;
  • підтримка розбудови в Україні Військово-морських сил (ВМС) та Морської охорони Державної прикордонної служби України, здатних виконувати завдання розмінування та здійснювати морську розвідку тощо;
  • Велика Британія зробить значний внесок у розбудову морського флоту України, щоб вона стала повноцінним гарантом морської безпеки в Чорному морі та в Азовському морі до 2035 року і далі;
  • гарантії забезпечення кібербезпеки України;
  • гарантії захисту критичної інфраструктури України;
  • заморожування російських активів у Великій Британії доти, доки Росія не відшкодує збитки, завдані нею Україні;
  • підтримка медичної підготовки та протезування;
  • співпраця між Україною та Великою Британією в галузі оборонної та військової промисловості;
  • Сполучене Королівство зобов’язується, що у разі здійснення повторного вторгнення Росії в Україну, діючи відповідно до своїх правових і конституційних вимог, буде надано Україні швидку і постійну допомогу у сфері безпеки, сучасну військову техніку в усіх необхідних сферах, а також економічну допомогу. На Російську Федерацію буде накладено санкції, економічні та інші обмеження.

У 2024 році Київ отримає від Лондона понад 3 млрд долл. Британія зобов’язалася допомагати Україні фінансово протягом наступних 10 років. 

“Термін дії угоди може бути продовжено за аналогією з іншими подібними договорами про безпеку, укладеними глобальними лідерами. Саме тому надані гарантії діятимуть на час до нашого вступу до НАТО. Якщо це станеться раніше терміну дії угоди, створена нами безпекова архітектура буде фактично інкорпорована в систему безпеки всього Альянсу”, — сказав лідер України Володимир Зеленський

Росія прагне заморозити війну проти України, стверджують аналітики. Кремль хоче доозброїти свою армію і накопичити ресурси, щоб відновити агресію, ймовірно, не тільки проти України. Київ і союзники це усвідомлюють. 

“У разі, якщо Росія знову нападе, ми надамо ту підтримку, яка потрібна Україні, швидку і надійну безпекову підтримку, сучасне озброєння для захисту на землі, на морі та в небі, економічну. Також запровадимо санкції, які матимуть ціну для РФ. У цьому відношенні є чітке і важливе зобов’язання”, — заявив Ріші Сунак. 

Сполучене Королівство стало першою європейською країною, яка надала Україні летальну зброю, і першою у світі, яка зобов’язалася передати танки та далекобійні ракети. 

Думки експертів

Чим важливий двосторонній договір про гарантії безпеки між Україною та Великою Британією? Чому саме Велика Британія стала першою країною, яка готова на папері підтвердити свою підтримку? Яким чином цей договір вплине на війну в Україні? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Михайло Подоляк, радник керівника Офісу президента України;
  • Олександр Мережко, народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва;
  • Пітер Дікінсон, науковий співробітник “Atlantic Council”;
  • Володимир Фесенко, політичний аналітик;
  • Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього;
  • Тарас Жовтенко, експерт із міжнародної безпеки фонду “Демократичні ініціативи”, експерт із зовнішньої безпеки
  • Ігор Петренко, доктор політичних наук.

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Договір підтвердив, що Україна — союзниця Великої Британії 

— Лондон — один із фундаментальних союзників України. Ще колишній прем’єр-міністр Джонсон був у Києві і чітко зафіксував свою позицію: все, що потрібно Україні, будемо давати, будемо допомагати.

Що стосується договору. Це конкретний договір про союзницькі відносини. Це знаковий договір.

Це перший базовий договір, який чітко говорить: Україна — це союзник Великої Британії, однієї з найбільших країн демократичного світу.

Договір як ланцюгова реакція потягне за собою рішення інших країн, особливо на європейському континенті — думаю, що Німеччина і Франція дивляться дуже уважно, і інші країни підтягнуться, і вже точно США будуть дивитися.

Цей договір фіксує кілька речей. Підтримка прописана на десятиліття. Договір чітко регламентує спільні військові інвестиції, військове виробництво, фіксує обсяги військової техніки, які британська промисловість зможе передавати Україні, і так далі.

