Дрони-камікадзе матимуть головну роль під час російських ударів по енергосистемі України, — військовий оглядач

Безпілотний літальний апарат Shahed 136. Фото: military.com

Росія не використовуватиме всі накопичені ракети проти цивільної енергетичної інфраструктури України під час атак взимку. Превалювальними будуть дрони-камікадзе. Таку думку сьогодні, 16 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.

“Оскільки в тій номенклатурі, яка у них зараз є в наявності, там, наприклад, є категорія Х-47М2 “Кинджал”, Х-22/32, “Іскандери”, які не використовуються масово і масштабно під час енергетичних терористичних ударів по Україні. Превалюють Х-101/555 і РМБ “Калібр”. Тобто переважно саме ці ракети можуть запускатися десятками. Якщо говорити про “Іскандери”, про Х-22, “Кинджали” (що взагалі дуже велика рідкість, якщо вони запускатимуться), то це будуть поодинокі варіанти. Проте у номенклатурі вони так само будуть присутні”, — сказав він.

Тому, зазначив Коваленко, потрібно дещо зменшити кількість загрози від ракетного озброєння, але водночас слід розуміти, що Росія збільшила кількість застосування дронів-камікадзе Shahed-131/136.

“Це і завдяки тому, що в Ірані значно, порівняно з минулим роком, збільшилося виробництво (якщо торік на місяць виготовлялося в середньому 50 дронів-камікадзе, то на сьогодні це майже 200-250 одиниць), плюс Росія намагається тужитися також у себе налагодити серійне виробництво дронів-камікадзе, але в неї поки що виходить дрібносерійне виробництво. Проте воно присутнє. І через це дрони-камікадзе стануть превалювальними, матимуть превалювальну головну роль під час ударів по нашій енергосистемі з метою прориву протиповітряної оборони і виснаження нашої ППО. А ось ракетна компонента, як мені здається, використовуватиметься на других ролях, після прориву і виснаження ППО з варіативністю більш високої ефективності застосування”, — каже військово-політичний оглядач.

За його словами, за рік використання росіянами Shahed-131/136 не став більш унікальним.

“Питання в тому, що та траєкторія, за якою їх запускають, іноді може бути прокладена місцевістю, де перехоплення не настільки ефективне. Наприклад, це може бути болотиста місцевість, лісиста місцевість, де мобільні групи, які добре себе проявили в перехопленні таких цілей, не можуть настільки мобільно пересуватися, і він перебуває поза зоною її досяжності. Або де він недоступний для зенітно-самохідної установки “Гепард” та інших. З іншого боку, якщо по ньому відпрацьовувати зенітно-ракетними комплексами малого, середнього радіуса дії, наприклад, той самий ЗРК “Кроталь”, Stormer, наші аналоги “Тунгуска”, “Оса” та інші, плюс IRIS-T, NASAMS узагалі прекрасно по ньому відпрацьовує, від нього втекти практично неможливо. Коли він потрапляє в зону радіусу дії цих комплексів, то шанси нульові”, — розповів Коваленко.

Але, зазначив він, росіяни змінюють траєкторії використання дронів-камікадзе, адаптуються до цих умов, використовують розвідінформацію, яка до них надходить, і намагаються підвищити ефективність застосування “Шахедів”.

Читайте також: “РФ може випустити до 200 ракет у перші дві атаки”: про можливу тактику обстрілів України в період холодів розповів Гетьман

Нагадаємо, як сказав представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов, хоч Росія і продовжує виробляти ракети, вона не може наблизитися до рівня запасів на момент до початку повномасштабного вторгнення до України. Останнім часом країна-агресор здійснювала відносно небагато ракетних ударів, а це означає, що РФ може готувати масовані обстріли.

Прямий ефір