Чому Білорусь не зможе стати механізмом для обходу санкцій, розповів експерт

Кордон з Білоруссю. Ілюстративне фото: pravda.com.ua

Запрошення самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка до Пекіна пов’язане насамперед із його публічною підтримкою “мирного плану” Китаю. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив експерт Української асоціації китаєзнавців Дмитро Єфремов.

Він зазначив, що раніше КНР розглядала Білорусь як свій форпост на кордоні з Європою.

“За ідеєю, Білорусь мала стати таким собі хабом на шляху до Європи. Я добре пам’ятаю, що це пов’язано зі зміною ширини залізничного полотна на кордоні між пострадянськими країнами та європейськими країнами, де ширина колії вужча. Так от, Білорусь позиціювали як такий хаб, у Бресті та деяких інших містах будували для цього необхідні приміщення. Китай під це виділяв Білорусі кошти на модернізацію її транспортної інфраструктури. І весь цей процес, весь цей план зійшов нанівець. Або він був, скажімо, дуже серйозно заморожений після 2020 року, коли Лукашенко провалився на виборах, але замість того, щоб піти від влади, просто її узурпували відкритим шляхом”, — сказав Єфремов.

Експерт нагадав, що після цього Білорусь було піддано санкціям, і торгівля “новим Шовковим шляхом” істотно звузилася.

Єфремов також не згоден із твердженням, що Білорусь може зараз стати механізмом для обходу санкцій

“Чому? Тому що практично вся торгівля Білорусі зараз здійснюється через Російську Федерацію. Тобто і країни Балтії, і Польща, і Україна скоротили обсяг торгівлі з Білоруссю практично до нуля. Білорусь — це такий, по суті, тепер глухий кут на транспортному шляху з Китаю до Європи. Фактично знову Китай через те, що він зробив ставку не на того гравця, зазнає збитків”, — сказав він.

Експерт вважає, що на цьому тлі запрошення Лукашенка до Пекіна пов’язане з його підтримкою китайської ініціативи щодо “мирного плану”. Цей візит, на думку Єфремова, потрібен зараз більше за Лукашенка, оскільки Білорусі бракує інвестицій, у неї є великі проблеми з платіжним балансом, країна відрізана від міжнародних механізмів допомоги та розв’язання таких проблем.

“Китай від цього отримав можливість продемонструвати на Заході, що у світі достатня кількість країн і лідерів, які підтримують китайський підхід до міжнародних відносин, які не соромляться розвивати співпрацю з Китаєм. А натомість Китай може ще раз підтвердити своє міжнародне лідерство і те, що в нього альтернативний західному підхід до міжнародних відносин і до способів вирішення міжнародних конфліктів”, — сказав експерт Української асоціації китаєзнавців.

Читайте також: Лукашенко через зближення з Китаєм хоче дистанціюватися від Путіна, — політолог

Прямий ефір