Договір чітко фіксує, що Україна більше не перебуває у сфері інтересів Росії, не перебуває у сфері так званого пострадянського простору. Що Україна сьогодні повністю суверенна держава з великими проєвропейськими перспективами.

Тобто сторінка історії, коли Росія намагалася тут на щось впливати, закінчена. Британія каже: все, це наші партнери, це наші союзники, це наші друзі. Ніякої Росії тут більше бути не може.

Також є чітке розуміння, якого ворога ми з вами маємо, що цей ворог нікуди не дінеться. Навіть якщо буде зруйнована путінська вертикаль, все одно Росія залишиться завжди Росією, вона завжди буде проходити через періоди слабкої демократії і потім назад впадати в ренесанс свого авторитаризму, імперськості. 

Нам завжди потрібно буде мати на увазі, що РФ не буде дружньою ні нам, ні іншим країнам, які знаходяться по периметру. Тому потрібно перебудовувати і зовнішню політику, і військову промисловість. І з точки зору консультативної допомоги Велика Британія бере на себе роль безумовного лідера.

На даному етапі війни є певний психоемоційний стан, звичка, втома, розчарування тощо. І дуже важливо було саме зараз отримати конкретну фіксацію.

Отже, перша фіксація — це початок переговорного процесу вступу України до ЄС. Друга тепер точка фіксації — договір про безпеку з ключовим партнером, з Великою Британією, де прописано, що потрібно Україні для швидкого переформатування з точки зору боєготовності, економічної готовності, правової готовності тощо. Це фундаментально важливо саме на цьому етапі.

ОЛЕКСАНДР МЕРЕЖКО: Це декларування твердого союзу двох держав 

— Сам факт приїзду до Києва прем’єр-міністра Великої Британії вже говорить про ту колосальну підтримку, яку ми отримуємо з боку нашого дуже близького союзника. І дуже величезне значення для майбутнього розвитку відносин між нашими країнами, звісно, відіграє цей міжнародний документ — угода про співробітництво у сфері безпеки. Це є формалізацією наших відносин. 

Я був присутній на виступі прем’єр-міністра Великої Британії у Верховній Раді. Його виступ справив величезне враження, він використовував термін “союзники”. 

Коли говорять про те, що наші відносини є не просто партнерськими, а вже союзницькими відносинами, то це означає, що ми вийшли на новий рівень. 

Цей договір вселяє великий оптимізм і значно наближає нашу перемогу. Важливо, що це перший такий документ. Велика Британія виступає в якості лідера і це є важливим політичним прецедентом. Я дуже сподіваюся, що інші держави, насамперед, країни “Великої сімки”, незабаром наслідуватимуть приклад Великої Британії. 

В України є кілька завдань. Перше завдання полягає в тому, щоб стати повноправним членом НАТО, оскільки це головна гарантія безпеки для будь-якої європейської держави. Над цим ведеться дуже інтенсивна робота. 

Але перед тим, як ми станемо повноправним членом НАТО, нам необхідно отримати відповідні гарантії. І коли ми ведемо діалог із нашими союзниками і партнерами, насамперед зі Сполученими Штатами, Великою Британією, Німеччиною, Францією, то все це взаємопов’язаний процес. Оскільки безпека на континенті — це неподільна величина. 

У договорі сказано, зокрема, про те, що в разі нового акту агресії з боку Росії, Україні не доведеться просити Велику Британію про військово-технічну допомогу. Передбачається, що протягом 24 годин буде проведено відповідні консультації і допомога надходитиме автоматично. 

На сьогодні йдеться також про надання ракет великого радіусу дії, систем ППО та іншої військово-технічної допомоги. Тобто вже сьогодні Британія надає допомогу, необхідну для того, щоб впоратися з російською агресією. У своєму виступі прем’єр-міністр Ріші Сунак заявив, що Велика Британія ніколи не залишить Україну. 

Йдеться про дуже твердий союз двох держав у боротьбі зі спільним ворогом — Російською Федерацією. 

