Безпекова угода, артилерія та F-16: як Данія та Нідерланди посилять підтримку України (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Данія передасть Україні всю наявну артилерію. Про це на Мюнхенській конференції безпеки заявила прем’єр-міністрка Данії Метте Фредеріксен. Зокрема, вона закликала європейських партнерів збільшити постачання озброєнь Києву. На полях Мюнхенської конференції також стало відомо, скільки F-16 Нідерланди нададуть Україні. Йдеться про щонайменше 24 винищувачі, зазначив прем’єр Нідерландів Марк Рютте, інформує FREEДОМ.

Данія може наступною підписати безпекову угоду з Україною. І поки готується документ — оголошує про передачу всієї своєї артилерії для української армії. Прем’єр-міністр держави Фредеріксен зазначає, що в Євросоюзі все ще є зброя на складах, яку негайно потрібно передати Києву.

“Але якщо ви запитаєте Україну, то зараз вони просять у нас боєприпаси, артилерію. З боку Данії ми вирішили пожертвувати Україні всю нашу артилерію. І мені шкода говорити, друзі, але в Європі все ще є боєприпаси на складах. Це не питання виробництва, тому що у нас є зброя, у нас є боєприпаси, у нас є засоби ППО (протиповітряної оборони, — ред.), які ми не маємо використовувати самі наразі, які ми маємо поставити Україні”, — заявила прем’єр-міністерка.

Точну кількість артилерії та часові рамки передачі її Україні Фредеріксен не називала. Однак експерти вважають, що відправити озброєння Данія може вже зараз.    

“Найімовірніше, йдеться про самохідні артилерійські установки М109, таких у них — 24 одиниці, вони можуть досить швидко приїхати. Це можуть бути гармати М101, 105-го калібру, їх десь шість одиниць на озброєнні. Ну і, звичайно, щонайменше 20 мінометів різного калібру і приблизно 12 реактивних систем залпового вогню”, — вважає військовий експерт Олексій Гетьман.

Від західних партнерів Київ очікує не тільки наземну техніку. Як уточнив прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, Збройні сили України (ЗСУ) отримають у своє розпорядження мінімум 24 винищувачі F-16. 

Також, за інформацією агентства Bloomberg, до передачі Україні готують і тисячі безпілотників зі штучним інтелектом. Цим питанням опікується Велика Британія і союзники. А Франція розробляє нові дрони-камікадзе для України.

“Найближчими тижнями Україна однією з перших отримає ці безпілотники. Це також представляє можливість для бойових випробувань цього нового покоління обладнання”, — повідомив міністр оборони Франції Себастьян Лекорню.

Крім нових оголошених поставок озброєння, також тривають переговори і про надання Києву високоточних крилатих ракет TAURUS. 

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вважає, що Берлін все ж ухвалить позитивне для української армії рішення.

“Нам потрібне політичне рішення. Політичне рішення на боці Шольца (канцлер Німеччини Олаф Шольц, — ред.). Ми також працюємо з Бундестагом, є певна ідея як підштовхнути з боку Бундестагу Шольца. Продовжуємо роботу, і поки в Україні не з’являться TAURUS, ми цього не залишимо”, — наголосив заступник голови Комітету Верховної Ради України (ВРУ) з питань національної безпеки, оборони та розвідки Єгор Чернєв.

На початку 2024 року міністр оборони України Рустем Умеров заявив, що Київ відчуває дефіцит боєприпасів. Європейські партнери намагаються вирішити і цю проблему. Чехія знайшла за кордоном 800 тис. артилерійських боєприпасів, які може доставити Україні найближчими тижнями, якщо їй допоможуть із фінансуванням.

“Раз — і одразу 800 тис., раз — і одразу 500 тис. снарядів, раз — і одразу всі артилерійські системи, нехай небагато, але це все, що у них є. Це дуже позитивний сигнал для нас. За такого підходу Європа це теж досить сильне угруповання”, — зазначив Олексій Гетьман.

Щоб уникнути снарядного голоду, німецький збройовий концерн також відкриє в Україні новий завод з виробництва боєприпасів. Працюватимуть спільно з українською компанією-партнером. Щороку планують випускати шестизначну кількість снарядів калібру 155 мм.

Читайте також: Безпекові угоди з Парижем, Берліном і Лондоном: що союзники гарантують Україні (ВІДЕО)

Прямий ефір