Бої за Чернігів на початку повномасштабного вторгнення Росії тривали понад місяць. Увесь цей час російські окупанти не залишали спроб штурмувати північний форпост України. Завдяки героїзму українських захисників місто вистояло. Серед тих, хто обороняв його, — доброволець Ігор Попов, повідомляє FREEДОМ.
“Якраз тут, у школі №18 мене і поранило під час авіаудару російської авіації”, — пригадує захисник.
Ігор — історик із Чернігова. У перші дні повномасштабного вторгнення Росії в Україну він був змушений призупинити свою викладацьку діяльність та стати на захист країни від російських окупантів. Зламані ребра, спиці та пластини в ногах — рік операцій ще знадобиться Ігореві, щоб відновитися після поранень.
“Як і більшість мешканців нашого міста, ми прийшли боронити місто, Україну. Багато постраждало наших хлопців, багато загиблих, бо ніхто не очікував на такий авіаудар. Мене побратими відкопали одразу і відправили машиною до обласної лікарні”, — розповідає доброволець Ігор Попов.
Чернігів — обласний центр на півночі України. Звідси до Києва лише 2 години шляху на машині. З боку Росії та Білорусі — це найкоротший маршрут до української столиці. За планом Кремля, місто мало стати логістичним хабом на шляху загарбників до Києва на початку повномасштабного вторгнення.
Уранці 24 лютого 2022 року мешканці Чернігова та прилеглих населених пунктів прокинулися від перших пострілів. Область та її адміністративний центр російська армія накривала снарядами, доки колона окупантів рухалася у напрямку самого Чернігова. Путінські загарбники штурмували місто, але воїни Тероборони та Збройних сил України не дали їм прорватися. Зустрівши запеклий опір, деякі росіяни почали здаватися в полон.
“Російські окупанти, натрапивши на тотальний опір українських захисників, здаються у полон. Під Черніговом здалося ціле розвідувальне взведення 74 мотострілецької бригади”, — повідомляв тоді головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний.
Опір окупаційним військам Росії на Чернігівщині чинили не лише воїни української армії, а й звичайні беззбройні місцеві жителі. На четвертий день повномасштабного вторгнення у невеликому містечку Корюківка люди живою колоною перегородили шлях російським танкам та змусили їх здавати заднім ходом.
У люті від безсилля російські загарбники почали знищувати мирне населення. Удень і вночі регіон піддавали бомбардуванням:
- 3 березня 2022 року російська армія завдала авіаудару по житлових будинках у центрі Чернігова: 26 мирних українців загинули;
- 12 березня путінські окупанти зруйнували готель “Україна”, який, за іронією долі, стояв на проспекті Миру;
- 16 березня російські солдати розстріляли 13 цивільних, які стояли у черзі за хлібом.
Російська армія також цілеспрямовано намагалася позбавити місцевих громадян усіх можливих умов існування. Путінські війська знищували Чернігівську ТЕЦ, позбавляючи мешканців тепла та електрики, били по системі водопостачання та розбомбили автомобільний міст, завдяки якому люди отримували гуманітарну допомогу.
Попри це Чернігів не здався. Під натиском Збройних сил України на початку квітня росіяни почали відступати. На момент деокупації регіону у Чернігові було знищено 60% інфраструктури та 40% будинків у приватному секторі. За підрахунками Київської школи економіки, російські військові завдали збитків Чернігову на суму 4 млрд 270 млн дол. Наразі місцеві жителі відбудовують рідне місто, попри постійну загрозу обстрілів.
Читайте також: Жахи окупації на Київщині: реальні історії українців (ВІДЕО)