ПІТЕР ДІКІНСОН: Інші держави повинні взяти приклад з Великої Британії 

— Велика Британія підтримує Україну з перших днів повномасштабної війни. І до 24 лютого 2022 року також надавалася різна підтримка. 

Зараз ми бачимо вже зовсім інший рівень військової підтримки, це нам показує, що співпраця посилюється. Інтереси Великої Британії пов’язані з перемогою України і поразкою Росії. 

Це був сигнал Україні, що Британія з нею. Також це був сигнал для Росії, що західна підтримка не припиниться. Я б сказав, що цей договір є сигналом і для інших західних союзників, щоб вони посилювали свою підтримку України. 

Договір не передбачає прямої військової участі Великої Британії. Я думаю, що там не готові до такого, так само як і не готові інші західні союзники. Інакше вийде пряма війна з Росією. Йдеться про посилення співпраці та підтримку в різних військових сферах. 

У Будапештському меморандумі не було гарантій, що США чи Британія воюватимуть і захищатимуть Україну від Росії. Зараз же ми бачимо гарантії з боку Великої Британії щодо військової допомоги в довгостроковій перспективі. 

Я думаю, варто очікувати, що подібні договори будуть підписані з іншими країнами-членами G7. Велика Британія, ймовірно, дала старт цьому процесу і західні союзники приєднаються. 

Я думаю, зараз інші держави не поспішають підписувати подібний договір, бо мають свої сумніви щодо того, що буде, коли Росія програє. Вони переживають, що буде, коли відбудеться крах путінського режиму. Бо невідомо, до чого це призведе в Європі і як позначиться на міжнародній безпеці. 

Захід має зрозуміти, що страшніше — це перемога Росії, а не поразка. 

Велика Британія — це країна, яка завжди хотіла, щоб Україна перемогла. Це чітка позиція, яка може вплинути на бачення інших країн. Я маю на увазі Францію та Німеччину. Подивимося, якою буде їхня реакція на цей договір. 

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Договір між Україною та Великою Британією має стратегічне значення

— Будапештський меморандум був, по суті, пам’ятною запискою і там були лише абстрактні обіцянки. Навіть термінологічно досі точаться суперечки, це можна вважати гарантіями чи це були страхувальні обіцянки для України. 

Єдиний конкретний механізм, який був у тому документі, це консультації в разі виникнення ризиків для безпеки України. Нічого конкретного. 

Зараз же йдеться про великий міждержавний договір із чіткими конкретними зобов’язаннями, переважно з боку Великої Британії на адресу України.

У договорі є норми, які стосуються того, що й Україна, у разі потреби, може надавати підтримку Великій Британії у сфері безпеки. Це взаємні зобов’язання. 

Важливо, що це не абстрактні запевнення в підтримці, а конкретно прописані напрямки. На поточний рік у договорі зафіксовано конкретну суму військової підтримки для України — 2,5 млрд. фунтів. 

Велика Британія фактично політично зобов’язується підтримувати курс України на членство в НАТО, а не просто курс на інтеграцію. 

У договорі прописуються конкретні механізми і дії, якщо Росія знову спробує напасти на Україну. Зазначу, що фіксується конкретно загроза з боку Росії. Йдеться не про абстрактного агресора, а саме про російську загрозу. Велика Британія зобов’язується надати Україні військову та оборонну підтримку, а також економічну підтримку за допомогою санкцій.

Договір ще потребує ратифікації. У мене немає сумнівів, що він буде ратифікований і в Україні, і у Великій Британії, тому що в парламентах обох країн є консенсус щодо нашого стратегічного партнерства в умовах нинішньої війни.

Україна не мала таких договорів із жодною країною світу. Не одне покоління українських дипломатів, політиків і громадських діячів мріяли про такий договір. 

Велика Британія вже нам надала два мінних тральщики. Є також співпраця на перспективу в розбудові військово-морських сил України. Зараз йдеться і про підготовку персоналу, і про спільну роботу над морськими дронами. Велика Британія є історичним лідером у сфері військово-морського флоту. 

