Росія навмисне створює гуманітарну кризу в українських містах, використовуючи простих людей для реалізації військових завдань. Які виклики сьогодні стоять перед Україною через такі дії окупанта, розповіла радниця та уповноважена президента України з питань безбар’єрності Тетяна Ломакіна під час марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.
— Тетяно, розкажіть, на якій стадії перемовини про гуманітарні коридори з гарячих точок України?
— Справді, зараз триває велика робота з боку уряду України для створення домовленостей про гуманітарні коридори. Щоночі ці переговори відбуваються, і подаються списки тих міст, де сьогодні ми хотіли б максимально подати автобуси для евакуації, з іншого боку — завезти гуманітарну допомогу. Такі переговори відбуваються у співпраці з Міжнародним Комітетом Червоного Хреста, який працює у Швейцарії. І вони, фактично, є медіаторами, посередниками цих договорів. Маріуполь, Бердянськ, Мелітополь, Енергодар — це ті міста, з яких зараз дуже чекаємо на відкриття гуманітарних коридорів.
Незважаючи на те, що вантажі блокують, попри те, що домовленості порушують, що існує велика перешкода для руху колон. Нам уже сьогодні вдалося вивезти із гарячих точок 235 тисяч людей. І я вважаю, що це доказ того, що ця робота дійсно важлива, потрібна, і ми робитимемо її знову і знову. Хотілося б сказати, що після того, як люди виїжджають, вони потрапляють на більш спокійні території України. Там на них чекають центри для прийому евакуйованих людей, де їм надається вся необхідна допомога. І вони можуть прийти до тями в безпечному місці, відпочити, і далі вже приймати рішення, як вони далі пересуватимуться до рідних та близьких, або, можливо, на інші території України.
— Чому, на вашу думку, росіяни не випускають маріупольців з їхнього міста, обстрілюючи навіть ті місця, на яких написано величезними білими літерами «Діти»?
— Розумієте, ми намагаємося аналізувати їхню поведінку з погляду гуманітарного права, з погляду нашого з вами світогляду, коли ми говоримо про те, що люди — передусім. Але ми бачимо, що люди для росіян не мають цінності. Ось просто спробуймо уявити картину світу, в якій люди не мають жодної цінності. І тоді будь-яка людина, яка потенційно може сказати, що вона проти російської окупації, за їхньою логікою, має бути знищена. Це нелюдське ставлення до людей.
Вони запустили програму знищення Маріуполя. На третій день війни вже місто було заміновано з усіх боків. Тобто спочатку людям відрізали можливість виходу з міста. А після цього розпочалися прицільні обстріли міської інфраструктури, відрізали світло, газ, тепло та взагалі всі умови для проживання. Потім почали бомбардувати міську інфраструктуру, тобто почали методично знищувати житлові квартали. Вони зробили все, щоб люди не могли вижити, щоб зламати їхню волю, підкорити їх, щоб змусити їх просити про допомогу і щоб вони, по суті, прийняли окупаційну владу. У цій ситуації бачимо безпрецедентне зло. І коли сьогодні люди вириваються з Маріуполя, йдуть, їдуть приватним транспортом, тут ми бачимо також перешкоди.
— Я нагадаю, що днями Маріуполь був темою №1 на засіданні Ради безпеки ООН. Наголошувалося, наскільки важко проводити гуманітарні вантажі до міста. На вашу думку, чи мають сенс такі засідання для мешканців заблокованих міст?
— Для нас це дуже важливо, порушувати питання на рівні світового порядку денного. Тому що ми маємо показати, що те, що відбувається в Україні, сьогодні, — це порушення всіх норм і правил ведення війни. З іншого боку, ми боремося, по суті, з людьми зовсім іншої культури, і нам важливо брати це до уваги. Крім того, коли підніметься все це на високий переговорний рівень, є надія, що почнуться чіткіші переговорні процеси з Російською Федерацією.
Як Ви знаєте, в Маріуполь, дійсно, жодного разу не відкрили в’їзд для гуманітарних автобусів, щоб можна було завезти їжу та медикаменти, щоб можна було розібрати завали та вивезти звідти поранених, людей, які сьогодні виснажені, потребують негайної допомоги. Тому ми дуже розраховуємо на результати переговорів та на те, що відкриються гуманітарні коридори для Чернігова, Маріуполя, Харкова, Херсона та Київської області.
— Росія примусово вивозить мешканців тимчасово окупованих міст або на територію окремих районів Донецької та Луганської областей, або на територію Російської Федерації. А навіщо це роблять?
— Якщо ми подивимося на географію, звідки потім нам повідомляють інформацію маріупольці, які були примусово вивезені туди, – це Орел, Воронеж, Омськ. Тобто людей зараз намагаються розселити по всій території Російської Федерації. Я думаю, що причина та сама – щоб люди не могли висловити протест, не могли подати голос, щоб люди не протестували проти того, що з ними сьогодні роблять. Це, по суті, підкорення та приниження людей, їх змушують робити те, що наказує сьогодні Російська Федерація.
Україна має зробити все можливе, щоб допомогти своїм громадянам, тому зараз розробляється програма на рівні уряду за допомогою тих людей, які зазнали цієї примусової депортації.
— Ще одна доволі незручна тема для міжнародної спільноти: організація, яка мала допомагати мирним жителям, – Міжнародний комітет Червоного хреста – за останній місяць кілька разів потрапляла у скандали, зникнувши з таких міст, де мала би бути: Маріуполь, Суми, Охтирка, Конотоп, Тростянець, Генічеськ та інші. Як Ви вважаєте, чому головна гуманітарна організація світу, яка покликана захищати права мирних жителів усієї планети, поводиться таким чином?
— Я хотіла би просто підтвердити те, що МКЧХ брав участь лише в одній евакуаційній колоні із Сум. Після цього ми не бачимо їх сприяння у роботі з людьми, які найбільше потребують допомоги в Україні, – це понад 80 гарячих точок, де потрібна присутність такої важливої організації. І тут дуже великі запитання. Чому сьогодні, через місяць війни, ми не бачимо широко розгорнутих місій, чому ми не бачимо роботи в гарячих точках, чому ми не бачимо супроводу колон гуманітарних вантажів.
Я вважаю, що всі зауваження України справедливі сьогодні, і що весь світ нині збирає допомогу та передає МКЧХ саме для того, щоб негайно відреагувати та допомогти людям, але ця робота не виконується. Тут великі питання: чому не виконується робота, як витрачаються кошти, які світ виділив для допомоги Україні.
Зеленський анонсував можливість постачання 5 млрд кубометрів газу з Норвегії в Україну
Читайте також: Росія змінила тон спілкування, але роботи ще багато — інтерв’ю з учасником переговорів Олександром Чалим