Істерична реакція з боку російської влади на цей договір лише підкреслює те, наскільки важливий крок був зроблений Україною в питанні співпраці з Великою Британією. Я думаю, надалі будуть й інші такі договори з іншими державами. Підтримка зберігатиметься всупереч очікуванням Росії, що Захід забуде і кине Україну. 

Багато пунктів договору означають початок формування нової архітектури безпеки в Європі, де головним елементом і головним донором цієї безпеки буде Україна. Договір із Великою Британією має стратегічне значення.

ІГОР ПОПОВ: Головна гарантія безпеки — це сильна Україна

— Найголовніше — це те, що угода описує співпрацю двох країн у сфері безпеки на багато років. Велика Британія може закладати ці плани у свої бюджети і програми, а Україна розумітиме, на що потрібно розраховувати. З цієї угоди видно, що Україна зміцнюватиме свою національну безпеку, оборону і свій військово-промисловий комплекс за допомогою Великої Британії. 

Ще 2022 року міжнародна група експертів розробила київський безпековий договір, де була виписана вся рамка, яку ми бачимо зараз у договорі з Великою Британією. 

Потім на саміті НАТО у Вільнюсі “Велика сімка” ухвалила декларацію про гарантії підтримки України. Тепер півроку розробляють ці договори, вони дуже детальні. Загальна рамка в них схожа, але деталі щодо кожної країни відрізняються. 

З Великою Британією великий акцент робиться на співпраці в розвитку Чорноморського флоту і безпеки в Чорноморському басейні. У них є чудова експертиза саме в морських операціях, і ми з ними співпрацюємо з наведення порядку в Чорному морі.

10 років — це серйозний термін і демонстрація того, що Велика Британія та інші західні союзники не втомилися від війни, навіть якщо Росія намагається їх лякати тривалою війною на виснаження.

Подібні договори демонструють, що західна допомога не припиниться і не буде скорочуватися. Коли буде ухвалено рішення про вступ України до НАТО, то цей договір втратить чинність, тому що буде вже договір про колективну безпеку. 

Це ще не копія гарантій, які мають країни НАТО, але це шлях у даному напрямку, а шлях до Альянсу буде довгим. Зовсім не факт, що через півроку на вашингтонському саміті НАТО Україна отримає офіційне запрошення. 

Війна рано чи пізно закінчиться, але потрібно заздалегідь продумати як убезпечити себе від майбутніх атак з боку РФ. Головна гарантія безпеки для України в майбутньому — це допомогти зробити нашу країну сильною і високотехнологічною. 

У нас буде певна кількість військовослужбовців, які служитимуть в армії у воєнний час. Вони будуть озброєні найкращим озброєнням, сучасними літаками і всім, що потрібно. У нас буде величезний корпус резервістів.  

У нас має бути свій оборонно-промисловий комплекс, який випускатиме все необхідне озброєння і боєприпаси. Тоді ціна нового нападу на Україну буде настільки велика, що агресори навряд чи зважаться на напад. 

Була новина про переговори в контексті подібного договору з Румунією. Там теж, думаю, буде великий акцент на Чорноморський басейн. У нас також тривають переговори про безпековий договір із Європейським союзом. 

Що стосується багатосторонніх альянсів — то це ще один варіант розвитку ситуації з гарантіями безпеки. Якщо членство в НАТО затягується, то ніхто ж не забороняє окремим країнам укладати з Україною жорсткіші та об’ємніші договори про військове співробітництво. 

У військовому відношенні українська армія на сьогоднішній день — найбільш боєздатна армія на континенті. У ЗСУ є свіжий досвід ведення бойових дій. 

Після закінчення активної фази війни в Україні та досягнення мирного врегулювання може розглядатися питання залучення українських ветеранів до, припустимо, миротворчих місій. 

Можливо, саме українські миротворці зможуть через свій досвід і свою національну приналежність бути тим щитом і бар’єром, який зміг би розводити конфліктуючі сторони. 

Усі думали, що перший такий договір буде підписано зі США, але Америка загрузла у своїй внутрішній політиці. Те, що зробила Велика Британія, може стати моделлю для інших західних країн. 

ТАРАС ЖОВТЕНКО: Договір з Україною — це шанс для Великої Британії посилити свою геополітичну позицію

— Якщо оцінювати цю угоду з Великою Британією з точки зору її практичного наповнення, то тут все дуже навіть добре. З однієї простої причини — насправді, коли ми починали діалог із нашими британськими партнерами про те, якими ж можуть бути гарантії безпеки, ми відштовхувалися від уже наявних кроків, які Британія зробила для того, щоб зміцнити нашу безпеку. 

Угода з Великою Британією є радше формалізацією та інституціоналізацією тієї військової допомоги, яку ми отримуємо від цієї держави у форматі “Рамштайн”.  

Ми бачимо, що механізми формату “Рамштайн” працюють максимально ефективно. Практичний результат видно на полі бою щодня. І найбільш раціональним і розумним був би підхід перетворити ту допомогу, яку ми отримуємо від наших західних союзників у форматі “Рамштайн”, на постійно діючий інструмент. 

З точки зору практичного виконання цих гарантій безпеки ми можемо точно бути впевнені в тому, що тут ні для нас, ні для британців немає нічого несподіваного. 

У разі можливого майбутнього акту чергової агресії з боку Росії, в рамках цього договору йдеться про те, що спочатку будуть узгоджені політичні позиції, що справді має місце вторгнення і відкрита агресія проти суверенної держави Україна. Тоді начальники штабів мають у тісному контакті визначити масштаби та обсяги цього вторгнення і, відповідно, визначити, які необхідні масштаби та обсяги допомоги. 

У максимально короткі терміни вище військово-політичне керівництво Великої Британії та України повинні будуть звірити годинники. 

Так сталося, що Велика Британія скинула з себе всі обмеження Європейського Союзу, які їй заважали розвернутися на повну силу. Це історичний шанс для Лондона — вийти з тіні США і відігравати максимально активну роль, щонайменше, в політиці європейської безпеки. 

Війна в Україні дає британським елітам прекрасний шанс скористатися цим історичним вікном можливостей і зробити максимально все для того, щоб зміцнити позиції Великої Британії поза Євросоюзом, але, проте, як європейського лідера і, відповідно, як одного з геополітичних лідерів поруч зі США. 

https://www.youtube.com/watch?v=PvrSLNeZJCM

ІГОР ПЕТРЕНКО: Договір руйнує міф Путіна про те, що Захід відвернувся від України

— Ця угода передбачає широке коло співробітництва в різних сферах, зокрема, в питаннях кібербезпеки та інформаційної безпеки. Важливу роль Велика Британія відіграватиме в розвитку оборонно-промислового комплексу України. 

Надалі ми очікуємо масштабування в підписанні подібних угод з іншими країнами. У нас є група, яка активно працює над розробкою угод із кожною державою-союзником. 

Це, безумовно, дуже серйозний сигнал для РФ і всього світу про те, що Захід підтримує Україну не тільки на словах. Союзники готові виконувати свої зобов’язання. 

Ця угода, зокрема, є інвестицією в безпеку України в майбутньому. Велика Британія у своєму бюджеті закріплює окремі видатки на Україну. 

Угода підписана на 10 років з можливістю пролонгації. Також там є пункт про те, що якщо Україна стане членом НАТО раніше, ніж через 10 років, то ці гарантії допомоги в питанні безпеки, яку Велика Британія готова надавати Україні, будуть інкорпоровані в нові відносини України з НАТО. 

Документ цінний також тим, що він передбачає серйозну роботу в питанні побудови та розширення військово-промислового комплексу в Україні в кооперації з Великою Британією. Це включає в себе і питання військово-морського флоту, і повітряних сил, і спільне виробництво різних видів озброєнь. Це комплекс заходів, який покликаний зробити будь-який майбутній акт агресії в бік України максимально дорогим і невигідним. 

Я думаю, подібні договори з іншими західними союзниками будуть не слабкішими за цей. І це великий удар для РФ, оскільки такі договори руйнують міфи і тези Путіна про те, що Захід нібито відвертається від України.

Читайте також: Британці показують приклад, що потрібно допомагати Україні, — політолог про причини термінового візиту Сунака до Києва

Прямий ефір